Էթիկայի հանձնաժողովն օրենք է խախտո՞ւմ 05/17/2013   12:47  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովից տեղեկացանք, որ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի նկատմամբ հարուցված վարույթն ավարտված է:
Վարույթի ավարտին հանձնաժողովը պետք է բացահայտեր կա՞ արդյոք շահերի բախում Խաչատրյանի անվան հետ կապվող բիզնեսների եւ նրա զբաղեցրած պաշտոնեական դիրքի միջեւ:
Հարցին, թե ինչ որոշում է կայացվել, եւ հայտնաբերվել են արդյո՞ք խախտումներ, հանձնաժողովից պատասխանեցին, թե բանավոր տեղեկատվություն չեն տրամադրում, փոխարենը հավելեցին, որ կայացված որոշման մասին կողմերը ծանուցվել են:
Հիշեցնենք. Էթիկայի հանձնաժողովը ՊԵԿ-ի նախագահի նկատմամբ վարույթ էր հարուցել «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնըլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի դիմումի հիման վրա, որում, վկայակոչելով մամուլի հրապարակումները, «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնըլ»-ը հայտնում էր, որ Գագիկ Խաչատրյանին են պատկանում հաշվիչ դրամարկղային կտրոնների թուղթ մատակարարող «Ալեքսերվ» ընկերությունը, նրա անվան հետ են կապվում նաեւ սննդամթերքի ներկրմամբ զբաղվող «Ապեյրոն», «Մեգաֆուդ» ընկերությունները, «Գալաքսի» սուպերմարկետը եւ նույն անունով հացի գործարանը, «Մեգամոթորս» ընկերությունը, «Մեգա սպորտ» խանութների ցանցը, «Խրոնոգրաֆ» թանկարժեք ժամացույցների խանութ սրահը, ֆիքսված հեռախոսակապ, ինտերնետ, արբանյակային հեռարձակում ապահովող «Յուքոմ» ընկերությունը, Ամասիայի կաթի գործարանը, «Ալյանս» մաքսային տերմինալը:
Փաստորեն, կողմերը տվյալ պարագայում «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնըլ»-ն ու ՊԵԿ-ն են: «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնըլ»-ում մեզանից տեղեկացան, որ իրենց դիմումի հիման վրա հարուցված վարույթն ավարտվել է եւ նշեցին, որ որեւէ ծանուցում չեն ստացել: Ստացել են արդյո՞ք, ՊԵԿ-ում, մեր հարցմանն այս պետական կառույցից դեռ չեն պատասխանել:
Նշենք, որ էթիկայի հանձնաժողովը ՊԵԿ-ի նախագահի նկատմամբ վարույթ հարուցելու մասին որոշում էր կայացրել ապրիլի 13-ին, եւ քանի որ օրենքը մեկամսյա ժամկետ է սահմանում այն ավարտելու համար, ապա առավելագույնը մայիսի 13-ին Հանձնաժողովը պետք է կայացներ որոշումը: Որոշման կայացման ամսաթիվը եւս հանձնաժողովից չհստակեցրին, հավելելով, որ որոշումը կայացվել է մայիս ամսին:
Հանրային ծառայությունների մասին ՀՀ օրենքի 44 հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն, «Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից էթիկայի կանոնների խախտման վերաբերյալ եզրակացությունը եւ դրա հիման վրա համապատասխան պետական մարմնի լիազոր անձի որոշումը, եթե այդպիսին առկա է, տվյալ որոշումը կայացնելու օրվան հաջորդող 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում տեղադրվում է տվյալ պետական մարմնի կայքէջում»:
Ստացվում է, որ վարույթի ավարտին կայացված որոշումն արդեն իսկ պետք է տեղադրված լիներ Հանձնաժողովի կայքում, բայց չկա: Այդ պետական կառույցից պարզաբանեցին, որ խնդիրը տեխնիկական է: «Տեխնիկական պատճառով, չենք կարողանում տեղադրել»,- ասացին:
Ի դեպ, ՊԵԿ-ի նախագահի նկատմամբ հարուցված վարույթը պարզվում է միակը չէ: Ինչպես մեզ ասացին Հանձնաժողովից, դրան զուգահեռ վարույթ է հարուցվել նաեւ Վանաձորի քաղաքապետի Սամվել Դարբինյանի նկատմամբ: Այս վարույթի որոշումը նույնպես արդեն կա, բայց կայքում չի տեղադրվել դարձյալ նույն պատճառաբանությամբ:
Նշենք, որ անկախ պատճառաբանության հիմնավոր լինելու հանգամանքից, սա դիտվում է իբրեւ Հանրային ծառայությունների մասին ՀՀ օրենքի խախտում, քանի որ այլ բան օրենքը չի նախատեսում:
2012 թվականի հունվարի 9-ին ստեղծված Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի ավելի քան մեկամյա աշխատանքում ՊԵԿ-ի Գագիկ Խաչատրյանի եւ Վանաձորի քաղաքապետ Սավել Դարբինյանի նկատմամբ կատարված վարույթներն առայժմ միակն են:

Нарушает ли Комиссия по этике высокопоставленных чиновников закон, не размещая постановление по делу главы Комитета госдоходов Армении на своем сайте? 05/17/2013   14:33  |  Актуальная тема
Как сообщили "Фактинфо" в Комиссии по этике высокопоставленных лиц, производство в отношении председателя Комитета государственных доходов Гагика Хачатряна завершилось.
Комиссия должна была установить, есть ли на самом деле столкновение интересов между занимаемой Хачатряном должностью и предприятиями, связанными с его именем.
Мы обратились с вопросами в Комиссию, однако нам ответили, что они не предоставляют информацию в устной форме и только добавили, что о принятом решении стороны оповещены.
Напомним, по решению Комиссии по вопросам этики высокопоставленных чиновников на основании заявления антикоррупционного центра “Transparency International ” было возбуждено производство с целью проверки фактов, указывающих на наличие столкновения интересов в ходе ведения председателем Комитета государственных доходов Гагиком Хачатряном предпринимательской деятельности или превышения им своих должностных полномочий.
Следует отметить, что 17 декабря 2012г. “Transparency International”, приняв за основание публикации в газете “Айкакан Жаманак” от 18 октября 2012г. под заголовком “Работают в узком кругу” и “Настоящий боец”, подал заявление в Комиссию по этике. В статьях речь шла о предпринимательской деятельности, осуществляемой или “контролируемой” председателем Комитета госдоходов Гагиком Хачатряном.
Так по сведениям газеты, принадлежащая Г. Хачатряну фирма “Алексерв”, поставляющая бумагу для кассовых чеков, выиграв тендер на поставки данной продукции, в апреле сего года заключила рамочное соглашение с ГНКО “Центр содействия покупкам”. Кроме того, с именем председателя Комитета государственных доходов связывают выбор в пользу других компаний, как то: ООО “Апейрон” (импорт продовольствия),ООО “Мегафуд”(импорт и производство продуктов питания), супермаркет “Галакси”, ООО “Мега моторс”(официальный представитель “Мицубиши”в Армении) кафе “Сантафе”, хлебный завод “Галакси”, сеть магазинов “Мега спорт”, салон-магазин дорогих часов “Хронограф”, ОО “Чимег”, компания “Юком”(спутниковое телевещание, фиксированная телефонная связь, интернет), молочный завод “Амасия”, таможенный терминал “Альянс” и т.д.
О том, что возбужденное на основании их заявления производство завершено в“Transparency International, узнали от нас. Они отметили, что не получали извещений. А вот получили ли уведомление в КГД, нам пока не ответили.
Комиссия по этике высокопоставленных лиц постановила возбудить производство в отношении председателя Комитета государственных доходов Гагика Хачатряна 13 апреля, и поскольку закон предусматривает месячный срок для его завершения, то самое позднее до 13 Комиссия должна была вынести решение. В Комиссии, однако, нам не сообщили точную дату.
Согласно п. 4ст. 44 закона РА “Об общественных услугах”, “заключение относительно нарушения высокопоставленным чиновником норм этики и на основании этого решение соответствующего государственного полномочного органа, если таковое имеется, в течение последующих за днем принятия решения 5 рабочих дней, размещаются на сайте данного государственного органа. Если исследование выявляет наличие признаков состава преступления, то Комиссия направляет все материалы дела в генпрокуратуру Армении.” Отметим, отведенный Комиссии срок для вынесения решения истекает 13 мая.
Получается, что решение должно было быть размещено на сайте Комиссии, однако мы его там не обнаружили. Нам лишь пояснили, что постановления там нет ввиду технических неполадок.
Кстати, выяснилось, что производство, возбужденное в отношении председателя Комитета госдоходов, не единственное. Как нам сообщили в Комиссии, параллельно с этим возбуждено производство в отношении мэра Ванадзора Самвела Дарбиняна. Решение по данному производству также вынесено, но по той же самой причине не размещено на сайте.
Отметим, что вне зависимости от причин, данный факт рассматривается как нарушение закона РА “Об общественных услугах”.