Կարկտահարությունից տուժած գյուղացիներին կտրամադրվի աջակցություն 05/15/2013   18:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կարկտահարությունից տուժել է 43 համայնք, ընդհանուր՝ 17 հազար հա ցանքատարածություն: Ստեղծված համայնքային հանձնաժողովներն այժմ ուսումնասիրություններ են իրականացնում՝ ճշտելու պատճառված վնասի չափը: Այս մասին, ըստ ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդագրության, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ զեկուցել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Ըստ նախարարի՝ հատկապես մեծ վնաս են կրել խաղողի այգիները, որոշ չափով՝ պտղատու այգիները: Սերգո Կարապետյանը նշել է, որ բանջարաբոստանային կուլտուրաների ցանքատարածքներին պատճառված վնասը հնարավոր է վերականգնել՝ իրականացնելով կրկնակի ցանքս: Այդ նպատակով գույքագրվել են հանրապետությունում եղած սերմնատեսակները, սածիլները, որոնք կտրամադրվեն գյուղացիներին, իսկ սերմնացուի մի մասը հնարավոր է ներկրվի արտերկրից: Գյուղացիներն ամբողջությամբ կապահովվեն նաև պարարտանյութով և դիզվառելիքով:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետը նշել է. «Օգնությունը պետք է լինի առարկայական և տեղին: Մենք պետք է օգնենք միայն սոցիալապես անապահովներին»:
Կառավարության ղեկավարի հանձնարարությամբ՝ ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար, փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գլխավորությամբ կստեղծվի միջգերատեսչական հանձնաժողով, որը կքննարկի հակակարկտային կայանների խնդիրը և կառավարությանը կներկայացնի համապատասխան առաջարկություններ՝ դրանց արդյունավետ գործարկման համար:

Правительство Армении окажет помощь пострадавшим от града аграриям 05/15/2013   20:58  |  Лента новостей
43 общины Армении пострадали от града. Это, в общей сложности, 17 тыс. га. Созданные общинные комиссии в настоящее время проводят исследования с целью уточнения реальных масштабов причиненного стихией ущерба. Об этом в ходе сегодняшнего заседания в правительстве РА, состоявшего под председательством премьер-министра Тиграна Саргсяна, сообщил министр сельского хозяйства Серго Карапетян.
По словам министра, вследствие разгула стихии больше всего пострадали виноградные и плодовые сады. Серго Карапетян отметил, что ущерб, нанесенный садово-овощным культурам, возможно восстановить, осуществив повторный посев. С этой целью была проведена инвентаризация существующих в стране видов семян, саженцев, которые будут предоставлены жителям села, а часть семян будет импортирована из-за рубежа. Аграрии будут полностью обеспечены удобрением и дизельным топливом.
Тигран Саргсян, подводя итоги совещания, отметил, что помощь должна быть предметной и к месту. Мы должны оказать помощь только социально необеспеченным слоям.
По поручению главы кабмина, будет создана межведомственная комиссия во главе с вице-премьером, министром территориального управления РА Арменом Геворкяном, которая рассмотрит вопрос протиградовых станций, и представит правительству соответствующие предложения по их эффективной эксплуатации.