Զարուհի Փոստանջյանի 4 դիմումների ներկայացված փաստերը ստուգվում են 05/05/2013   22:46  |  Ընտրական իրավունք
Ժամը 21.00-ի դրությամբ  ՀՀ ոստիկանությունը ստացել է   Երևանի ավագանու ընտրությունների ընթացքում ընտրախախտումների 72 ահազանգ: Քիչ առաջ այս մասին  հայտնեց ՀՀ ոստիկանության իրավաբանական  վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Թաթուլ Պետրոսյանը:
Ըստ նրա, ահազանգերից 28-ն առնչվում էր ընտրակաշառքներին, 6-ը՝   ընտրողների կամքի ազատ արտահայտմանը,   5-ը   թեկնածուի վստահված  անձի,  դիտորդի կամ լրագրողի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելուն, ևս 5-ը մեկից ավելի անգամ  կամ ուրիշի փոխարեն քվեարկելու դեպքերին,  մնացած   27 ահազանգերն առնչվում են այլ ընտրախախտումներին:
Ըստ Թ.Պետրոսյանի  ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը 4 դիմում է ներկայացրել ոստիկանություն Արաբկիր վարչական շրջանի տարածքում  իր՝  թեկնածուի վստահված անձի,  լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու վերաբերյալ:  Այս դիմումների, ինչպես նաև մեքենաներով ընտրողներին տեղափոխելու, ոստիկանների կողմից իրենց պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու ահազանգերի առնչությամբ կատարվում են  ստուգումներ: Դրանցից    հետո եթե, մասնավորապես, ոստիկանների գործողություններում խախտումներ  հայտնաբերվեն,  կարգապահական վարույթներ կհարուցվեն և իրենց պարտականություններում թերացած ոստիկանները պատասխանատվության կենթարկվեն:
Ոստիկանության ներկայացուցիչը նշեց, որ հարուցված բոլոր երեք քրեական գործերն առնչվում են  մեկից ավելի կամ ուրիշի փոխարեն քվեարկելուն:

Полиция Армении получила 72 сообщения о нарушениях на выборах в Совет старейшин Еревана. 4 обращения “принадлежат перу” З. Постанджян 05/05/2013   23:55  |  Избирательное право
Полиция Армении по состоянию на 21:00 получила 72 сообщения в ходе голосования на выборах в Совет старейшин Еревана. Немногим ранее об этом сообщил начальник юридического управления Полиции РА, полковник полиции Татул Петросян.
По имеющимся данным, 28 сообщений касались дачи или получения избирательных взяток, 6 – воспрепятствования свободному волеизъявлению избирателя, 5 – воспрепятствования осуществлению полномочий доверенного лица, наблюдателей или представителей СМИ, 5 – повторного голосования или голосования вместо другого лица, 27 обращений относились к иным нарушениям.
Татул Петросян также сообщил, что Полиция Арабкира получила 4 заявления от Заруи Постанджян о воспрепятствовании осуществлению ее полномочий в качестве доверенного лица. Эти и другие заявления, как то: сообщения о перевозке избирателей на участки, ненадлежащем выполнении Полицией своих обязанностей тщательно проверяются. В случае подтверждения фактов нарушения полицейские, не справившиеся со своими обязанностями, будут привлечены к дисциплинарной ответственности.
Татул Петросян также отметил, что все 3 уголовных дела касаются повторного голосования или голосования вместо другого человека.