ՍԴ-ն կվերսկսի հետաձգված դատաքննությունը 05/04/2013   14:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 7-ին Սահմանադրական դատարանը գրավոր ընթացակարգով քննության կառնի «Ծիծեռնակ-8» ՍՊԸ դիմումի հիման վրա գործը: Դիմումատուն վիճարկում է ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 118.7-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, ՀՀ դատական օրենսգրքի 91-րդ հոդվածի, «Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքի 4-րդ և 5-րդ հոդվածների, ՀՀ հողային օրենսգրքի 75-րդ հոդվածի սահմանադրականությունը:
ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 118.7-րդ հոդվածի` վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելը, 2-րդ մասի համաձայն` վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու մասին վճռաբեկ դատարանը կայացնում է որոշում` գործը վճռաբեկ դատարանում ստանալու պահից մեկ ամսվա ընթացքում։ Վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու մասին որոշումը պետք է լինի պատճառաբանված։
ՀՀ դատական օրենսգրքի վիճարկվող 91-րդ հոդվածը սահմանում է դատավորի ինքնաբացարկի հիմքերը:
ՀՀ հողային օրենսգրքի 75-րդ հոդվածը ամրագրում է պետության և համայնքների սեփականությանը պատկանող հողերի անհատույց (մշտական) օգտագործման տրամադրման կարգը:
«Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքի 4-րդ և 5-րդ հոդվածները համապատասխանաբար վերաբերում են պետական կազմակերպության սեփականությանը և պետական կազմակերպությանն ամրացված գույքին:
Գործով զեկուցողը ՍԴ անդամ Կիմ Բալայանն է, որպես պատասխանող կողմ դատաքննությանը ներգրավված է վիճարկվող օրենսդրությունն ընդունած Ազգային ժողովը:
Այս գործի դատաքննությունը նախապես նշանակված էր մարտի 19-ին, սակայն ՍԴ-ն, գործով լրացուցիչ նյութերի համակողմանի ուսումնասիրման անհրաժեշտությունից ելնելով, որոշեց այն հետաձգել՝ լրացուցիչ նյութեր պահանջելով Երևանի քաղաքապետարանից և ՀՀ դատական դեպարտամենտից: Խոսքը, մասնավորապես, ՍԴ-ում քննվող գործի առնչությամբ քաղաքապետի 2000թ.-ի հոկտեմբերի 4-ի որոշման և Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանի 2001թ.-ի սեպտեմբերի 12-ի վճռի մասին է:

Конституционный суд Армении возобновит слушания по иску ООО “Цицернак -8” 05/04/2013   15:01  |  Лента новостей
7 мая Конституционный суд в порядке письменной процедуры возьмет на рассмотрение дело на основании заявления ООО “Цицернак -8”. Заявитель оспаривает конституционность ч. 2ст. 118.7 об Административно-процессуального кодекса РА. Ст. 91 Судебного кодекса РА и статьи 4и 5 закона РА “О государственных и некоммерческих организациях”, ст. 75 Земельного кодекса РА.
Кассационная жалоба касательно ст. 118.7 административно-процессуального кодекса РА была возвращена. Согласно ч.2, Кассационный суд принимает решение о возращении кассационной жалобы в течение одного месяца после получения жалобы. Решение о возвращении жалобы должно быть мотивировано.
Оспариваемая статья 91 Судебного кодекса РА предусматривает основания для самоотвода судьи.
В статье 75 Земельного кодекса РА закреплен порядок безвозмездного (постоянного)предоставления в пользование земельных участков, принадлежащих общине и государству.
Статьи 4 и 5 “О государственных и некоммерческих организациях” касаются соответственно собственности государства и имущества, закрепленного за государственной организацией.
Докладчиком по делу является член КС Ким Балаян. В качестве ответчика в судебном процессе участвует Национальное собрание, принявшее оспариваемое законодательство.
Судебные слушания по этому делу были назначены на 19 марта, однако КС, исходя из необходимости всестороннего изучения дополнительных материалов дела, постановил отложить заседание, потребовав от Мэрии Еревана и Судебного департамента дополнительные материалы. Речь, в частности, идет о постановлении мэра столицы от 4 октября 2000г. и решении суда первой инстанции общины Норк-Мараш от 12 сентября 2001г.