Երկաթյա աթոռը՝ պատժի մի եղանակ 04/29/2013   17:48  |  Միջազգային լրահոս
ՌԴ Վլադիմիրյան մարզի թիվ 1 մանկատան տնօրեն Մարտին Սարգսյանը դատապարտվել է 3 տարվա պայմանական ազատազրկման:
BBC-ի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ 54-ամյա տղամարդը 14-17 տարեկան երեխաների նկատմամբ կիրառել է մանկավարժությանը ոչ հարիր այնպիսի անօրինական «դաստիարակչական» մեթոդներ, ինչպիսիք են ծեծը, վիրավորանքը, տարբեր առարկաների կիրառմամբ պատժելու ձևերը: Օրինակ՝ փոքրիկ զանցանքների համար նա երեխաներին ստիպել է օգտվել երկաթյա աթոռներից, նշում է լրատվական գործակալությունը:
Այս գործով տուժող են ճանաչվել 21 երեխաներ:
Սարգսյանը մանկատան տնօրեն է նշանակվել 2001թ. ապրիլին: Իսկ 2011թ. դեկտեմբերին քննության միջնորդությամբ ազատվել է աշխատանքից:

Директор муромского детдома, избивавший детей железными стульями, получил условный срок 04/29/2013 19:08 | Международные новости
“Директор детского дома во Владимирской области, бивший своих воспитанников, приговорен к трем годам условно”,- сообщает Би-би-си со ссылкой на Следственный комитет РФ.
Как говорится в сообщении, 54-летний Мартин Саргсян, возглавлявший Муромский детский дом №1, применял к воспитанникам в возрасте от 14 до 17 лет незаконные меры воспитания. За проступки дети не только подвергались оскорблениям, но и физическому насилию с применением различных предметов, включая железные стулья.
Потерпевшим в рамках этого дела был признан 21 ребенок.
На пост директора детского дома Саргсян был назначен в апреле 2001 года, а в декабре 2011 года отстранен от должности по ходатайству следствия.