Կվերսկսվի ՄԻՊ-ի դիմումի հիման վրա գործի հետաձգված դատաքննությունը 04/20/2013   11:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանը ապրիլի 23-ին գրավոր ընթացակարգով քննության կառնի ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումի հիման վրա հերթական գործը: Այս անգամ Կարեն Անդրեասյանը վիճարկում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 51-րդ հոդվածի 4-րդ մասի և 54-րդ հոդվածի 5-րդ մասի սահմանադրականությունը:
Այս գործի դատաքննությունը նշանակված էր փետրվարի 26-ին, սակայն նույն օրվա աշխատակարգային որոշմամբ ՍԴ-ն, ելնելով գործով լրացուցիչ նյութերի ուսումնասիրման և դատաքննությանը փորձագետ ներգրավվելու անհրաժեշտությունից, որոշեց հետաձգել դատաքննությունը մինչև ապրիլի 23-ը:
Գործով զեկուցող է նշանակված ՍԴ անդամ Հրանտ Նազարյանը: Որպես պատասխանող կողմ դատաքննությանը ներգրավված է Քրեական օրենսգիրքն ընդունած Ազգային ժողովը:
Վիճարկվող հոդվածները վերաբերում են ոչ մեծ և միջին ծանրության հանցանքների համար որպես պատիժ նշանակված տուգանքին և հանրային աշխատանքներին:
ՔրՕր-ի 51-րդ հոդվածի վիճարկվող 4-րդ մասը սահմանում է, որ տուգանքը վճարելու անհնարինության դեպքում դատարանը տուգանքը կամ տուգանքի չվճարված մասը փոխարինում է հանրային աշխատանքներով` հանրային աշխատանքների հինգ ժամը նվազագույն աշխատավարձի դիմաց: Եթե տուգանքը կամ տուգանքի չվճարված մասը հանրային աշխատանքներով փոխարինելու համար կատարված հաշվարկի արդյունքում ստացվում է պակաս, քան երկու հարյուր յոթանասուն ժամը, ապա նշանակվում է երկու հարյուր յոթանասուն ժամ, իսկ եթե այն գերազանցում է երկու հազար երկու հարյուր ժամը, ապա նշանակվում է երկու հազար երկու հարյուր ժամ:
54-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն՝ հանրային աշխատանքները կատարելուց չարամտորեն խուսափելու դեպքում հանրային աշխատանքների չկրած մասը դատարանը փոխարինում է կալանքով կամ որոշակի ժամկետով ազատազրկմամբ՝ կալանքի կամ որոշակի ժամկետով ազատազրկման մեկ օրը հաշվարկելով հանրային աշխատանքների երեք ժամվա դիմաց:
Ըստ Կ.Անդրեասյանի՝ օրենսգրքի վերոնշյալ դրույթները չեն համապատասխանում ՀՀ Սահմանադրության 22-րդ հոդվածի 3-րդ մասին, այն է` արգելվում է նշանակել ավելի ծանր պատիժ, քան կարող էր կիրառվել հանցագործության կատարման պահին գործող օրենքով:
Դիմումատուն, մասնավորապես, նշել է, որ Քրեական օրենսգրքի 49-րդ հոդվածը սահմանում է պատժի տեսակները, հիմքում դնելով դրանց համեմատական ծանրության չափանիշը` ավելի մեղմից դեպի ավելի խիստը: Հանրային աշխատանքն ավելի խիստ պատժատեսակ է, քան տուգանքը, քանի որ, ի տարբերություն տուգանքի, այն սահմանափակում է դատապարտյալի ազատությունը և իր մեջ պարունակում ազատազրկման տարրեր:
Նշենք, որ ՍԴ-ն Արդարադատության նախարարությունից պահանջել է գրավոր հիմնավորումներ՝ տուգանքը կամ տուգանքի չվճարված մասը հանրային աշխատանքներով փոխարինելու համար երկու հարյուր յոթանասուն ժամը որպես սահմանային, իսկ կալանքի կամ որոշակի ժամկետով ազատազրկման մեկ օրը հանրային աշխատանքների երեք ժամվա դիմաց հաշվարկային ելակետի սահմանման համաչափության և հիմնավորվածության վերաբերյալ:

КС Армении возобновит слушания дела по иску омбудсмена, оспаривающего положения УК РА о штрафе и общественных работах 04/20/2013   13:04  |  Лента новостей
23 апреля Конституционный суд в порядке письменной процедуры приступит к рассмотрению очередного дела на основании заявления омбудсмена Армении. На сей раз Карен Андреасян оспаривает конституционность ч.4ст. 51 и ч. 5ст.54 Уголовного кодекса РА.
Судебные слушания по этому делу были назначены на 26 февраля, однако по процессуальному решению, принятому в тот же день, КС, исходя из необходимости исследования дополнительных материалов и вовлечения эксперта, постановил перенести слушания до 23 апреля сего года.
По делу докладчиком назначен член КС Грант Назарян. В качестве ответчика по делу проходит Национальное собрание, принявшее Уголовный кодекс.
Оспариваемые статьи касаются штрафа и общественных работ, предусмотренных в качестве меры наказания за преступления небольшой и средней тяжести.
Часть 4 ст. 51 Уголовного кодекса Армении предусматривает, что в случае невозможности взыскания штрафа суд заменяет штраф или невыплаченную часть штрафа общественными работами: 5 часов общественных работ против минимальной заработной платы. Если заменяющие штраф или невыплаченную часть штрафа общественные работы длились меньше, чем 270 часов, то назначается 270-часов, а если работы превышают 2 тыс. 200 часов, то назначается 2 тыс. 200 часов.
По словам К. Андреасяна вышеупомянутые положения закона не соответствуют ч. 3ст. 22 Конституции РА, а именно:запрещается назначать более суровое наказание, нежели можно применить по действующему в момент совершения преступления законодательству.
Заявитель, в частности, отметил, что ст. 49 Уголовного кодекса РА предусматривает виды наказания, ставя в основу критерий их сравнительной тяжести: от более мягкого к более суровому. Общественная работа является более суровым видом наказания, нежели штраф, поскольку в отличие от штрафа она ограничивает свободу осужденного и содержит в себе элементы лишения свободы.
Отметим, что КС потребовал от Министерства юстиции Армении письменные обоснования касательно соразмерности и аргументированности определения точки отчета для замены штрафа или невыплаченной части штрафа 27 –часами общественных работ, а также ареста или лишения свободы сроком на один день 3-часами общественных работ.