Վ.Մանգասարյանի գործով կպահանջվեն լրացուցիչ նյութեր 04/12/2013   17:21  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյում ներկայումս «Վ.Մ.Գ. Գրուպ» ՓԲ ընկերության տնօրեն Վլադիսլավ Մանգասարյանի գործի շրջանակում ընթանում է տնտեսագիտահաշվապահական, շինարարաճարտարագիտատեխնիկական ծավալուն համալիր փորձաքննությունը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ ՓԱԲ մամուլի պատասխանատու Լանա Մշեցյանը:
Փորձաքննությունն անց է կացվում ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայության կողմից առաջադրված հարցերի շրջանակում: Ներկայումս ուսումնասիրվում են փորձաքննության համար ներկայացված նյութերը, սակայն հարկ կլինի պահանջել նաև լրացուցիչ նյութեր: Դատելով աշխատանքի հսկայածավալ լինելուց, փորձաքննությունը կարող է տևել մի քանի ամիս:
Վ.Մանգասարյանի դեմ գործը սկզբնապես քննվում էր ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական մարմնում, սակայն հաշվի առնելով, որ նախաքննության ընթացքում տվյալներ էին ձեռք բերվել դատարանի և առանձին այլ պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու և վերջիններիս կողմից չարաշահումներ կատարելու վերաբերյալ, ուստի և Գլխավոր դատախազը նախաքննության կատարումը հանձնարարել էր ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը:
2011թ. ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում գործը հարուցվել էր կանխամտածված սնանկության հատկանիշներ ստեղծելու դեպքի առթիվ: Սակայն գործի շրջանակներում որպես մեղադրյալ ներգրավված «Վ.Մ.Գ. Գրուպ» ՓԲ ընկերության տնօրեն Վլադիսլավ Մանգասարյանի դեմ առաջադրված մեղադրանքներն որոշակիորեն ընդլայնվել են՝ դուրս գալով սոսկ կանխամտածված սնանկության հատկանիշներ ստեղծելու հանցակազմի շրջանակներից: Վ.Մանգասարյանին 2013թ. մարտի 16-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 193-րդ հոդվածով, 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ այսինքն՝ կանխամտածված սնանկությունից բացի Վ.Մանգասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել նաև փողերի լվացման ու խարդախության հոդվածներով։ Դատարանի` 2013թ. մարտի 17-ի որոշմամբ Վ.Մանգասարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Ըստ մեղադրանքի՝ Վ.Մանգասարյանը 2009թ. հունիս ամսից փաստացի ղեկավարելով «Արին կապիտալ» ներդրումային ՍՊ ընկերությունը և տնօրինելով ընկերության ֆինանսական միջոցները, սեփական շահերից ելնելով, 2010թ. ընթացքում «Արին կապիտալ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Է.Եսայանին պարտադրել է կնքել փոխառության պայմանագրեր, «Արին կապիտալ» ՍՊ ընկերության գույքի օտարումից ստացված գումարներից 376 452 000 դրամ գումարն իբրև փոխառություն «Վ.Մ.Գ. Գրուպ» ՓԲ ընկերության միջոցով հանձնել «Արին կապիտալ» ընկերությանը, իսկ հետագայում վերը նշված պայմանագրերի հիման վրա պահանջ ներկայացնել դատարան և դատարանի որոշմամբ «Արին կապիտալ» ներդրումային ընկերությունից, որը փաստացի տնօրինվել է Վ.Մանգասարյանի կողմից, հօգուտ «Վ.Մ.Գ. Գրուպ» ՓԲ ընկերության ստացել նշված գումարին համարժեք տարածքներ:
Վ.Մանգասարյանի գործողություններից մեծապես տուժել էր նրա նախկին գործընկերը՝ ամերիկահայ գործարար ու ներդրող Էդմոն Խուդյանը, ով հայտարարել էր, որ նա խաբեությամբ տիրացել է իր շահույթին, խոսակցական լեզվով՝ «գցել է» իրեն:

По делу В. Мангасаряна, обвиняемого в умышленном банкротстве, потребуются дополнительные материалы 04/12/2013   18:44  |  Актуальная тема
В рамках дела, возбужденного в отношении директора ЗАО “В.М.Г. Групп” Владислава Мангасаряна, проводятся судебно-бухгалтерская и комплексная строительно-техническая экспертизы”, - об этом сообщила ответственная по связям с общественностью НБЭ Лана Мшецян.
В настоящее время проводится исследование представленных на экспертизу материалов, однако, похоже, возникнет необходимость и в дополнительных материалах. Судя по объему работу, экспертиза может продлиться несколько месяцев.
По делу директора ЗАО “В.М.Г. Групп” Владислава Мангасаряна в ходе предварительного следствия были получены данные о даче взяток суду и отдельным должностным лицам и допущенных чиновниками злоупотреблениях своими служебными полномочиями, посему Генпрокуратура РА поручила расследование дела Специальной следственной службе.
Следует отметить, что изначально в 2011г. в следственном управлении Комитета государственных доходов при Правительстве РА было возбуждено дело по факту создания признаков умышленного банкротства. Однако пределы обвинения, предъявленного проходящему по делу в качестве обвиняемого Владиславу Мангасаряну, несколько расширились, выйдя за рамки сугубо состава преступления о создании признаков преднамеренного банкротства. На основе доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, 16 марта 2013 г. В.Мангасаряну было выдвинуто обвинение по ст.193, п.1 ч.3 ст.190 и п.1 ч.3 ст.178 УК РА. Помимо этого, В. Мангасаряну предъявлено обвинение по статьям – “отмывание денег” и “мошенничество”. По решению суда от 17 марта 2013г. в отношении В. Мангасаряна была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Согласно обвинению, В. Мангасарян, с июня 2009г. фактически управляя инвестиционной компанией “Арин капитал” и распоряжаясь ее финансовыми средствами, исходя из корыстных побуждений, в течение 2010г. обязал директора ООО “Арин капитал” Э. Есаяна заключить договор о займе: полученные 376 452 000 драмов в результате отчуждения имущества компании “Арин капитал” в качестве займа передал посредством “В.М.Г. Групп” компании “Арин капитал”, а в дальнейшем на основании вышеупомянутых договоров подал в суд иск, и по решению суда от инвестиционной компании “Арин капитал”, которой фактически управлял он, получил в пользу ЗАО “В.М.Г. Групп” эквивалентные указанной сумме территории.
От действий В. Мангасаряна сильно пострадал его бывший компаньон американский предприниматель армянского происхождения и инвестор Эдмон Худян, который заявил, что В. Мангасарян мошенническим путем завладел его прибылью, выражаясь разговорным языком, “кинул” его.