Դատարանն անտեսում է օրենքը 04/08/2013   10:27  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կողոպուտի հատկանիշներով հարուցված գործով պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը երկու անգամ միջնորդել է դատարանին՝ խնդրելով կարճաժամկետ մեկնում տրամադրել իր պաշտպանյալ Խաչիկ Հակոբյանին՝ հոգեվարքի մեջ գտնվող, մահամերձ վիճակում գտնվող մորն այցելելու համար և մերժվել է:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում պաշտպանը հայտնեց, որ ՀՀ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նախագահությամբ, միջնորդությունները մերժել է այն պարագայում, որ «Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածը հստակ սահմանում է, որ կալանավորված անձանց՝ բացառապես առանձնապես ծանր հանցանքի կատարման մեջ մեղադրվող անձանց, թույլատրվում է մերձավոր ազգականի մահվան կամ կյանքին սպառնացող ծանր հիվանդության դեպքում տրամադրել կարճաժամկետ մեկնումներ մինչև 7 օր տևողությամբ՝ չհաշված մեկնումի ու վերադարձի համար անհրաժեշտ ժամանակը: «Մեր պետության խնդիրն այն է, որ ունենք գրված օրենքներ, որոնք չեն գործում»,- նկատեց փաստաբանը՝ ընդգծելով, որ դատարանին ներկայացվել է ամբաստանյալի մոր առողջական ծանր վիճակի մասին փաստող տեղեկանք:
Պաշտպանական կողմն այսօր նորից դիմելու է դատարանին՝ խնդրելով թույլ տալ ամբաստանյալին մասնակցել իր մոր հուղարկավորությանը՝ մահամերձ կինը մահացել է ապրիլի 6-ի երեկոյան՝ ակնկալելով, որ դատարանն այս անգամ կբավարարի միջնորդությունը՝ հակառակ դեպքում դա հավասարազոր կլինի խոշտանգման: «Հայ անձնավորությունը կորցրել է իր ծնողին, անհիմն մեղադրանքի շրջանակներում նրան պահում են մեկուսարանում, արգելում են, որպեսզի նա գնա մասնակցի հրաժեշտի արարողությանը այն դեպքում, որ օրենքը նման դեպքերում հստակ թույլ է տալիս մեկուսարանից կարճատև մեկնում»,- ասաց Ի.Պետրոսյանը:

“В Армении некоторые законы существуют, но не действуют”- адвокат” 04/08/2013   13:08  |  Актуальная тема
Адвокат Инесса Петросян, участвующая в судебном процессе по делу о краже, ходатайствовал перед судом о предоставлении краткосрочного выезда своему подзащитному Хачику Акопяну, чтобы последний смог навестить свою мать, которая находится в предсмертной агонии. Однако просьба была отклонена.
В беседе с корреспондентом “Фактинфо”, адвокат заявила, что суд общей юрисдикции Сюникской области под председательством Давида Григоряна, отклонил ходатайство в том случае, когда ст. 17 закона РА”О содержании арестованных и заключенных лиц” четко предусматривает, что заключенным, которым вменяется особо тяжкое деяние, разрешается в случае тяжкой болезни близкого родственника, представляющей угрозу для его или ее жизни предоставлять краткосрочный выезд длительностью до 7 дней, не считая срок, необходимый для выезда и возвращения.”Проблема нашего государства заключается в том, что у нас есть законы, которые не действуют”, - отметила адвокат, подчеркнув, что представила суду справку, подтверждающую тяжелое состояние здоровья матери подсудимого.
Сторона защиты сегодня вновь обратится в суд с просьбой предоставить подсудимому возможность присутствовать на похоронах матери - мать его скончалась вечером 6 апреля-, надеясь, что суд на сей раз удовлетворит ходатайство, в противном случае это будет равносильно пыткам. “Человек потерял свою мать. В рамках обвинения, не имеющего под собой основания, его содержат в СИЗО, запрещают ему проводить родную мать в последний путь, и это в том случае, когда закон позволяет предоставить заключенному краткосрочный выезд ”, - резюмировала И. Петросян.