Նպաստել է Թուրքիայում պոռնկությամբ զբաղվելուն 04/02/2013   00:12  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը` դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, հիմնավորված համարելով պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելու համար  Արմինե Մկրտչյանին առաջադրված մեղադրանքը ու դատապարտել  2  տարի 8  ամսվա ազատազրկման` առանց գույքի բռնագրավման, բայց  զրկել որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից:
Ըստ 41-ամյա Ա.Մկրտչյանին  առաջադրված մեղադրանքի, «գույքային օգուտ ստանալու նպատակով այլ անձի պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելու դիտավորությամբ, 2011թ. ապրիլ ամսին նախնական համաձայնության է եկել Թուրքիայում բնակվող Գոհար Կիրակոսյանի հետ: Ապա Թուրքիայում իրենց ղեկավարությամբ մարմնավաճառությամբ զբաղվելու և վաստակած գումարը միմյանց մեջ բաժանելու պայմանով, մարմնավաճառությամբ զբաղվելու նպատակով 2011թ. ապրիլի 21-ին Թուրքիայի Հանրապետության Տրապիզոն քաղաք ժամանած Մարինա Ամրազյանին և Հայկանուշ  Միկոյանին տեղափոխել է Անկարա քաղաքում գտնվող իր կողմից վարձակալած բնակարան: Այնտեղ բնակվելու ընթացքում նրանց հաճախորդներ ապահովելու, հյուրանոցներ տեղափոխելու, կատարած «աշխատանքի» քանակը և վաստակած գումարները հաշվառելու, կուտակելու եղանակով կազմակերպել և մինչև նույն թվականի մայիսի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում նպաստել է Մարինա Ամրազյանի և Հայկանուշ Միկոյանի կողմից պոռնկությամբ զբաղվելուն, նրանց վաստակած գումարներից ստացել է իր մասնաբաժինը:
Ամբաստանյալ Ա.Մկրտչյանը` մինչև դատաքննությունն սկսվելը  միջնորդել էր  կիրառել արագացված դատական քննության կարգ ու հայտարարել, որ  համաձայն է մեղադրանքի հետ, առաջադրված մեղադրանքում իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչում:  Դատարանի որոշմամբ ամբաստանյալի միջնորդությունը բավարարվել  էր:
Պատիժ նշանակելիս  դատարանը հաշվի է առել, ամբաստանյալը հանցանքը կատարել է Թուրքիայի Հանրապետությունում, որի Քրեական օրենսգրքի 227-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նրա կատարած արարքը համարվում է հանցագործություն, ուստի ամբաստանյալի նկատմամբ նշանակվելիք պատիժը չի կարող գերազանցել Թուրքիայի Հանրապետության Քրեական օրենսգրքի 227-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված պատժի վերին սահմանը՝  4 տարի ժամկետով ազատազրկումը, իսկ արագացված դատաքննության պարագայում  ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով  պատիժը չի կարող գերազանցել կատարված հանցագործության համար նախատեսված առավել խիստ պատժի՝  4 տարի ժամկետով ազատազրկման, երկու երրորդը: Այն միաժամանակ  փոքր չէ ամբաստանյալի կատարած հանցագործության համար Թուրքիայի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 227-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված առավել մեղմ պատժից` 2 տարի ժամկետով ազատազրկումից:

Жительница Еревана, промышлявшая сутенерством в Турции, приговорена к 2,8 годам лишения свободы 04/02/2013   10:47  |  Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции первой инстанции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Гагика Погосяна счел обоснованным предъявленное Армине Мкртчян обвинение в склонении к занятию проституцией и приговорил к 2 годам и 8 месяцам лишения свободы без конфискации имущества, однако с лишением права занимать определенные должности и заниматься определенной деятельностью.
Согласно обвинению, предъявленному 41-летней Армине Мкртчян, в целях умышленного склонения других лиц к занятию проституцией для получения имущественной выгоды с апреля 2011г. она вступила в предварительный сговор с Гоар Карапетян, проживающей в Турции. Согласно материалам уголовного дела, Армине Мкртчян с целью организации занятия проституцией 21 апреля 2011г. прибывших в г. Трабзон Марине Амразян и Айкануш Микоян при условии, что последние под ее руководством будут торговать своим телом и делиться с ней заработком, доставила в Анкару и разместила их в арендуемой ею квартире.
Подсудимая А. Мкртчян еще до начала судебного процесса ходатайствовала о проведении судебного разбирательства в порядке ускоренного производства и заявила, что признает себя полностью виновной в предъявленном ей обвинении. По решению суда ходатайство подсудимой было удовлетворено.
При назначении наказания суд учел тот факт, что подсудимая совершила преступное деяние в Республике Турция. Согласно ч.2 ст. 227 УК Турции совершенное ею деяние квалифицируется как преступление, посему наказание, назначаемое в отношении подсудимой, не может превышать верхний предел предусмотренного ч.2 ст. 227 УК Турции наказания- лишение свободы сроком на 4 года, а в случае ускоренного судебного разбирательства наказание, согласно Уголовно-процессуальному кодексу РА, не может превышать наиболее строгое наказание, предусмотренное за содеянное – лишение свободы сроком на 4 года - 2/3. Оно в то же время не меньшее наказание, чем наиболее мягкое наказание(2 года лишения свободы) за преступное деяние, предусмотренное ч.2 ст. 227 УК Турции.