Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ն.Սարկոզին մեղադրվում է անօրինական փողեր ստանալու մեջ 03/23/2013   17:22  |  Միջազգային լրահոս
Ֆրանսիական դատարանը նախնական մեղադրանքները միացրել է երկրի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի դեմ հարուցված գործին ՝ կապված նրա նախընտրական գործընթացին առնչվող ենթադրվող անօրինական ֆինանսավորման հետ: Այսպիսով, Սարկոզին պաշտոնապես մեղադրվում Է Ֆրանսիայի ամենահարուստ կնոջից և «Լ՛Օրեալ» կայսրության ժառանգորդից՝ Լիլիան Բետանկուրից անլեգալ նվիրատվություններ ստանալու մեջ և գտնվում է քննության տակ, հղում անելով «Associated Press»-ին հաղորդում է «pravo.ru» կայքը:
58-ամյա Սարկոզիի դեմ մեղադրանքները առաջադրվել են Բորդո քաղաքի դատարանում բազմաժամյա հարցաքննություններից հետո: Նախկին նախագահի դեմ հարուցվել է «իր իրավասությունները գերազանցել է թույլ առողջություն ունեցող անձին դիմելիս» մեղադրանք: Անձ ասելով ենթադրվում է 90-ամյա տիկին Բետանկուրը: Ֆրանսիական օրենսդրության համաձայն՝ նախնական մեղադրանքների հրապարակումը նշանակում է, որ քննիչն ունի հիմքեր ենթադրելու, որ թույլ են տրվել օրինախախտումներ կամ հանցագործություններ և նրան քննության համար ավելի շատ ժամանակ է ընձեռվում: Այդ մեղադրանքները հետագայում կարող են հանվել կամ, հակառակ պարագայում, հանգեցնել դատական քննության:
Կարելի է ենթադրել, որ Սարկոզին կարող է միանալ իր նախորդին և ուսուցչին՝ Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակին, ով խառնված է եղել ֆինանսաքաղաքական աղմկահարույց մի գործի և դատապարտվել այն բանից հետո, երբ թողեց իր պաշտոնը: 2011թ.-ին Շիրակը, սկսած երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակներից, դարձավ միակ նախկին նախագահը, ով հայտնվեց մեղադրյալի աթոռին: Մինչ այդ մարշալ Ֆիլիպ Պետենը դատապարտվել էր կատարած հանցագործությունների համար (գերմանական նացիստների հետ համագործակցության համար) և արժանացել մահապատժի: Նշենք, որ ավելի ուշ Շարլ դ՛ Գոլը այդ դատավճիռը փոխեց ցմահ բանտարկությամբ:
Սարկոզիի գործը շեղեց շատերի ուշադրությունն այսօր ֆրանսիական կառավարությունում սկսված մեկ այլ քաղաքական աղմուկից՝ կապված երկրի ֆինանսների նախարար Ջերոմ Կայուզակի պաշտոնաթողության հետ, ով մեղադրվում է հայրենիքում հարկերը մուծելուց խուսափելու համար սեփական ֆինանսական միջոցներն արտասահման տեղափոխելու մեջ:
Բորդոյի հետաքննությունը կապված է մադամ Բետանկուրի ֆինանսների հետ: Այն արդեն մեկ անգամ եղել է ուշադրության կենտրոնում՝ կապված այդ հարստության համար ընտանիքում ծագած երկարատև թշնամանքի հետ: Ալցհեյմերի հիվանդությամբ տառապող մադամ Բետանկուրի հարստությունը այժմ գտնվում է պետության իրավական խնամակալության տակ:
Սարկոզին, կապված նախագահական ժամկետի ավարտի հետ, կորցրել է քրեական պատասխանատվության ենթարկվելու հանդեպ իր իրավաբանական իմունիտետը: Նոյեմբերին նա ստացավ հետագայում խարդախության, վստահությունը չարաշահելու, իր իրավասությունները թույլ առողջություն ունեցող անձին դիմելիս գերազանցելու մեղադրանքը պահպանելու հավանականությամբ վկայի կարգավիճակ: Լիլիան Բետանկուրի նախկին հաշվապահի խոսքերով նա 192 հազար դոլար է փոխանցել Սարկոզիի գանձապահներին:

Французский суд предъявил обвинение экс-президенту страны Николя Саркози 03/23/2013   17:44  |  Международные новости
“Французский суд приобщил к делу предварительные обвинения против бывшего президента страны Николя Саркози, связанные с предполагаемым незаконным финансированием его избирательной кампании. Таким образом, Саркози официально находится под следствием в связи с обвинениями в том, что он нелегально принимал пожертвования от Лилиан Бетанкур, самой богатой женщины Франции и наследницы империи "Л’Ореаль",- сообщает pravo.ru со ссылкой Associated Press.
Издание пишет, что обвинения против 58-летнего Саркози были выдвинуты после его многочасового допроса в суде города Бордо. Экс-президент обвиняется в "злоупотреблении полномочиями при обращении к лицу с ослабленным здоровьем", под этим лицом подразумевается 90-летняя г-жа Бетанкур. Согласно французскому законодательству, вынесение предварительных обвинений означает, что у следователя есть основания полагать, что было совершено правонарушение или преступление, но дает ему больше времени для расследования. Эти обвинения в дальнейшем могут быть сняты, а могут, с другой стороны, привести к судебному разбирательству.
Предположительно, Саркози может присоединиться к своему предшественнику и бывшему наставнику, экс-президенту Франции Жаку Шираку, который был замешан в финансово-политическом скандале и осужден после того, как оставил должность. В 2011 г. Ширак стал таким единственным экс-президентом со времен Второй мировой войны, оказавшимся на скамье подсудимых. До этого маршал Филипп Петэн был осужден за совершение преступлений (сотрудничество с нацистскими оккупантами) и приговорен к смертной казни, правда, позже приговор был заменен Шарлем де Голем на пожизненное заключение.
Дело Саркози отвлекло всеобщее внимание от другого политического скандала, разгоревшегося сейчас в правительстве Франции, и связанного с отставкой министра финансов Джерома Каюзака в связи с обвинениями в переводе средств за рубеж во избежание уплаты налогов на родине.
Расследование в Бордо связано с финансами г-жи Бетанкур, когда-то уже бывшей в центре внимания в связи с длительной семейной враждой из-за ее состояния. Бетанкур, страдающая от болезни Альцгеймера, ныне находится под правовой опекой.
Саркози потерял свой юридический иммунитет от уголовного преследования в связи с окончанием президентского срока. В ноябре он получил статус свидетеля с возможностью предъявления ему в дальнейшем обвинений в мошенничестве, злоупотреблении доверием и "злоупотреблении полномочиями при обращении к лицу с ослабленным здоровьем". По словам бывшего бухгалтера Бетанкур, она передала $192 000 для казначеев Саркози.