Վարչական դատարանը կլսի դիտորդների հայցն ընդդեմ ԿԸՀ-ի 03/18/2013   00:19  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ վարչական դատարանը քննության կառնի ՀՀ նախագահի փետրվարի 18-ի ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացրած մի խումբ անձանց հայցն ընդդեմ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի:
Հայցվորներ Մարտուն Գրիգորյանը, Խաչատուր Սիրադեղյանը, Տաթևիկ Շալջյանը, Զարուհի Հովհաննիսյանը, Լուսինե Հակոբյանը, Տիգրան Եգորյանը, Տաթևիկ Բարսեղյանը, Լենա Նազարյանը, Նարեկ Բաբայանը, Սոնա Այվազյանը, Նարինե Էսմայելը, Գայանե Բաբայանը պահանջում են վերացնել ԿԸՀ-ի մարտի 6-ի թիվ 67-Ա որոշումը և ընդունել թիվ 17 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովին ներկայացված դիմումով առաջադրված պահանջները բավարարող որոշում:
Դատարանում հայցվորների ներկայացուցիչներն են փաստաբաններ Լուսինե Հակոբյանը և Տիգրան Եգորյանը:
ԿԸՀ-ի մարտի 6-ի թիվ 67-Ա որոշմամբ մերժվել է «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության դիտորդների բողոքը, որով նրանք խնդրել էին անվավեր ճանաչել թ.17 ԸԸՀ-ի 6-Ա որոշումը: ԿԸՀ-ն գտավ, որ ԸԸՀ-ն գործել է Ընտրական օրենսգրքի նորմերին համապատասխան` իր լիազորությունների սահմաններում: Միաժամանակ ԿԸՀ-ն որոշեց բողոքով ներկայացված նյութերն ընդունել որպես հաղորդագրություն և ներկայացնել ՀՀ գլխավոր դատախազությանը` դրանում ներկայացված փաստերն օրենքով սահմանված կարգով քննության առարկա դարձնելու համար:
Նշենք, որ ԿԸՀ-ում բողոքարկվող ԸԸՀ-ի որոշմամբ մերժվել էր դիտորդների դիմումը, որով նրանք ԸԸՀ-ից խնդրել են իր իրավասությունների սահմաններում ձեռնարկել միջոցներ` դիտորդների կողմից արձանագրված խախտումների քննության և օրենսդրությամբ սահմանված միջոցների ձեռնարկման, այդ թվում` տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների գործողությունների և անգործության ուղղությամբ: Նաև` միջոցներ ձեռնարկել խախտումների համար պատասխանատու անձանց, համապատասխան ՏԸՀ-ների կողմից ձեռնարկված գործողությունների և անգործության համար պատասխանատվության ենթարկելու, ինչպես նաև քրեաիրավական բնույթի խախտումները ըստ ենթակայության ուղարկելու և հետամուտ լինելու ուղղությամբ:
Դիմումատուները դիտորդական առաքելություն են իրականացրել թիվ 17 ընտրատարածքի մի շարք տեղամասերում և քվեարկության ընթացքում արձանագրել մի շարք ընտրախախտումներ, նաև` դիտորդների և լրագրողների իրավունքների խախտումներ:
ԸԸՀ-ի փետրվարի 23-ի որոշմամբ դիմում-բողոքը մերժվել է, մասնավորապես, հետևյալ պատճառաբանությամբ` «Ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովին բողոքարկում են ստորադաս հանձնաժողովի որոշումները, գործողությունները/ անգործությունը, այլ ոչ թե մեկ այլ սուբյեկտի կողմից կատարված իրավախախտումները»: Դիմումը մերժելու պատճառներից մեկն էլ այն չհիմնավորված լինելն էր:
Նշենք նաև, որ «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության դիտորդների կողմից քվեաթերթիկների լցոնման, ինչպես նաև դիտորդի և լրագրողի իրավունքների խախտման դեպքեր էին արձանագրվել նաև թ.17/05 ընտրատեղամասում, որին Սահմանադրական դատարանն անդրադարձավ իր մարտի 14-ի որոշման մեջ: ՍԴ-ն այդ տեղամասի արդյունքը համարեց ոչ հավաստի և անվավեր: Իսկ մինչ այդ, ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել էր քրեական գործ` նշված տեղամասում արձանագրված չարաշահումների դեպքերի առթիվ:

Административный суд Армении рассмотрит иск нескольких наблюдателей против ЦИК 03/18/2013   12:03  |  Актуальная тема
Административный суд Армении приступит к рассмотрению иска против Центральной избирательной комиссии, поданного группой лиц, осуществлявших наблюдательскую миссию на выборах президента Армении 18 февраля.
Истцы Мартун Григорян, Хачатур Сирадегян, Татевик Шалджян, Заруи Ованнисян, Лусине Скопян, Тигран Егорян, Татевик Барсегян, Лена Назарян, Нарек Бабаян, Сона Айвазян, Нарине Эсмаэл, Гаяне Бабаян требуют упразднить постановление ЦИК 67-А от 6 марта и принять по предъявленному заявлению решение, удовлетворяющее выдвинутым Окружной избирательной комиссии N17 требованиям.
Представителями истцов в суде являются адвокаты Лусине Акопян и Тигран Егорян.
По решению ЦИК 67-А от 6 марта была отклонена жалоба общественной организации "Объединение “Европейское право”, согласно которой истцы просили признать недействительным решение 6 –А избирательного округа N17. ЦИК сочла, что ОИК действовала в соответствии с нормами Избирательного кодекса, не выходя за рамки своих полномочий. Одновременно ЦИК постановила принять материалы, приложенные к жалобе, в качестве сообщений и передать в Генпрокуратуру Армении для рассмотрения в установленном законом порядке представленных в них фактов.
Отметим, что по оспариваемому в ЦИК решению ОИК,  было отклонено заявление наблюдателей, согласно которому они просили ОИК в рамках ее полномочий предпринять меры по рассмотрению зафиксированных наблюдателями нарушений. А также предпринять меры по привлечению к ответственности лиц, ответственных за предпринятые УИК действия и бездействие.
Заявители осуществляли наблюдательскую миссию в ряде избирательных участков избирательного округа N17 и в ходе голосования зафиксировали ряд нарушений, в том числе и нарушения прав наблюдателей и журналистов.
По решению ОИК от 23 февраля, заявление с жалобой было отклонено со следующей мотивировкой: “В ОИК подлежат обжалованию решения, действия/бездействие нижестоящей комиссии, а не правонарушения, совершенные другим субъектом”. Одна из причин отклонения заявления заключается в его необоснованности.
Отметим также, что случаи вброса бюллетеней, а также нарушения прав наблюдателей и журналистов были зафиксированы общественной организацией "Объединение “Европейское право” на избирательном участке N 17/05, которые Конституционный суд затронул в своем постановлении от 14 марта. КС признал результаты голосования на этом участке недостоверными и недействительными. А до этого, в Специальной следственной службе было возбуждено уголовное дело по факту злоупотреблений, зафиксированных на данном избирательном участке.