17/05 ընտրատեղամասի արդյունքներն անվավեր ճանաչվեցին 03/14/2013   18:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Սահմանդրական դատարանն այսօր անվավեր ճանաչեց Արտաշատի 17/05 ընտրատաեղամասի արդյունքները եւ նշված ընտրատեղամասի նյութերը կուղարկվեն դատախազություն՝ համակողմանի քննություն իրականացնելու համար։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Նախագահի ընտրությունների օրը՝ փետրվարի 18-ին  այս ընտրատեղամասում Ա.Համբարձումյանի եւ դիտորդ Ն. Իսմաիլիի նկատմամբ բռնություն գործադրելու եւ քվեատուփի մեջ լցոնում կատարելու վերաբերյալ լրատվության միջոցների ահազանգերի հիման վրա նախապատրաստված նյութերը դատախազության ցուցումով ուղարկվել են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն, որտեղ դեռեւս փետրվարի 22-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ եւ 153-րդ հոդվածների հատկանիշներով` ԶԼՄ-ի ներկայացուցչի, դիտորդի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու, մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքի առթիվ:
ՀՀ Սահմանադրական դատարանն անվավեր ճանաչելով նշված ընտրատեղամասի քվեարկության արդյունքները միաժամանակ ուժի մեջ թողեց «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ ընտրվելու մասին» ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի փետրվարի 25-ի թիվ 62-Ա որոշումը:

КС Армении признал недействительными результаты голосования на избирательном участке N17/05 03/14/2013   20:29  |  Лента новостей
КС сегодня признал недействительными результаты голосования на избирательном участке N 17/05 г. Арташата. Материалы с избирательного участка будут направлены в Прокуратуру для проведения всестороннего расследования.
Напомним, что по указанию Прокуратуры подготовленные материалы на основании сигналов, поступивших от средств массовой информации о применении насилия в отношении А. Амбарцумяна и наблюдателя Н. Эсмаэла на данном участке в ходе голосования 18 февраля, а также по факту вбросов бюллетеней, были направлены в Специальную следственную службу, где еще 22 февраля было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ст. 149 и ст. 153 УК РА (по препятствования деятельности представителя СМИ и наблюдателя, а также по факту голосования более одного раза).
Конституционный суд Армении, признав недействительными итоги голосования на вышеупомянутом избирательном участке в то же время оставил в силе решение ЦИК 62-А от 25 февраля “Об избрании Президентом Республики Армения”.