Ձյան ծածկույթի հալման հետևանքով հնարավոր է բնակավայրերի ջրածածկում 03/13/2013   17:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մարտի 12-ին Հայաստան են ներթափանցել Աֆրիկայի հյուսիսային շրջաններից սկիզբ առած տաք հոսանքներ: Ըստ կանխատեսումների` 15-ից 17-ը հանրապետության տարածքը կգտնվի այդ հոսանքների ազդեցության գոտում, ինչի հետևանքով ջերմաստիճանը կտրուկ կբարձրանա` 8-10 աստիճանով»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ԱԻՆ Հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ լեռնային շրջաններում առկա է ձյան ծածկ` 50-80 սմ, որը ջերմաստիճանի բարձրացման հետևանքով կարող է վերածվել հալոցքի, և այդ օրերին սպասվում են տեղումներ, ապա առկա է վտանգ, որ հանրապետության առանձին հատվածներում կնկատվի ջրի մակարդակի կտրուկ բարձրացում, որի հետևանքով հնարավոր է ափամերձ տարածքների և բնակավայրերի ջրածածկում:
ՀՀ ԱԻՆ ՓԾ տնօրենի տեղակալ, գնդապետ Նիկոլայ Գրիգորյանը ընդգծել է որ խոսքը չի գնում հնարավոր աղետի մասին: Ջրածածկումը բնության սովորական երևույթ է, որի մասին իրազեկումը նպատակ ունի բնակչությանը հասցվող վնասները հասցնել նվազագույնի: ԱԻ նախարարությունը մյուս նախարարությունների համապատասխան ստորաբաժանումների հետ համատեղ, ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր քայլերը` դրան հասնելու համար: «Եղեք ավելի իրազեկ, ուշադիր և պաշտպանված»:

В Армении резкое таяние снегов может привести к затоплению прибрежных территорий -гидрометцентр 03/13/2013   20:52  |  Лента новостей
12 марта в Армению проникли потоки теплого воздуха из северных областей Африки. Согласно прогнозам синоптиков, территория республики будет находиться под влиянием этого теплых воздушных масс, вследствие чего температура воздуха резко взмоет вверх на 8-10 градусов”,-сегодня в входе встречи с журналистами заместитель начальник службы Гидрометцентра МЧС Армении Гагик Суренян.
По его словам, в горных районах все еще держится снежный покров(50-80см), который вследствие повышения температуры воздуха может превратиться в талые воды. В эти дни ожидаются осадки и есть опасность, что в отдельных районах республики будет наблюдаться резкое повышение уровня воды, что может привести к затоплению прибрежных территорий и населенных пунктов.
Заместитель директора Спасательной службы МЧС РА, полковник Николай Григорян подчеркнул, что речь не идет о возможном стихийном бедствии. Затопление обычное явление природы, предоставление сведений о котором имеет своей целью свести к минимуму возможный ущерб, наносимый населению вследствие разгула стихии. МЧС вместе с соответствующими подразделениями других министерств, предпринимает все возможные шаги для этого.
18 марта снова будет наблюдаться снижение температуры воздуха. А в ближайшее 5 дней ожидается сильный ветер.