Ավանդական դահիճների պակասը ստիպել է անցնել գնդակահարության եղանակին 03/12/2013   18:03  |  Միջազգային լրահոս
Սաուդյան Արաբիայի թագավորությունը հայտարարել է հանցագործի մահապատիժը ավանդական գլխատման եղանակով իրականացնելու փոխարեն գնդակահարելով փոխարինելու մասին:
Էր-Ռիյադում լույս տեսնող «Արաբ նյուզ» թերթին հղում անելով ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը նշում է, որ մահապատժի իրականացման ավանդական եղանակից հրաժարվելը հիմնավորվում է այն իրողությամբ, որ Պարսից ծոցի նավթով հարուստ թագավորությունում, որտեղ տարեկան իրականացվում է 50-ից 100 մահապատիժ, զգացվում է որակյալ դահիճների խիստ պակաս, իսկ եղածներն էլ պարզապես չեն կարողանում հաղթահարել աշխատանքի այդպիսի ծանրաբեռնվածությունը:
Նույնիսկ պատահում է, որ մի քաղաքում մահապատիժն ի կատար ածելուց հետո, դահիճը մեկ այլ քաղաքում գտնվող մահապարտի մոտ է հասնում այնպիսի ուշացումով, որ իրավապահ մարմինները ստիպված են լինում մահվան դատավճռի իրագործումը հետաձգել:
Սաուդյան Արաբիայի Կոմիտեն, որի մեջ են մտնում ՆԳՆ-ի, արդարադատության և առողջապահության ոլորտների ներկայացուցիչներ, եկել է այն հետևության, որ գլխատումը պետք է փոխարինել գնդակահարությամբ:
«Որոշումը նպատակահարմար է, քանի որ մասնագետ դահիճների պակաս է զգացվում: Այն կդառնա ազգային անվտանգությունն ապահովելու համար պարբերական միջոցառումներն իրականացնելու միջոց»,- նշված է կոմիտեի հայտարարության մեջ:
Կոմիտեի անդամները գտնում են, որ մահապատիժն իրականացնելիս հրազենի կիրառումը չի հակասում իսլամին:
Սաուդյան Արաբիայում մահապատժով դատապարտվում են սպանության, բռնաբարության, կրոնից հրաժարվելու, զինված գողության և թմրամիջոցների առևտրի մեջ մեղադրվողները: «Միջազգային համաներման» տվյալներով՝ այս տարի արդեն գլխատվել է 17 դատապարտյալ, իսկ 2012թ.-ին նման ձևով մահվան է արժանացել 82 մարդ:
Սաուդյան Արաբիայի թագավորությունը մեծաթիվ մահապատժի դատավճիռների կայացման, մարդու իրավունքների խախտումների և հանրային գլխատումներ իրականացնելու համար բազմաթիվ անգամ քննադատության է արժանացել արևմտյան երկրների կողմից:

Саудовская Аравия вводит новый способ смертной казни из-за нехватки палачей 03/12/2013   18:44  |  Международные новости
Королевство Саудовская Аравия объявило о решении заменить смертную казнь через традиционное отрубание головы на расстрел преступников, приговоренных к высшей мере наказания.
Как сообщает агентство ИТАР-ТАСС со ссылкой газету "Араб ньюс", причина таких изменений - острый дефицит квалифицированных палачей в стране. В этом богатом нефтью королевстве Персидского залива, где совершается от 50 до 100 казней ежегодно, профессиональные палачи не справляются с объемами работы. Для приведения смертных приговоров в исполнение им приходится ездить из города в город, при этом зачастую они запаздывают, и казнь приходится откладывать.
Комитет Саудовский Аравии, в который входят представители МВД, юстиции и здравоохранения, пришел к выводу, что обезглавливание можно заменить расстрелом.
"Решение является целесообразным ввиду дефицита профессиональных палачей и станет основой для регулярного исполнения мер по обеспечению национальной безопасности", - говорится в заявлении комитета.
Члены комитета считают, что использование огнестрельного оружия для исполнения смертных приговоров не противоречит исламу.
В Саудовской Аравии смертной казнью караются убийство, изнасилование, отступление от веры, вооруженное ограбление и наркоторговля. По данным "Международной амнистии", в этом году в стране отрубили голову 17 преступникам, а в минувшем 82.
Королевство неоднократно подвергалось критике со стороны Запада за большое число казней, нарушение прав человека и за жестокую практику публичного обезглавливания.