Արգենտինայի նախկին նախագահը մեղադրվում է զենքի անօրինական առևտրի մեջ 03/09/2013   15:52  |  Միջազգային լրահոս
Արգենտինայի նախկին նախագահ Կառլոս Մենեմը և ՊՆ նախկին նախարար Օսկար Քամիլիոնը մեղավոր են ճանաչվել Խորվաթիային և Էկվադորին 6,5 տոննա զենք անօրինական վաճառելու համար: Հղում անելով BBC-ին, ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը նշում է, որ նման որոշում է կայացրել Արգենտինայի վճռաբեկ դատարանը:
Կառլոս Մենեմը պետական բարձրագույն պաշտոն է զբաղեցրել 1989-1999թթ.-երին: Որպես նախագահ նրա գործունեությունը քննության է առնվել արգենտինական զենքը 1991-1995 թթ.-երին անօրինականորեն Խորվաթիային և Էկվադորին վաճառելու համար: Այս երկու երկրներն էլ այդ ժամանակ վարում էին պատերազմական գործողություններ և նրանց նկատմամբ գործում էր զենքի մատակարարման Էմբարգո:
Դատական վարույթի ընթացքում 82-ամյա Մենեմը խոստովանել է, որ «իրոք ստորագրել է փաստաթղթեր ինքնաձիգեր, հակատանկային նռնակներ և ռազմամթերք արտահանելու համար»: Բայց և այնպես նախկին նախագահի խոսքերով ինքը «նվազագույն իսկ պատկերացում չի ունեցել» այն մասին, որ զենքը պետք է առաքվեր Խորվաթիա և Էկվադոր, քանի որ կարծել է, որ դրանք ուղարկվել են Վենեսուելա և Պանամա:
Մենեմն առաջին անգամ մաքսանենգության համար մեղադրվել և ձերբակալվել է դեռևս 2001թ.-ի հունիսին, սակայն 6 ամիս անց ազատ է արձակվել: Ավելի ուշ, 2008թ.-ին նրան է ներկայացվել պաշտոնական մեղադրանք:
Ընդհանուր առմամբ զենքի անօրինական վաճառքի գործով ներգրավված են եղել 20 մարդ, որոնց թվում նաև նախկին նախագահի խորհրդական և բարեկամ Էմիր Յոման և ՊՆ-ի նախկին ղեկավար Օսկար Քամիլիոնը:
Լսվել է շուրջ 400 վկաների ցուցմունքներ, ներկայացվել են մեղադրող կողմի ձեռքի տակ գտնվող փաստաթղթեր: Բայց և այնպես, այն ժամանակ դատարանն այդ ամենը համարեց ոչ համոզիչ և արդարացրեց բոլոր մեղադրյալներին:
Սպասվում է, որ նախկին նախագահի և Պաշտպանության նախարարի դատավճիռը մոտ ժամանակներս կարձակվի այլ մակարդակի դատական ատյանի կողմից:
Նշենք, որ Մենեմը հիմա զբաղեցնում է սենատորի պաշտոն արգենտինական Լա-Ռիոխա նահանգից և չի կարող ձերբակալվել առանց խորհրդարանի կողմից անձեռնմխելիության իմունիտետից զրկվելու:

Бывший президент Аргентины Карлос Менем промышлял контрабандой оружия 03/09/2013   17:05  |  Международные новости
Бывший президент Аргентины Карлос Менем и экс-министр обороны Оскар Камильон были признаны виновными в незаконной продаже 6,5 тыс тонн оружия в Хорватию и Эквадор. Как сообщила вещательная корпорация Би-би-си, такое решение вынес аргентинский Кассационный суд.
Карлос Менем занимал высший государственный пост с 1989 по 1999 годы. Его деятельность как президента расследовалась в связи с фактами незаконной продажи аргентинских вооружений Хорватии и Эквадору в 1991-1995 годах. Обе страны в этот период вели боевые действия и в отношении них действовало эмбарго на поставку оружия.
ИТАР-ТАСС пишет, что в ходе судебного процесса 82-летний Менем признал, что "действительно подписывал документы на экспорт автоматических винтовок, противотанковых снарядов и амуниции". Тем не менее, по словам экс-президента, он "не имел ни малейшего представления" о том, что вооружения будут направлены в Хорватию и Эквадор, так как считал, что они предназначались Венесуэле и Панаме.
Менем был впервые задержан по обвинению в организации контрабанды еще в июне 2001 года, однако шесть месяцев спустя был отпущен на свободу. Впоследствии, в октябре 2008 года, ему были предъявлены официальные обвинения. В общей сложности по делу о незаконной продаже оружия проходили около 20 человек, в том числе советник и родственник бывшего президента Эмир Йома, а также экс-министр обороны Оскар Камильон. Были заслушаны показания почти 400 свидетелей и предъявлены документальные доказательства со стороны обвинения. Тем не менее, тогда суд не признал эти доводы убедительными и оправдал всех подозреваемых.
Ожидается, что приговор президенту и экс-министру в ближайшее время вынесет суд другой инстанции. При этом, как отмечает Би-би-си, Менем сейчас занимает пост сенатора от аргентинской провинции Ла-Риоха и не может быть арестован до тех пор, пока парламент не лишит его депутатской неприкосновенности.