Գերագույն դատարանի անդամներն արտասահմանում հաշիվ չեն ունենա 03/06/2013   13:53  |  Միջազգային լրահոս
ՌԴ Դաշնային խորհրդի անդամները հանդես են եկել Ռուսաստանի Գերագույն դատարանի անդամներին արտասահմանյան բանկերում հաշիվ ունենալն արգելելու նախաձեռնությամբ:
«Առավել շուտ, երբ համանման օրենք ընդունվի խորհրդարանականների և կառավարության անդամների նկատմամբ, մենք, Գերագույն դատարանի հետ համաձայնեցնելով, այդպիսի փոփոխություն կմտցնենք նաև «ՌԴ Գերագույն դատարանի մասին» օրենքում»,-ասել է վերին պալատի սահմանադրական օրենսդրության իրավական և դատական գործերով կոմիտեի անդամ Անատոլի Լիսկովը:
Փետրվարին Պետդումայի պատգամավորները միաձայն հավանություն տվեցին իրենց և մյուս պետական պաշտոնյաներին արտասահմանում հաշիվներ և արժեթղթեր ունենալն արգելող օրենսդրության նախագծին:
Ըստ այդ օրենքի նախագծի՝ մարդիկ, ովքեր զբաղեցնում են պետական պաշտոններ, Կենտրոնական բանկի տնօրենների խորհրդի անդամները ինչպես նաև նրանց կանայք և անչափահաս երեխաները կամ 3 ամսվա ընթացքում պետք է ազատվեն արտասահմանյան բանկերում առկա իրենց կանխիկ միջոցներից ու արժեթղթերից կամ` թողնեն աշխատանքը, նշում է BBC-ն:

Членам Верховного суда РФ могут запретить иметь счета за рубежом 03/06/2013   14:09  |  Международные новости
Члены Совета федерации выступили с инициативой запретить судьям российского Верховного суда иметь банковские счета за пределами России.
"Скорее всего, после того как будет принят аналогичный закон в отношении парламентариев и членов правительства, мы по согласованию с Верховным судом внесем такие же зеркальные изменения в закон "О Верховном суде РФ", - пишет Би-би-си со ссылкой на члена комитета верхней палаты по конституционному законодательству, правовым и судебным вопросам Анатолий Лысков на заседании палаты.
В феврале депутаты Госдумы единогласно поддержали идею запретить себе и многим чиновникам иметь счета и акции за рубежом.
Согласно законопроекту, лица, занимающие государственные должности, члены совета директоров Центробанка, а также их супруги и несовершеннолетние дети должны будут в течение трех месяцев либо избавиться от наличных средств и ценных бумаг за рубежом, либо уволиться.