Հարուստ պատգամավորները հեռանում են 03/01/2013   20:39  |  Միջազգային լրահոս
ՌԴ Վորոնեժի մարզից Դաշնային խորհրդի անդամ, 73-ամյա Նիկոլայ  Օլշանսկին որոշել է հրաժարական տալ և վայր դնել իր պատգամավորական մանդատը:
Դիմումի մեջ նա գրել է, որ հրաժարականը կապված է  իր առողջական վիճակի և «ոչ թե պատգամավորների կողմից իրենց լիազորությունները զանգվածաբար վայր դնելու» հետ:
2012թ.-ին  «Forbes» հանդեսը ռուս չինովնիկների եկամուտների վարկանիշային աղյուսակում, ընտանիքի անդամների ստացած շահույթների համադրմամբ, 2011թ.-ին լրացված հայտարարագրի հիման վրա  Օլշանսկուն հատկացրել էր 13-րդ տեղը: Այդ տարի սենատորը վաստակել էր 12,9 մլն ռուբլի, իսկ նրա կնոջ եկամուտը կազմել էր ավելի քան 561 մլն ռուբլի:
Օլշանսկին նշել է, որ սկսած 1993թ.-ից ինքը հայտարարագրում է իր եկամուտների և ունեցվածքի մասին և որևէ բան թաքցնելու խնդիր չի ունեցել:
BBC-ն նշում է, որ ավելի վաղ ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն հայտարարել էր, որ արտասահմանյան բանկերում պաշտոնատար անձանց  կողմից հաշիվ ունենալն արգելող օրենքն ընդունելուց հետո, վերին պալատի անդամներից շատերը  հրաժարական կտան:
BBC-ն  հաղորդում է, որ վերջին շաբաթների ընթացքում ռուսական խորհրդարանի ներքին պալատից հեռացել են մի քանի պատգամավորներ:
«Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության հիմնադիրներից մեկը` Վլադիմիր Պեխտինը իր պատգամավորական տեղը լքեց այն բանից հետո, երբ Ալեքսեյ Նավալնին տվյալներ հրապարակեց պատգամավորի Մայամիում ունեցած, բայց չհայտարարագրված անշարժ գույքի մասին:
Դրանից հետո Դումայից հեռանալու մասին հայտարարեցին երկու այլ «եդինառոսսեր»` միլիարդատեր Անատոլի Լոմակինը և Կրասնոդարցի ձեռներեց Վասիլի Տոլստոպյատովը:

Член Совета Федерации от Воронежской области 73-летний Николай Ольшанский принял решение уйти в отставку. 03/01/2013   20:52  |  Международные новости
Член Совета Федерации от Воронежской области 73-летний Николай Ольшанский принял решение уйти в отставку.
В заявлении сенатор подчеркнул, что его отставка связана с состоянием здоровья, а не "с нынешними массовыми сложениями полномочий депутатами".
В 2012 году журнал Forbes поставил Ольшанского на 13-е место в рейтинге доходов российских чиновников по совокупному семейному доходу: согласно декларациям за 2011 год, сенатор заработал за год лишь около 12,9 млн рублей, но при этом доход его жены составил более 561 млн рублей.
"Я с 1993 года декларирую свои доходы и имущество, у меня с ними всегда все было в порядке, ничего не скрывалось. Более того, достоянием СМИ становились значительные суммы, указывавшиеся в декларациях моих родственников, в частности, супруги, так что других причин для моего решения, кроме состояния здоровья, нет", - сказал Ольшанский.
Ранее спикер Совета Федерации Валентина Матвиенко заявила, что после принятия закона о запрете на счета в иностранных банках для должностных лиц часть членов верхней палаты парламента уйдет в отставку.
“Один из основателей "Единой России" Владимир Пехтин покинул депутатское кресло после того, как Алексей Навальный опубликовал сведения о незадекларированной недвижимости депутата в Майами.
После этого об уходе из Думы заявили два других единоросса: миллиардер Анатолий Ломакин, представляющий Пермский край, и краснодарский предприниматель Василий Толстопятов”, - передают российские источники.