Անշարժ սեփականության մասին չհայտարարագրած 3 պատգամավոր հավանաբար կհեռանան խորհրդարանից 02/26/2013   17:26  |  Միջազգային լրահոս
Դաշնային խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն ենթադրում է, որ արտասահմանյան բանկերում հաշիվ ունեցող որոշ սենատորներ մտածում են ՌԴ խորհրդարանի վերին պալատից դուրս գալու մասին:
«Ես կարծում եմ, որ հիմա որոշ պատգամավորներ մտածում են, թե ինչպես վարվեն, որովհետև նրանց մեջ կան այնպիսիք, ովքեր ունեն արտասահմանյան բանկային հաշիվներ, անշարժ գույք, օֆշորային երկրների ընկերություններում ձևակերպված արժեթղթեր: Դրանում քննադատական ոչինչ չկա, եթե այդ ամենը մարդը հայտարարագրել է… Այստեղ չպետք է լինի որևէ հետապնդում և ինչ-որ ոչ բարի զգացումներ»,- ասել է Մատվիենկոն:
Նա նաև նշել է, որ պետական պաշտոնյաների արտասահմանում բանկային հաշիվ և այլ ունեցվածք ունենալն արգելող օրենքի ընդունումից հետո այդպիսի միջոցների տերերը պետք է ընտրություն կատարեն պետական ծառայության և բիզնեսի միջև:
«Պետական ծառայողների, պատգամավորների արտասահմանում բանկային հաշիվ և արժեթղթեր ունենալու սահմանափակումները ես ընդունում եմ»,- ասել է Մատվիենկոն` ընդգծելով որ նման գործելակերպ շատ երկրներ են որդեգրել:
Այսօր «РИА Новости» լրատվական գործակալությունը հաղորդագրություն է տարածել, որ Դաշնության խորհրդից այդ դրդապատճառով (նրանք չեն հայտարարագրել արտասահմանում եղած իրենց անշարժ գույքը) արդեն սպասվում է, որ կհեռանան 3 պատգամավոր:

В. Матвиенко не исключает, что ряд сенаторов с зарубежными счетами покинут Совет Федерации 02/26/2013   18:42  |  Международные новости
“Спикер Совета Федерации Валентина Матвиенко полагает, что некоторые сенаторы, имеющие банковские счета за рубежом, размышляют о возможном выходе из верхней палаты парламента”, - сообщает РИА Новости.
"Я думаю, что некоторые сенаторы сейчас размышляют над тем, как им поступить, потому что у части сенаторов есть зарубежные счета и недвижимость за рубежом и акции, оформленные в оффшорах в зарубежных компаниях. В этом нет ничего предосудительного, если человек все задекларировал… Тут не должно быть никаких гонений и каких-то недобрых чувств", — сказала журналистам Матвиенко, которая сейчас находится с официальным визитом в Индии.
В случае принятия закона, вводящего запрет чиновникам иметь счета в иностранных банках, они должны сделать выбор между работой на госслужбе и бизнесом, считает Матвиенко.
"Ограничение госслужащих, депутатов иметь счета за рубежом и иностранные акции, бумаги, я поддерживаю", —заявила Матвиенко, отметив, что подобная практика распространена во многих странах.
Во вторник некоторые СМИ сообщили, что в Совфеде ждут ухода трех сенаторов из-за незадекларированной недвижимости за рубежом.