Հայրիկյանը կընդունի՞ ընտրությունները հետաձգելու առաջարկը 02/01/2013   18:57  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանը, ում նկատմամբ երեկ կեսգիշերին կատարվել է զինված հարձակում, ունի երկարատև բուժման կարիք։ «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողի հարցին ի պատասխան Պ.Հայրիկյանն ասել է, որ հարկադրված է ընդունել ընտրությունները հետաձգելու առաջարկը։
«Այսինքն՝ կա ընտրությունների լուծման երկու տարբերակ՝ 15 օր հետո, որը հարկադրված եմ անելու, մյուսը՝ նոր ընտրությունների կազմակերպում ևս 40 օր անց։ Ես  պետք է աշխատեմ, որ ևս 40 օրը չլինի, որովհետև ես էլ մտածում  եմ այն բանի մասին, որ գործընթացի մեջ ենք և լավ կլիներ այն ավարտին հասցնել»,-  ասել է նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանը՝ միաժամանակ նշելով, որ իր նկատմամբ կատարված հարձակման հեղինակին կճանաչի՝ տեսնելու դեպքում։
Սահմանադրության 52-րդ հոդվածի և Ընտրական օրենսգրքի 98-րդ հոդվածի համաձայն, Հանրապետության Նախագահի թեկնածուներից մեկի համար անհաղթահարելի խոչընդոտներ առաջանալու դեպքում Հանրապետության Նախագահի ընտրությունը հետաձգվում է երկշաբաթյա ժամկետով։ Անհաղթահարելի ճանաչված խոչընդոտները չվերանալու դեպքում նշանակվում է նոր ընտրություն, իսկ քվեարկությունն անցկացվում է նշված երկշաբաթյա ժամկետը լրանալուց հետո՝ քառասուներորդ օրը։ ԿԸՀ նախագահ  Տ. Մուկուչյանն այսօր  տեղեկացրել է, որ  որպես անհաղթահարելի խոչընդոտ կարող է ճանաչել միայն Սահմանադրական դատարանը՝ Սահմանադրության 100-րդ և 101-րդ հոդվածների համաձայն և բացառապես տվյալ թեկնածուի դիմումի հիման վրա: Ընդ որում՝ դիմումը քննարկելու համար սահմանված է հստակ, կարճ՝ 4-օրյա ժամկետ: Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը ԿԸՀ-ն, ինչպես նշեց Տ. Մուկուչյանը, ընտրական գործընթացի հետ կապված գործառույթները պետք է իրականացնի ժամանակացույցով սահմանված ժամկետներում:

Паруйр Айрикян не желает, но вынужден принять предложение об отсрочке президентских выборов 02/01/2013   21:34  |  Актуальная тема
Кандидат на пост президента Паруйр Айрикян, на которого в полночь было совершено покушение, нуждается в длительном лечении. Корреспонденту Aysor.am Паруйр Айрикян заявил, что сделает все зависящее от него, чтобы не возникло необходимости переносить дату президентских выборов, однако в то же время добавил, что вынужден принять предложение об отсрочке выборов.
"Есть два варианта разрешения данного вопроса: через 15 дней,  либо спустя 40 дней организовать новые выборы. Я не настроен на такое развитие событий. Я этого не хочу, однако я вынужден воспользоваться возможностью переноса даты голосования на 15 дней", - заявил Паруйр Айрикян в беседе с президентом Сержем Саргсяном.
П.Айрикян также сообщил корреспонденту Aysor.am, что Серж Саргсян выразил свое негодование по поводу инцидента и заявил, что правоохранительные органы сделают все, чтобы виновные были найдены и наказаны.
Председатель ЦИК Т. Мукучян сегодня уже заявил, что препятствие может быть признано непреодолимым лишь Конституционным судом в соответствии с ст. 100 и ст. 101 Конституции РА и исключительно на основании заявления данного кандидата. На рассмотрение заявления отводится лишь 4 дня. Принимая во внимание это обстоятельство, ЦИК, как уже отметил Т. Мукучян, должна в установленные сроки выполнить связанные с избирательным процессом возложенные на нее функции.
20:32 01/02/2013  |  Лента новостейОмбудсмен Армении: “Покушение на Айрикяна - вызов, брошенный государству и обществу”
19:47 01/02/2013  |  Лента новостейДПА: “Только враг армянского народа мог организовать столь гнусное преступление”
19:28 01/02/2013  |  Актуальная темаСерж Саргсян: “Наши правоохранительные органы раскроют это преступление”