Ամերիկացուն ներկայացել են իբրև ոստիկանության աշխատակիցներ ու հափշտակել 01/29/2013   13:49  |  Քրեական խրոնիկոն
ԱՄՆ քաղաքացի Մ. Զիեր Փոլը Երևան-Իջևան ավտոճանապարհին նստելով պատահական մասնավոր մեքենա, չի էլ ենթադրել, որ իրեն բացահայտ կողոպտելու են: Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ նա 2011թ. հուլիսի 4-ին` ժամը 20:30-ի սահմաններում Երևան-Իջևան ավտոճանապարհի 63-րդ կիլոմետրում, ըստ քրեական գործի նյութերի, նստել է Երևանի բնակիչ Օնիկ Սահակյանի կողմից շահագործվող «Ֆոլքսվագեն Պասատ» մակնիշի, 17 ՕՏ 208 պետհամարանիշի ավտոմեքենան:
Քննությամբ պարզվել է, որ Օնիկ Սահակյանը ՀՀ ՊՆ թիվ N զորամասի զինծառայող Ս. Ջանունցի հետ օգտվելով Մ. Զիեր Փոլի կողմից իր ավտոմեքենան նստելու հանգամանքից, Ս. Ջանունցի հետ նախնական հանցավոր համաձայնության գալով, ներկայացել է որպես ոստիկանության աշխատակից և Մ. Զիերին հարցուփորձ արել չթույլատրվող իրեր կամ առարկաներ պահելու մասին։
Բացասական պատասխան ստանալով՝ Օ. Սահակյանը մեքենան դուրս է բերել բանուկ մասից, կայանել: Այնուհետև վերջինիս և Ս. Ջանունցի պահանջով ամերիկացի ուղևորը դատարկել է իր պայուսակի պարունակությունը, որի ընթացքում Օ. Սահակյանը բացահայտ կերպով հափշտակել է Մ. Զիերի մոտ գտնվող դրամապանակը ու փորձել է պարզել բանկային քարտի գաղտնագիրը։ Միաժամանակ Ս. Ջանունցը հափշտակել է Մ. Զիերի մոտ գտնվող 100 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ծալովի դանակը և հայտնել, որ դանակ պահելու համար Հայաստանում քրեական պատասխանատվություն է նախատեսված:
Մ. Զիերի մոտ նյութական միջոցներ չհայտնաբերելով, Օ. Սահակյանը մեքենան վարել է Սևան քաղաք, որտեղ «Արարատբանկ» ՓԲԸ-ի Սևանի մասնաճյուղի բանկոմատի միջոցով Ս. Ջանունցի հետ կանխիկացրել ու հափշտակել է Մ. Զիերի բանկային հաշվին եղած 140 000 ՀՀ դրամը։ Սա նախաքննական մարմնի վարկածն է՝ հիմնված քննությամբ ձեռք բերված ապացույցների վրա և ինչպես Օնիկ Սահակյանին, այնպես էլ զինծառայող Սերգեյ Ջանունցին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 176-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշով, այսինքն` մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ կատարված կողոպուտի: Գործի քննությունը շարունակվում է դատարանում։

Двое мужчин, представившись полицейскими, обворовали гражданина США на трассе Ереван-Иджеван 01/29/2013   14:21  |  Криминальная хроника
Гражданин США, М. Зиер Пол, сев в случайную машину, курсирующую по маршруту Ереван-Иджеван, даже не предполагал, что его обворуют. Согласно материалам уголовного дела, инцидент произошел после того, когда он 4 июля 2011г. в районе 20.30 на 63-м километре автотрассы Ереван-Иджеван, сел в автомобиль “Фольксваген Пасат” с госномером 17 ОС 208, управляемый жителем Еревана Оником Саакяном.
В ходе следствия выяснилось, что Оник Саакян и военнослужащий Н-ской части МО РА С. Джанунц, вступив в преступный сговор и воспользовавшись тем обстоятельством, что М. Зиер Пол подсел к ним в машину, представились сотрудниками правоохранительных органов и стали допрашивать Зиера на предмет наличия у него запрещенных вещей или предметов.
Получив отрицательный ответ, О. Саакян свернул с оживленной части трассы и припарковался в укромном месте. По требованию Саакяна и С. Джанунца американец вывалил содержимое кошелька, вследствие чего О. Саакян присвоил себе бумажник. Последний попытался выяснить пароль от банковской карты М. Зиера. Саакян также украл у Зиера складной нож стоимостью $100 и заявил, что за ношение ножа в Армении привлекают к уголовной ответственности.
Не обнаружив у Зиера наличности, О. Саакян направил машину в г. Севан, где с помощью банкомата ЗАО “Араратбанк” обналичил и украл 140 000 драмов, оказавшихся на счету Зиера. Это версия органа предварительного следствия, которая основана на доказательствах, добытых в ходе расследования. Таким образом, Онику Саакяну и Сергею Джанунцу предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного п.1 ч.2 ст. 176 Уголовного кодекса РА – кража, совершенная группой лиц по предварительному сговору. Дело передано в суд на рассмотрение.