Մեծ Բրիտանիայի բանտերում շատ կանայք դիմում են ինքնավնասման 01/29/2013   00:10  |  Միջազգային լրահոս
Միացյալ Թագավորության կանանց ուղղիչ հիմնարկներում հարյուրավոր կանայք զրկված են ազատությունից անիրավացիորեն: Ինչպես գրում է «The Guardian»-ը, նման եզրակացության են հանգել կալանավայրերում կանանց պահելու պայմանները ՄԱԿ-ի չափորոշիչներին  համապատասխանության հարցը ուսումնասիրելու արդյունքում: Սա, ի դեպ, առաջին նման վերլուծությունն էր այն բանից հետո, երբ Մեծ Բրիտանիան երկու տարի առաջ ստորագրեց կին դատապարտյալների պահման պայմանների նոր չափորոշիչները` այսպես կոչված «Բանգկոկյան կանոններ»-ը (Bangkok Rules):
Համաձայն «Կանայք բանտերում» կազմակերպության հաշվետվության, Մեծ Բրիտանիան անտեսում է ազատազրկված կանանց երեխաների իրավունքները: Կազմակերպության ղեկավար Ռեյչել Հալֆորդը (Rachel Halford) հայտարարել է նաև. «Շատ կանայք կալանքի տակ են գտնվում առանց դրա խիստ անհրաժեշտության, և շատ կանայք բանտերում դիմում են ինքնավնասման»:
Հաշվետվության մեջ նշված է նաև, որ 2011թ.-ին 15 կանանց բանտերում արձանագրվել է 9 հազար ինքնավնասման դեպք: Ըստ «Կանայք բանտերում» կազմակերպության ղեկավարի, չնայած այն հանգամանքին, որ նախորդ տարիների համեմատ նման դեպքերի թիվը նվազել է 3 հազարով, այդուհանդերձ վիճակագրությունն անմխիթար է:
Կալանավորված կանանց շրջանում հարցվածներից շատերը հայտնել են, որ ինքնասպանություն էին ծրագրել: Մի մասն էլ պատմել է, որ բանտի անձնակազմն երբեք չի միջամտում կալանավորների միջև ծագած կոնֆլիկտներին:

В Британских тюрьмах многие женщины прибегают к самовредительству 01/29/2013   10:43  |  Международные новости
Два года назад, Великобритания подписала так называемые "Бангкокские правила" (Bangkok Rules) — новые стандарты ООН по условиям содержания женщин-заключенных. Первый анализ соответствия условий содержания в женских исправительных учреждениях Соединенного Королевства стандартам ООН показал, что сотни женщин лишены свободы незаслуженно, пишет The Guardian.
“Согласно отчету, подготовленному организацией "Женщины в тюрьмах", Великобритания не учитывает права детей заключенных матерей. Рэйчел Халфорд (Rachel Halford), глава организации, также заявила: "Слишком много женщин находятся в заключении без острой необходимости, и слишком много женщин наносят себе увечья в тюрьмах".
Согласно отчету, в 15 женских тюрьмах в 2011 году было зафиксировано 9000 случаев нанесения женщинами увечий самим себе. Несмотря на то, что количество подобных случаев сократилось на 3000 по сравнению с прошлыми годами, статистика неутешительна, утверждает глава "Женщин в тюрьмах".
Среди опрошенных женщин-заключенных многие заявили о том, что планировали самоубийство. Другие рассказали, что тюремный персонал никогда не вмешивается в конфликты между заключенными”, - передает pravo.ru.