Թիկնապահները կվերապատրաստվեն 01/26/2013   13:04  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Հունվարի 26-ից ուժի մեջ են ՀՀ կառավարության 2012թ.-ի դեկտեմբերի 27-ի որոշումներով սահմանված` թիկնապահների և պահնորդների պարտադիր վերապատրաստման և որակավորման ստուգման կարգերը:
Ըստ Թիկնապահների և պահնորդների պարտադիր վերապատրաստման կարգի, վերապատրաստում են անցնում առնվազն յուրաքանչյուր երեք տարին մեկ անգամ: Այն անցկացվում է տեսական դասընթացների, փորձի փոխանակման, սեմինար պարապմունքների, այդ թվում` մասնագիտական հմտությունների գործնական ցուցադրման ձևերով:
Վերապատրաստումն իրականացնում են իրավաբանական անձ հանդիսացող և համապատասխան կրթական գործունեության լիցենզիա ունեցող հաստատությունները` պահնորդական գործունեություն իրականացնելու թույլտվություն ունեցող կազմակերպության հետ կնքվող պայմանագրի հիման վրա:
Վերապատրաստման դասընթացների ավելի քան մեկ երրորդից անհարգելի բացակայած անձին վկայական չի տրվում։ Հարգելի բացակայության դեպքում անձին հնարավորություն է ընձեռվում մասնակցելու ծրագրի` նույն թեմայով անցկացվող հաջորդ դասընթացներից որևէ մեկին:
Թիկնապահի և պահնորդի որակավորման ստուգման կարգով սահմանված է, որ ստուգումն անցկացնում է նրանց որակավորման ստուգման հանձնաժողովը: Վերջինիս կազմավորման կարգը և կանոնադրությունը հաստատվում են ՀՀ կառավարությանն առընթեր Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետի հրամանով:
Որակավորման ստուգումն անցկացվում է հայերենով` քննական հարցատոմսերի միջոցով: Մասնագիտական ուսուցման ընթացքում ստացած տեսական գիտելիքների և գործնական առաջադրանքներ լուծելու հմտությունների ստուգման նպատակով յուրաքանչյուր քննական հարցատոմսի մեջ ներառվում են երկու տեսական հարց և մեկ գործնական առաջադրանք:
Հանձնաժողովը որակավորման ստուգման դրական գնահատականների հիման վրա ընդունում է թեկնածուներին որակավորման ստուգման վկայականներ տալու մասին որոշում: Վկայականը տրվում է 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Թեկնածուն որակավորման ստուգման արդյունքները կարող է գրավոր բողոքարկել հանձնաժողովին և դատական կարգով:
Որակավորման ստուգումից բացասական գնահատական ստացած թեկնածուն կարող է հաջորդ որակավորման ստուգմանը մասնակցել վերջին անգամ որակավորման ստուգմանը մասնակցելու օրվանից ոչ շուտ, քան երկու ամիս հետո:

Телохранители будут переподготовлены 01/26/2013 12:35 | Информационная платформа
С 26 января вступило в силу постановление Правительства от 27 декабря 2012г. об установлении процедуры проверки обязательной переподготовки и повышения квалификации телохранителей и охранников.
Согласно процедуре обязательной переподготовки и повышения квалификации, переподготовку проходят как минимум каждые три года. Переподготовка осуществляется посредством теоретических занятий, в ходе которых происходит обмен опытом, а также семинарских занятий, в том числе, с демонстрацией профессиональных навыков.
Курсы переподготовки проводят учреждения, являющиеся юридическими лица и имеющие лицензию на ведение соответствующей образовательной деятельности, на основании договора, заключаемого с организацией, имеющей разрешение на осуществление охранной деятельности.
Лицам, пропустившим более 1/3 занятий по неуважительной причине, не будут выданы свидетельства. В случае наличия уважительной причины им будет предоставлена возможность принять участие в одном из занятий, посвященных той же теме.
Тестирование проводится на армянском языке посредством экзаменационных билетов. В каждом экзаменационном билете есть два теоретических и два практических вопроса на предмет проверки как теоретических знаний, усвоенных в ходе посещения курсов повышения квалификации, так и практических навыков.
Комиссия на основании положительной оценки принимает решение о выдаче свидетельства о повышении квалификации. Свидетельство выдается в течение 10 рабочих дней.
Кандидат может обжаловать результаты письменной проверки в Комиссии или в судебном порядке.
Кандидат, получивший неудовлетворительную оценку, может принять участие в следующем тестировании на предмет повышения квалификации, не раньше, чем через 2 месяца после участия в последнем тестировании.