21 մարդ դատապարտվել է մահվան 01/26/2013   16:46  |  Միջազգային լրահոս
Եգիպտոսի դատարանը այսօր մահվան  է դատապարտել 21 մարդու, ովքեր մեղադրվել են Պորտ-Սաիդ քաղաքի մարզադաշտում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքերի կապակցությամբ:
Հղում անելով տեղական լրատվամիջոցներին՝ ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը հաղորդում է, որ այս երկրում գործող իրավական փորձառությանը  համապատասխան, բոլոր դատապարտյալներին առնչվող փաստաթղթերը քննության համար կփոխանցվեն երկրի Գերագույն մուֆտի Ալի Գումաային:
Հիշեցնենք, որ 2012թ. փետրվարի 1-ին Կահիրեից հյուսիս գտնվող Պորտ Սաիդ քաղաքի մարզադաշտում, տեղական «Ալ-Մասրի» և մայրաքաղաքի «Ալ-Ախրի» թիմերի միջև կայացած խաղից հետո  երկրպագուների միջև սկսվեց զանգվածային ծեծկռտուկ, որի հետևանքով զոհվեց  74 մարդ, իսկ մի քանի հարյուրը վիրավորվեցին:
Զոհվածների մեծամասնության տարիքը չէր անցնում 18-ը և նրանց մահվան պատճառը եղել է մարզասերների մեջ  առաջացած հրմշտոցը: Վկաների պատմելով այդ հրմշտոցն այնքան ուժեղ է եղել, որ դրա ճնշման տակ մարդիկ վայր են ընկել տրիբունաների մի քանի մետրանոց բարձրությունից:

Суд Египта вынес смертный приговор в отношении 21 обвиняемого 01/26/2013   18:26  |  Международные новости
Суд Египта приговорил сегодня к смертной казни 21 обвиняемого, которые проходили по делу о трагических событиях, разыгравшихся год назад на стадионе города Порт-Саид. Как сообщает местная пресса, теперь, согласно действующей здесь юридической практике, все бумаги в отношении приговоренных будут переданы на рассмотрение Верховного муфтия страны Али Гумаа.
По сообщениям Итар-Тасс, 1 февраля прошлого года на стадионе Порт-Саида к северу от Каира после матча между местным клубом "Аль-Масри" и столичным "Аль-Ахли" произошла массовая драка болельщиков. Беспорядки унесли жизни 74 человек, сотни пострадали. Большинство погибших, возраст многих из которых не превышал 18 лет, стали жертвами давки. По свидетельству очевидцев, под натиском толпы люди падали с трибун с многометровой высоты.
Всего по этому делу проходило 73 обвиняемых. Вердикт в отношении остальных лиц, причастных к трагедии, будет вынесен 9 марта.