Մեղադրվում է պոռնկագրական նյութեր տարածելու մեջ 01/23/2013   15:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության ՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությունում ավարտվել է Կ. Մնացականյանի կողմից պոռնկագրական նյութեր տարածելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Pastinfo.am»-ին տեղեկացրին, որ քրեական գործով դատավարական ղեկավարում իրականացնող ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող և կիբերհանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը:
Նախաքննությամբ մասնավորապես պարզվել է, որ 2012թ. հունվարից Կ. Մնացականյանը vk.com կայքում իր անվամբ գրանցել է անհատական էջ և այն օգտագործել` սեռական ուղղվածություն ունեցող թեմաների շուրջ տարբեր անձանց հետ հաղորդակցվելու նպատակով: Հաղորդակցումն առավել նպատակային դարձնելու, շփման հետաքրքրություն առաջացնելու և շփման եզրեր գտնելու համար իր էջ է ներբեռնել թվով 302 պոռնկագրական բնույթի տեսահոլովակներ:
Տարածելու դիտավորությամբ Կ. Մնացականյանը դրանք ցուցադրել է իր անհատական էջ այցելող անձանց: Արդյունքում նրա էջ այցելողները հնարավորություն են ունեցել տեսնել, ցանկության դեպքում դիտել այդ նյութերը և իրենց հերթին դրանք տեղափոխել իրենց անհատական էջեր: Նույն կերպ Կ. Մնացականյանն իր անհատական էջում ներկայացրել է նաև մանկական պոռնոգրաֆիա պարունակող տեսահոլովակներ:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Կ. Մնացականյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 263-րդ հոդվածի 1-ին ու 2-րդ մասերով:
Քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:

В Армении распространитель порнографической продукции предстанет перед судом 01/23/2013   17:08  |  Лента новостей
В следственном управлении по особо важным делам Главного следственного управления полиции при Правительстве РА завершилось предварительное расследование уголовного дела, возбужденного в отношении К. Мнацаканяна по факту распространения порнографических материалов. В Генпрокуратуре РА сообщили, что заместитель начальника Управления по делам киберпреступлений подтвердил обвинительное заключение.
В ходе предварительного следствия, в частности, удалось выяснить, что с января 2012г. К. Мнацаканян на сайте vk.com под своим именем открыл личную страничку и использовал ее для налаживания контактов с различными людьми с целью обсуждения с ними тем порнографического толка. Чтобы завлечь пользователей он загрузил около 302 видеоматериалов порнографического содержания.
Мнацаканян их показывал лицам, посещающим его личную страничку. В результате, его посетители имели возможность видеть и смотреть эти видеоматериалы, а также копировать их на свою страничку. Тем же способом он тиражировал детскую порнографичерскую видеопродукцию.
На основании добытых доказательств К. Мнацаканяну предъявлено обвинение в соответствии с чч.1 и 2 ст. 263 Уголовного кодекса РА.
Уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд общей юрисдикции Араратской и Вайоц-Дзорской областей.