«Մատաղիս»-ի գործով հետևությունները հիմնված չեն օբյեկտիվ գնահատման վրա 01/18/2013   19:25  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Մատաղիսի գործով» մեղադրողները գտնում են, որ արդարացման դատավճիռ կայացրած Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից թույլ է տրվել նյութական և դատավարական այնպիսի հիմնարար խախտումներ: Դրա հետևանքով  ընդունված դատական ակտն, ըստ մեղադրող կողմի,  խաթարում է արդարադատության բուն էությունը, խախտում է սահմանադրորեն պաշտպանվող շահերի անհրաժեշտ հավասարակշռությունը:
Ըստ մեղադրող կողմի, դատարանի հետևությունները հիմված չեն գործի հանգամանքների օբյեկտիվ և բազմակողմանի գնահատման վրա, հաշվի չեն առնվել մեղադրողների ներկայացրած փաստական բոլոր հանգամանքները, որոնց ըստ էության անդրադառնալու և իրավական գնահատման արժանացնելու դեպքում դատարանը կհանգեր գործի ելքը որոշող այլ հետևության:
ՀՀ զինվորական դատախազությունը Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 18.12.2012թ. կայացրած արդարացման դատավճռի դեմ վերաքննիչ բողոքը ներկայացրել է երեկ: Այդ դատավճռով  ամբաստանյալներ Ռազմիկ Սարգսյանը, Մուսա Սերոբյանը և Արայիկ Զալյանը անմեղ էին ճանաչվել ՀՀ քր. օր-ի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ և 14-րդ կետերով առաջադրված մեղադրանքում և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հիմքով արդարացվել` կատարված հանցագործությանը նրանց մասնակցությունն ապացուցված չլինելու պատճառաբանությամբ:
Հիշեցնենք, որ տուժող Ռոման Եղիազարյանի իրավահաջորդը եւս բողոքարկել է առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը։

Сторона обвинения: “Выводы суда не основаны на объективной оценке всех обстоятельств “дела Матагиса” 01/18/2013   21:14  |  Актуальная тема
Обвинители по резонансному “делу Матагиса” полагают, что судом первой инстанции Ширакской области были допущены существенные нарушения норм материального и процессуального права, вследствие которых принятый судебный акт, согласно стороне обвинения, искажает саму суть правосудия, нарушает необходимый баланс конституционно защищаемых интересов и ценностей.
Согласно стороне обвинения, выводы суда не основаны на объективной, полной и всесторонней оценке обстоятельств, не были учтены все представленные обвинителями фактические обстоятельства дела, в случае, если им была бы дана правовая оценка, суд пришел бы к иным выводам, которые существенно повлияли бы на исход сего дела.
Вчера Военная прокуратура РА  подала апелляционную жалобу против оправдательного вердикта от 18.12.2012г, вынесенного судом первой инстанции Ширакской области. По этому приговору, подсудимые Размик Саргсян, Муса Серобян и Араик Залян, обвиняемые в соответствии с пп. 1,6 и 14 ч. 2 ст. 112 УК РА, были признаны невиновными и на основании ч. 2 ст. 35 Уголовно-процессуального кодекса РА оправданы за недоказанностью их участия в совершении преступления.
Напомним, что правопреемник потерпевшего Романа Егиазаряна тоже подал иск об обжаловании приговора, вынесенного судом первой инстанции.