Աֆղանստանի հետ սահմանների հսկողությունը կուժեղացվի 01/17/2013   16:53  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանը և Տաջիկստանը մտադիր են 2014թ.-ից հետո ակտիվացնել ջանքերը տաջիկ-աֆղանական սահմանի պահպանման ռեժիմը ամրապնդելու ուղղությամբ, հայտարարել է Դուշանբեում աշխատանքային այցով գտնվող ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
Ռուսաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը բանակցություններ է վարել Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնովի և ԱԳ նախարար Համրահոն Զարիֆի հետ:
«Պետք է շարունակենք մեր ռազմավարական գործընկերությունը՝ վերածելով դրանք գործնական արդյունքների», - նախագահ Ռահմոնովին հանդիպելուց հետո ասել է Սերգեյ Լավրովը:
2014թ.-ին միջազգային կոալիցիայի զորքերը պլանավորում են դուրս գալ Աֆղանստանից: Վաշինգտոնում հայտարարում են, որ հիմնական մարտական զորամասերը դուրս բերելուց հետո, երկրում կմնա ոչ մեծ զինվորական անձնակազմ / մոտ 6-ից 15 հազար զինծառայող/, որը հիմնականում կզբաղվի աֆղանական բանակի մարզումներով:

Москва и Душанбе планируют укрепить границу с Афганистаном 01/17/2013   18:05  |  Международные новости
Россия и Таджикистан намерены активизировать усилия по укреплению режима охраны таджикско-афганской границы после 2014 года, заявил глава российского внешнеполитического ведомства Сергей Лавров, находящийся с рабочим визитом в Душанбе.
Российский министр провел переговоры с президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном и с главой МИД Хамрохоном Зарифи.
"Будем продолжать наше стратегическое партнерство, воплощать его в практические дела", - сказал Сергей Лавров после встречи с президентом Рахмоном.
В 2014 году войска международной коалиции планируют покинуть Афганистан. В Вашингтоне заявляют, что после вывода основных боевых частей в стране останется небольшой контингент - предположительно, от шести до 15 тысяч военнослужащих - для обучения афганской армии.