Փաստաբանի արտահայտություններն անթույլատրելի են 01/08/2013   19:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստաբանը թույլ է տվել շատ սխալ արտահայտություններ, ինչն անթույլատրելի է, եթե, իհարկե, կայքը չի աղավաղել նրա ասածը», - ասաց ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Ռուբեն Սահակյանը՝ «Փաստինֆո» գործակալության թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով Սուրեն Սուրենյանցի պաշտպան Կարապետ Գալստյանի հայտարարությունը:
Նշենք, որ «Aysor.am»-ի փոխանցմամբ, Սուրեն Սուրենյանցի պաշտպան Կ. Գալստյանը հայտարարել է, թե Սուրենյանցն իրեն խաբել է և ինքն իրավունք չունի պաշտպանելու խաբեբայի շահերը:
«Ս.Սուրենյանցն ինքն է ինձ զանգել, ասել, որ հիվանդ պառկած է, և չի ներկայանա դատական նիստին, նաև ինձ խնդրել է չներկայանալ դատարան: Նա խոստացավ, որ դատարան կներկայացնի բժշկից իր առողջության մասին տեղեկանք: Նա ինձ խաբել է, քանի որ մեր միջև դեռևս պայմանագիր չի կնքվել:
Նրա և Գ.Ղասաբյանի միջև տարաձայնությունը իրենց փոխադարձ համաձայնությամբ լուծվել է արդեն, մնում է, որ նա պարտաճանաչ դատարան ներկայանա: Եթե հաջորդ դատական նիստին էլ նա չներկայանա, ես պարտավոր կլինեմ հրաժարվել նրա պաշտպանությունից, որովհետև իրավունք չունեմ պաշտպանելու խաբեբայի շահերը», - նշված է «Aysor.am»-ի «Սուրեն Սուրենյանցի պաշտպան. ես իրավունք չունեմ պաշտպանելու խաբեբայի շահերը» վերտառությամբ հոդվածում:
Ի պատասխան մեր այն հարցի, թե արդյոք ՀՀ փաստաբանների պալատի էթիկայի հանձնաժողովում փաստաբանի հարցը չի՞ քննարկվելու` նկատի ունենալով, որ նա իր պաշտպանյալի շահերին հակասող հայտարարություններ է արել, Ռ. Սահակյանը նշեց. «Ես գնահատական չեմ տա` մինչև չխոսեմ փաստաբանի հետ»:
Մեզ հետ զրույցում Ս. Սուրենյանցը մի կողմից զարմացավ, երբ նրան վերոնշյալ տեղեկատվությունից մի հատված կարդացինք, հետաքրքրվեց, թե որտեղի՞ց ենք այդ մեջբերումը կատարում, մյուս կողմից ասաց, որ փաստաբանը նման բան չի ասել, վերջինս իր հետ խոսել է, կայքը սխալ է գրել:
«Մենք ընկերներ ենք, այդպիսի բան ո՞նց կարող է ասել… Կարապետ Գալստյանը նման բան չի ասել, հիմարություն է դա, ընդամենը ասել է` այս պահին պայմանագիր չունենք, պետք է այսօր կնքենք»,- ասաց Ս. Սուրենյանցը:
Որոշեցինք հենց փաստաբանի հետ խոսել ու մեր հարցերն ուղղել նրան, սակայն Կ. Գալստյանի հետ կապ հաստատել չհաջողվեց: Ս. Սուրենյանցն ասաց, որ փաստաբանը չի ցանկանում ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ շփվել, իսկ իր հետ զրույցում Կարապետ Գալստյանը պնդել է, որ նման արտահայտություն չի արել, և եթե խոսակցության մեջ նույնիսկ «խաբեբա» բառն է օգտագործել, ապա այն հաստատ իր պաշտպանյալին չի հասցեագրել:

Рубен Саакян: "Я воздержусь от каких-либо оценок, пока не поговорю с адвокатом” 01/08/2013   20:23  |  Лента новостей
“Адвокат позволил себе делать некорректные заявления, что непозволительно, если, конечно, сайт не исказил его слова”,- отметил председатель Палаты адвокатов Рубен Саакян в ответ на просьбу корреспондента “Фактинфо” прокомментировать заявление адвоката Сурена Суренянца Карапета Галстяна.
Отметим, что «Aysor.am» передает, что адвокат Сурена Суренянца К. Галстян заявил, что Суренянц его обманул, и он не имеет права представлять интересы обманщика.
“С. Суренянц лично мне позвонил и сказал, что болен и не сможет явиться на судебное заседание, а также просил меня не явиться в суд”. Он пообещал, что представит справку от врача. Он обманул меня, поскольку мы еще не заключили договора”.
“Он и Г. Хасабян, похоже, сумели преодолеть существующие между ними разногласия и пришли к примирению. Остается только, чтобы он явился на судебное заседание. Если он не будет присутствовать на следующем судебном заседании, я буду вынужден отказаться защищать его, поскольку не имею права представлять интересы обманщика”, - написано в статье под заголовком “Не имею права защищать интересы обманщика”, размещенной на сайте «Aysor.am».
В ответ на наш вопрос, не будет ли рассмотрен вопрос адвоката в комиссии по этике, принимая во внимание тот факт, что адвокат допустил противоречащие интересам своего подзащитного заявления, Р. Саакян отметил, что “Я воздержусь от каких-либо комментариев и оценок, пока не поговорю с адвокатом”.
В беседе с нами С. Суренянц был удивлен подобным заявлением, поинтересовавшись, где мы взяли эту информацию, а также заявил, что адвокат ничего подобного не говорил. Он недавно с ним общался. Сайт разместил неверную информацию.
“Мы друзья, он не мог ничего подобного сказать. Единственное, что он сказал, что на данный момент у нас нет договора, и что мы собираемся сегодня его заключить, - заявил С. Суренянц.
Мы решили прояснить этот вопрос и непосредственно пообщаться с самим адвокатом. Однако связаться с Карапетом Галстяном нам не удалось. С. Суренянц сказал, что адвокат не желает общаться с представителями СМИ, а в беседе с ним К. Галстян настаивал на том, что он не делал подобных заявлений и даже, если в разговоре использовал слово обманщик, то этим эпитетом он награждал не своего подзащитного.