Նորիկ Սարգսյան. «Մեքենան տուգանային հրապարակ չի տեղափոխվի, բայց վարորդը կպատժվի օրենքի ողջ խստությամբ» 12/28/2012   15:30  |  Վարչական իրավունք
«Տոներին ոչ սթափ վիճակում գտնվող ոչ մի վարորդ չի մնալու առանց պատժի, նրանք կպատժվեն օրենքի ողջ խստությամբ: Կազմվելու է համապատասխան արձանագրություն և ենթարկվելու են վարչական պատասխանատվության»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ճանապարհային ոստիկանության Ճանապարհային ծառայության բաժնի պետ, ոստիկանության գնդապետ Նորիկ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ մեքենաները տուգանային հրապարակ չեն տեղափոխվի, բայց ճանապարհապարեկային ծառայության տեսուչի կողմից կտեղափոխվի համապատասխան վայր, ըստ վարորդի ցանկության:
Ոչ սթափ վիճակում մեքենան վարելու համար տուգանքը կազմում է 100 000-ից 150 000 դրամ՝ կախված սթափության աստիճանից:
Իսկ թե ինչքանո՞վ նպաստեցին ճանապարհատրանսպորտային պատահարների քանակի պակասեցմանը արագաչափերի ներդրումը մայրաքաղաքի փողոցներում, Նորիկ Սարգսյանը պատասխանեց. «2012թ. նոյեմբերի տվյալներով ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետևանքով մայրաքաղաքում զոհերի թիվը նվազել է 19-ով, իսկ վիրավորներինը՝ 48-ով, ինչը պայմանավորված է արագաչափ սարքերի և նկարահանող տեսախցիկների ներդրմամբ»:
Նորիկ Սարգսյանը վստահեցրեց, որ ճանապարհային ոստիկանությունը հնարավոր ամեն ինչ անելու է, որպեսզի տոնական օրերին ազգաբնակչությունն ավելորդ խոչընդոտների չհանդիպի:
2012թ. դեկտեմբերի 28-ի դրությամբ հանրապետությունում պետական հաշվառման է վերցվել 2577 ճանապարհատրանսպորտային պատահար, որոնց հետևանքով զոհվել են 306, իսկ մարմնական վնասվածքներ ստացել՝ 3702 մարդ:

Норик Саргсян: “Автомобили не отправятся на штрафную площадку, но водитель будет наказан по всей строгости закона” 12/28/2012   16:11  |  Административное право
“В новогодние дни ни один водитель, позволивший себе сесть за руль в нетрезвом состоянии, не избежит наказания и будет наказан по всей строгости закона. Мы этот факт запротоколируем. Водитель будет привлечен к административной ответственности”, – заявил сегодня на встрече с журналистами начальник отдела дорожной службы дорожной полиции, полковник полиции Норик Саргсян, добавив, что они не станут эвакуировать транспортное средство на штрафную площадку, однако по желанию водителя автомобиль будет транспортирован в соответствующее место в сопровождении инспектора дорожно-патрульной службы.
В случае вождения автомобиля в нетрезвом состоянии штраф составляет от 100 000 до 150 000 драмов в зависимости от степени алкогольного опьянения.
А на вопрос с внедрением индикаторов скорости уменьшилось ли количество дорожно-транспортных происшествий на улицах столицы, Норик Саргсян ответил, что “по данным 2012г. количество жертв вследствие ДТП сократилось на 19, а раненых - на 48, что обусловлено появлением спидометров и камер видеонаблюдения”.
Норик Саргсян заверил, что дорожная полиция предпримет все возможные меры, чтобы в новогодние дни люди не сталкивались с лишними трудностями.
По положению на 28 декабря 2012г. вследствие 2577 ДТП, произошедших в республике, погибло 306 человек, а телесные повреждения получили 3702.