Սենատոր-եպիսկոպոս-հարբեցողը կկանգնի դատարանի առջև 12/24/2012   17:37  |  Միջազգային լրահոս
Այդահո նահանգից ընտրված սենատոր Միշել Կրապոն կիրակի, դեկտեմբերի 23-ին, ձերբակալվել է, երբ Վաշինգտոնում իր մեքենայով անցել է կարմիր լույսի տակով, հաղորդում է «FoxNews»-ը: Փորձաքննությունը ցույց է տվել, որ սենատորի արյան մեջ ալկոհոլի բաղադրությունը թույլատրված չափից գերազանցել է:
Նա ուղարկվել է Վիրջինիա նահանգի Ալեքսանդրիայի քաղաքային բանտ: Մի քանի ժամ անց 1000 դոլար գրավի դիմաց Կրապոն ազատ է արձակվել: Սենատորի նկատմամբ նշանակվել է դատաքննություն, որը կկայանա 2013թ. հունվարի 4-ին:
«Ես խորապես հայցում եմ ընտանիքիս, Այդահոյի իմ ընտրողների և բոլոր նրանց ներողամտությունը, ում վստահությունը չեմ արդարացրել: Ես հանձն եմ առնում ամբողջ պատասխանատվությունը և ընդունում եմ ցանկացած պատիժ: Միաժամանակ, խոստանում եմ ներդնել բոլոր ուժերս, որպեսզի այսպիսի դեպք այլևս չկրկնվի»,- հայտարարել է նա:
61-ամյա Միշել Կրապոն սենատորի պաշտոն է զբաղեցնում 1998թ.-ից: Նա ժողովրդայնություն է վայելում իր նահանգի բնակիչների շրջանում և 2010թ.-ին վերընտրվել է՝ հավաքելով ձայների 70 տոկոսը:
Միշել Կրապոն 30 տարի շարունակ հանդիսանում է մորմոնական եկեղեցու եպիսկոպոս, որի հետևորդ է Այդահո նահանգի բնակչության ¾-ը: Այս եկեղեցու սկզբունքներով ալկոհոլի օգտագործումը խստորեն արգելվում է:

Сенатор-епископ предстанет перед судом 12/24/2012 18:00 | Международные новости
В воскресенье, 23 декабря, сенатор от штата Айдахо Мишель Крапо (Michael Crapo) был задержан в Вашингтонe, после того как проехал на красный свет, сообщает FoxNews. Проведенный тест на алкогольное опьянение показал превышение содержания алкоголя в крови над допустимым.
Сенатор был отправлен в тюрьму города Александрия, штат Вирджиния. Спустя несколько часов Крапо был выпущен под залог $1 000. Суд над сенатором назначен на 4 января 2013 года.
"Я приношу глубочайшие извинения своей семье, моим избирателям в Айдахо и всем остальным, чьего доверия не оправдал. Я беру полную ответственность и приму любое наказание. Я также приложу все усилия, чтобы такого больше не повторилось", — заявил Крапо.
61-летний Мишель Крапо занимает пост сенатора с 1998 года. Он пользуется популярностью среди жителей своего штата: в 2010 году его переизбрали 70% голосов.
Мишель Крапо также на протяжении 30 лет являлся епископом мормонской церкви, приверженцы которой составляют четверть населения Айдахо. Потребление алкоголя, согласно ее принципам, строго запрещено.