«Ազատություն» կուսակցությունն առաջադրեց Հրանտ Բագրատյանի թեկնածությունը 12/24/2012   14:38  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ազատություն» կուսակցությունն այսօր հրավիրված 9-րդ արտահերթ համագումարում որոշել է Հանրապետության նախագահի 2013թ.-ի փետրվարի 18-ին կայանալիք ընտրություններում առաջադրել կուսակցության նախագահ, ԱԺ «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամ, նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանի թեկնածությունը:
Հիշեցնենք, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում թեկնածուների առաջադրումը պաշտոնապես կմեկնարկի դեկտեմբերի 25-ին և կտևի մինչև հունվարի 4-ը:
Ընտրական օրենսգրքի համաձայն, Հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունեն կուսակցությունները` համագումարի կամ մշտապես գործող մարմնի որոշմամբ, և քաղաքացիները` ինքնաառաջադրման միջոցով:
Այս պահին առկա են ՀՀ գործող նախագահ, ՀՀԿ ղեկավար Սերժ Սարգսյանի, «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և «Ազատություն» կուսակցության նախագահ Հրանտ Բագրատյանի թեկնածություններն առաջադրելու մասին կուսակցությունների որոշումները:

Партия “Свобода” выдвинула кандидатуру Гранта Багратяна на пост президента Армении 12/24/2012 15:25 | Актуальная тема
Партия “Свобода” на созванном сегодня внеочередном съезде решила выдвинуть на предстоящих 18 февраля выборах президента Армении кандидатуру председателя партии, члена оппозиционного блока “Армянский национальный конгресс”, депутата НС, бывшего премьер-министра РА Гранта Багратяна.
Напомним, что 25 декабря в ЦИК официально стартует выдвижение кандидатов. Последний срок выдвижения претендентов на высший государственный пост истекает 4 января 2013г.
Согласно Избирательному кодексу РА выдвигать свою кандидатуру на выборах президента имеют право кандидаты от партии, выдвинутые по решению съезда или постоянного действующего органа, а также граждане путем самовыдвижения.
В настоящее время известны решения РПА о выдвижении действующего президента Армении, официально озвученное и принятое в ходе съезда РПА, а также партии “Наследие” о выдвижении Раффи Ованнисяна и председателя партии “Свобода” Гранта Багратяна.