Ձերբակալվել են ղրղըզստանցի «զենքի բարոններ» 12/21/2012   12:20  |  Միջազգային լրահոս
Բիշքեկում ձերբակալվել են այն հանցախմբի ենթադրյալ անդամները, ովքեր զբաղվում են զենքի, պայթուցիկ նյութերի և զինամթերքի անօրինական առևտրով, հայտնում է Ղրղըզստանի Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեն:
Հատուկ ծառայությունների տվյալներով ձերբակալվածների մոտ հայտնաբերվել են նռնականետ, Կալաշնիկովի ինքնաձիգ, ատրճանակներ, տրոթիլային բլոկներ, էլեկտրական դետոնատորներ և շուրջ հազար հատ փամփուշտ:
BBC-ն հաղորդում է, որ 2010թ.-ի ապրիլին, իշխանափոխության ժամանակ տեղ գտած զանգվածային անկարգությունների ընթացքում, զինապահեստներից գողացվել են հարյուրավոր հրազենային միավորներ և զինամթերք:
Ղրղըզստանի ՆԳՆ-ն ավելի ուշ հայտարարել էր, որ զենքի մի մասը «գիտակից քաղաքացիները» կամավոր վերադարձրել են: Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ ուժային կառույցները վճարում էին վերադարձրած զենքի դիմաց:
Սակայն անկախ դիտորդները պնդում էին, որ գողացված զենքի զգալի հատվածը, դեռևս գտնվում է բնակիչների մոտ, և դա իր ազդեցությունն ունի տեղական սև շուկայի վրա:

В Киргизии задержаны “оружейные бароны” 12/21/2012   15:40  |  Международные новости
В Бишкеке задержаны предполагаемые члены преступной группировки, занимавшейся незаконной торговлей оружием, взрывчатыми веществами и боеприпасами, сообщает Государственный комитет национальной безопасности Киргизии.
По данным спецслужб, у задержанных изъяты гранатомет, автомат Калашникова, пистолеты, тротиловые шашки, электродетонаторы и около тысячи патронов.
Как передает из Бишкека корреспондент Русской службы Би-би-си Айзатбек Бешов, во время массовых беспорядков при смене власти в Киргизии в апреле 2010 года из хранилищ были похищены сотни единиц стрелкового оружия и боеприпасов.
МВД Киргизии позже заявляло о том, что часть оружия добровольно возвращена "сознательными гражданами". Стоит отметить, что силовики выплачивали вознаграждение за сданное оружие.
Однако независимые обозреватели утверждали, что значительная часть похищенного оружия все еще находится на руках у населения, и это оказывает влияние на местный черный рынок.