Նախատեսվում է ներդնել շրջանառության հարկի համակարգ 12/17/2012   16:41  |  Վարչական իրավունք
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 17-ին մեկնարկած արտահերթ նստաշրջանի առաջին նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Շրջանառության հարկի մասին» օրինագիծը և հարակից մի շարք օրենքներում փոփոխությունների և լրացումների փաթեթը:
Ըստ նախագծի, շրջանառության հարկն առևտրային կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի և նոտարների կողմից իրականացվող գործունեության համար պետական բյուջե վճարվող` ավելացված արժեքի հարկին (ԱԱՀ) և (կամ) շահութահարկին փոխարինող ուղղակի հարկ է:
Ինչպես ԱԺ վերջին քառօրյայում, ներկայացնելով կառավարության այս օրենսդրական նախաձեռնությունը, նշել էր հիմնական զեկուցող` ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Սուրեն Կարայանը, «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով տարեկան կտրվածքով մինչև 58,35մլն դրամ (առանց ԱԱՀ-ի) իրացման շրջանառություն ունեցող տնտեսավարող սուբյեկտների համար ներդրվում է շրջանառության հարկի համակարգ, որի կիրառությունը ենթադրում է, որ հարկային պարտավորությունը հաշվարկվելու է պարզ հարկային հաշվառմամբ` շրջանառության նկատմամբ որոշակի տոկոսներով:
Մասնավորապես, նախագծով առաջարկվում է շրջանառության հարկի հետևյալ դրույքաչափերը. առևտրական (առք ու վաճառքի) գործունեություն իրականացնողների համար շրջանառությունից 3,5 տոկոս, վարձակալությունից եկամուտներ, տոկոսներ, ռոյալթիներ, ակտիվների (այդ թվում` անշարժ գույքի) oտարումից եկամուտներ՝ 10 տոկոս, նոտարական գործունեությունից ստացվող եկամուտների համար՝ 20 տոկոս, այլ գործունեությամբ զբաղվողների համար շրջանառությունից՝ 5 տոկոս։
Շրջանառության հարկ վճարողները շրջանառության հարկի գծով հաշվարկները հարկային մարմին ներկայացվելու են և դրանց հիման վրա հարկի գումարները վճարվելու են եռամսյակային պարբերականությամբ, այսինքն` տարեկան կներկայացնեն ընդամենը 4 հաշվարկ-հաշվետվություն և 4 անգամ էլ կվճարեն իրենց հարկերը։
Վերացվում է ծախսերի հաշվառման համակարգը. այսուհետ շրջանառության հարկ վճարողները ստիպված չեն լինի հաշվառել և փաստաթղթերով հիմնավորել իրենց ծախսերը։
Ըստ Ս. Կարայանի, շրջանառության հարկ վճարողների հարկային բեռը թեթևացնելու և հարկային հաշվառումը պարզեցնելու նպատակով նախագծով առաջարկվում է, որ շրջանառության հարկ վճարողներն ազատվում են շուկայից առանց փաստաթղթերի կատարվող ձեռքբերումների գծով, որպես հարկային գործակալ, եկամտային հարկի գծով հարկային պարտավորությունները կատարելուց։
Բոլոր այն դեպքերում, երբ փոքր սուբյեկտները ձեռքբերումներ են իրականացնում շուկայից և, այսօրվա գործող օրենսդրության համաձայն, պետք է, որպես հարկային գործակալ, վճարեն 11% եկամտային հարկ: Շրջանառության հարկ վճարողներն ազատվում են այս հարկային բեռից։
Այս տնտեսվարողները նաև ազատվում են առաքվող, տրամադրվող կամ տեղափոխվող ապրանքների ու արտադրանքի գծով առաքումների գրքեր վարելու պարտավորությունից:
Նշենք, որ նախագծի առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուն ձեռնպահ քվեարկեց «Բարգավաճ Հայաստան», դեմ` ընդդիմադիր «Հայ ազգային կոնգրես», ՀՅԴ և «Ժառանգություն» խմբակցությունները: Պատճառն այն էր, որ չնայած նրան, որ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը հայտնել էր, թե հանձնաժողովում նախագծի վերաբերյալ երեք քննարկումներ են կայացել, և առաջարկությունները մեծամասամբ ընդունվել են կառավարության ներկայացուցչի կողմից, այդուհանդերձ դրանք քվեարկության դրված օրենսդրական փաթեթում ներառված չէին:

Дело о системе налогообложения приобретает новый “оборот” 12/17/2012   16:41  |  Административное право
17 декабря Национальное собрание на внеочередном заседании, в первом же чтении приняло законопроект “О системе налогов с оборота” и пакет по внесению изменений и дополнений в ряд смежных законов.
Согласно проекту, налог с оборота для коммерческих организаций, частных предпринимателей, а также лиц, осуществляющих нотариальную деятельность, всего лишь представляет собой налог, заменяющий поступающие в госбюджет налоги на добавленную стоимость(НДС) и на прибыль.
Как отметил заместитель министра финансов Сурен Караян, представляя эту законодательную инициативу Правительства, по проекту закона “О налоге с оборота” ежегодно для хозяйствующего субъекта, оборот реализуемой продукции которого не превышает 583.35 млн. драмов(без учета НДС), внедряется система налога с оборота, с применением которой, предполагается, что расчет налоговых обязательств будет производиться по весьма упрощенной системе, а именно будет установлен определенный налог с оборота.
В частности, по проекту предлагается следующие налоговые ставки: для лиц, осуществляющих  коммерческую деятельность(купля и продажа) – 3.5% с оборота, доходы от аренды, проценты, роялти, активы(в том числе и доходы, образовавшиеся от отчуждения недвижимого имущества) – 10%, доходы, полученные от осуществления нотариальной деятельности – 20%, а для лиц, занимающихся другой деятельностью – 5%.
Эта категория налогоплательщиков должна представить в налоговые органы отчетность, на основании которой они обязуются платить налоги с периодичностью раз в три месяца, то есть ежегодно им придется представлять 4 отчета(расчета) и столько же раз производить уплату налогов.
Упраздняется система учета расходов. Теперь “налогоплательщикам с оборота” не придется считать и документально обосновывать свои расходы.
Согласно С. Караяну, с целью облегчения налогового бремени и упрощения налоговой отчетности по проекту предусмотрено, что “налогоплательщики с оборота” будут освобождены от уплаты подоходного налога.
Во всех тех случаях, когда малые субъекты приобретают на рынке что-либо, в соответствии с действующим законодательством они обязуются в качестве налогового агента платить 11% подоходного налога. Кто платит налог с оборота, соответственно освобождается от этого налогового бремени.
Эти субъекты также освобождаются от ответственности вести книгу учета о доставляемых, предлагаемых, перевозимых товарах, а также выпускаемой продукции.
Отметим, что воздержалась от принятия закона в первом чтении “Процветающая Армения”, против проголосовали оппозиционный блок “Армянский Национальный конгресс”, партии АРФ “Дашнакцутюн” и “Наследие”. Дело в  том, что несмотря на то, что председатель постоянной комиссии по экономическим делам Вардан Айвазян заявил, что уже  в третий раз, как данный законопроект обсуждается в комиссии и предложения в большинстве своем были приняты представителем Правительства, тем не менее, они не были включены в вынесенный на голосование пакет законодательных инициатив.
18:20 04/12/2012  |  Лента новостейГрайр Товмасян: "До конца 2013 года будет представлен абсолютно новый, написанный с чистого листа кодекс "Об административных правонарушениях"
16:23 04/12/2012  |  Лента новостейСогласно проекту, госбюджет на 2013г. “разбогатеет” на 1.2млрд. драмов