«Արմենիավիժն». «Կրկնակի փորձաքննությունը կբերի սպառողների շահերի ոտնահարման» 12/13/2012   12:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ս/թ նոյեմբերի 28-ին մեր կայքում հրապարակված «Դեղերի մասին» օրենքը չի կարգավորում կենսահավելումների շրջանառությունը» հրապարակմանն արձագանքել է «Արմենիավիժն» ընկերությունը:
Հիշեցնենք, որ նշված հրապարակման մեջ անդրադարձ էր կատարվել ՀՀ ԱՆ Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնի կողմից վերջին տարիներին հայտնաբերված կեղծման դեպքերին, որոնք հիմնականում վերաբերում են կենսաակտիվ հավելումներին, ինչպես նաև ներկայացվել էր կենտրոնի փոխտնօրենի կարծիքն այն մասին, որ «կենսաակտիվ հավելում արտադրողները տարբեր քիմիական նյութեր ավելացնելու ճանապարհով փորձում են գրավել սպառողին՝ դրանք գովազդելով որպես բուժամիջոց»:
Անդրադառնալով վերը ներկայացված տեսակետին՝ ընկերության տնօրեն Հ. Խորոզյանը նշել է.
«Մեր կարծիքով՝ նման ընդհանուր մեկնաբանումը կարող է ստվերել բարեխիղճ արտադրողների հեղինակությունը:
Անդրադառնալով կենսաբանական հավելումների Հայաստան անարգել ներկրմանը և «Դեղերի մասին» գործող օրենքով դրանց ոչ կարգավորված լինելուն, նշեմ, որ 2012թ. փետրվար ամսից, մեր կարծիքով, ՀՀ-ում ԿԱՀ-երի շրջանառությունը կարգավորվում է օրենքով:
Հոդվածում նշված է, որ ԿԱՀ-երի մասին առանձին նոր օրենքի շրջանակներում արտադրանքը մինչև շուկա մտնելը Հայաստանում պետք է ենթարկվի փորձաքննության:
ԿԱՀ-երի դաշտի նկատմամբ վերահսկողության կիրառումը ողջունելի է, սակայն, Հայաստանում պարտադիր փորձաքննության պահանջը չի կարող վերաբերել ամբողջ դաշտին: Ինչպես հայտնի է՝ Հայաստանը տարբեր երկրների հետ ունի լաբորատոր փորձաքննությունների արդյունքների փոխճանաչման միջպետական պայմանագրեր, և մեր կարծիքով, Հայաստան ներմուծելիս արտադրանքի կրկնակի փորձաքննությունը կբերի սպառողների շահերի ոտնահարման, կոռուպցիոն ռիսկերի ավելացման և դաշտի մոնոպոլիզացման: Դա այն դեպքում, երբ կառավարությունն իր գործունեության գերակա ուղղություններից է հայտարարել գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավումը, ծառայությունների և վարչարարական ընթացակարգերի պարզ, թափանցիկ և քիչ ծախսատար միջավայրի ստեղծումը, հավասար մրցակցային պայմանների ապահովումը:
Օրինակ՝ արդեն շուրջ 7 տարի է «Արմենիավիժն» ընկերությունը զբաղվում է կենսաբանական ակտիվ հավելումների (ԿԱՀ-երի) ներմուծմամբ և վաճառքով: Ամբողջ ապրանքատեսականին արտադրվում է GMP (Goog Manufacturing Practice - Արտադրության պատշաճ պայմաններ) արտադրանքի որակի բարձր չափանիշներին համապատասխանող արտադրությունում, ինչպես նաև ունի ISO22000 միջազգային սերտիֆիկացման ստանդարտ, որով սահմանվում են սննդամթերքի անվտանգության կառավարման համակարգերի պահանջները։
Արտադրության և որակի նման ստանդարտներն արդեն իսկ թույլ են տալիս սպառողին զերծ մնալ անորակ, վտանգավոր և անօրինական արտադրանքից և գոնե այժմ դժվար է պատկերացնել, որ Հայաստանում նման փորձաքննության հնարավորություն լինի:
Նշեմ նաև, որ դեռևս 2005թ. մեր ընկերության կողմից ներմուծված ամբողջ արտադրանքը հավաստագրվել է ՀՀ ԱՆ դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների կենտրոնում, այն դեպքում, երբ ԿԱՀ-երի հավաստագրումը չէր կանոնակարգվում օրենքով»:
Հաշվի առնելով թեմայի հրատապությունը՝ խմբագրությունը պատրաստակամ է ներկայացնել խնդրով շահագրգիռ այլ կողմերի տեսակետները ևս:

Армения Вижн: Повторная экспертиза приведет к попиранию прав потребителей 12/14/2012   11:27  |  Лента новостей
28 ноября сего года опубликованная на нашем сайте статья под заголовком “Закон “O лекарствах” не регулирует рынок БАД-ов” возымел резонанс. На публикацию откликнулась “компания Армения Вижн”.
Напомним, что в указанной статье речь шла о том, что в последние годы выявленные Центром экспертизы лекарственных средств и медицинской техники случаи фальсификации лекарств касаются, в основном, биоактивных добавок. А также было представлено мнение заместителя директора Центра, которая, в частности, отметила, что производители БАД-ов путем “добавления” всевозможных химических веществ пытаются привлечь потребителей, рекламируя БАД--ы как лечебное средство.
Возвращаясь к вышеупомянутой точке зрения, директор компании О. Хорозян отметил:
“На наш взгляд, подобная трактовка явления может бросить тень на репутацию добросовестных производителей”.Касательно темы беспрепятственного ввоза биологически активных добавок в Армению, оборот которых не отрегулирован законом “О лекарствах”, отмечу, что с февраля 2012г., оборот БАД-ов в Армении регулируется законом.
В статье написано, что согласно новому закону, продукт прежде чем попасть на армянский рынок, должен пройти экспертизу.
Всячески приветствуется контроль над Бад-ами, однако требование о прохождении обязательного клинического испытания не может касаться всего поля. Как известно, Армения заключила межгосударственный договор с разными странами о взаимопризнании результатов лабораторных исследований и, на наш взгляд, повторная экспертиза импортируемой в Армению продукции приведет к попиранию прав потребителей,увеличению коррупционных рисков и монополизации данного сегмента рынка. И это происходит тогда, когда Правительство объявило об улучшение делового и инвестиционного климата, создании прозрачной и малозатратной бизнес-среды, обеспечении равных конкурентных условий своими приоритетными направлениями.
Например, уже почти 7 лет, компания “Армения Вижн” занимается импортом и реализацией биологически активных добавок(БАД-ов). Весь ассортимент продукции производится в фармзаводах, соответствующих высочайшим стандартам производства лекарственных препаратов, как то: GMP(Goog Manufacturing Practice), который имеет международный стандарт сертификации ISO22000, по которому устанавливаются требования системы управления безопасностью продукции.
Подобные стандарты производства и качества уже позволяют потребителям избежать некачественной, вредной и незаконной продукции.Сложно пока себе представить, что в Армении можно будет осуществить подобные лабораторные испытания.
Отмечу также, что еще в 2005г. вся ввозимая нашей компанией продукция была сертифицирована в Центре экспертизы лекарственных средств и медицинской техники, и это тогда, когда сертификация Бад-ов не регулировалась законом.
Постскриптум
Принимая во внимание важность и актуальность темы, редакция готова представить точки зрения других сторон, заинтересованных данной проблемой.