ԱՄՆ-ը ճանաչել է սիրիական կոալիցիային 12/12/2012   12:36  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԱՄՆ-ը սիրիացի ժողովրդի օրինական ներկայացուցիչ է ճանաչել ընդդիմադիր և հեղափոխական ուժերին: Այդ մասին ABC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ամերիկայի նախագահ Բարաք Օբաման:
Նրա խոսքերով այժմ կոալիցիան իր մեջ է ներառում սիրիացիների արմատական շահերը արտահայտող տարբեր կազմակերպություններ և խմբավորումներ: Նախագահ Օբաման հույս ունի, որ ԱՄՆ-ի որոշումը քայլ կհանդիսանա Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին իշխանությունից հեռացնելու ճանապարհին:
Սիրիական ազգային կոալիցիա ձևավորելու մասին համաձայնությունը ստորագրվել է նոյեմբերի 11-ին Քաթարի մայրաքաղաք Դոխում: Այդ պահից որպես Սիրիայի ժողովրդի միակ օրինական ներկայացուցչի այդ կազմակերպությանը ճանաչել են Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան, ինչպես նաև Պարսից ծոցի մի շարք երկրներ:
Բաշար Ասադի կողմնակիցների և հակառակորդների միջև հակամարտությունը շարունակվում է 1,5 տարի: Այդ ընթացքում, ըստ իրավապահների գնահատականների, Ասադի մեղքով զոհ է դարձել 42 հազար մարդ:

США признали Национальную коалицию оппозиционных сил 12/12/2012   13:40  |  Актуальная тема
США признали Национальную коалицию оппозиционных и революционных сил Сирии законным представителем сирийского народа. Об этом заявил президент Америки Барак Обама в интервью телекомпании Эй-би-си. По его словам, сейчас коалиция включает в себя различные организации и группировки, отражающие коренные интересы сирийцев. Обама надеется, что решение США послужит шагом на пути к отстранению от власти президента Сирии Башара Асада.
Соглашение о создании объединенной Сирийской национальной коалиции было подписано в столице Катара Дохе 11 ноября. С тех пор в качестве единственного законного представителя народа Сирии ее признали Франция, Великобритания, а также ряд государств Персидского залива.
Противостояние между сторонниками и противниками Башара Асада в Сирии продолжается на протяжении полутора лет. За это время, по подсчетам правозащитников, его жертвами стали более 42 тысяч человек.