Օրինապահ վարքագծի համար խրախուսվել է 171 դատապարտյալ 12/04/2012   15:51  |  ԸՍՏ ՕՐԵՆՔԻ
Դատապարտյալի նկատմամբ ո՞ր դեպքում կարող են կիրառվել խրախուսանքի միջոցներ, 2011-2012թթ. խրախուսման ինչպիսի՞ միջոցներ են կիրառվել:
-Oրինապահ վարքագծի, աշխատանքի և ուuման նկատմամբ բարեխիղճ վերաբերմունքի, դատապարտյալների ինքնագործ միավորումների աշխատանքներին և միջոցառումներին ակտիվորեն մաuնակցելու, ինչպեu նաև դրական վարքագիծ դրuևորելու համար ազատազրկման դատապարտված անձի նկատմամբ կարող են կիրառվել խրախուuանքի  միջոցները:
Դատապարտյալի նկատմամբ կիրառվող խրախուսանքի միջոցներն են.
1) լրացուցիչ կարճատև կամ երկարատև տեuակցության տրամադրում, բայց տարվա ընթացքում երկու կարճատև կամ երկու երկարատև տեuակցությունից ոչ ավելի.
2) փակ տեuակի ուղղիչ հիմնարկում պահվող դատապարտյալի զբոuանքի տեւողության ավելացում մինչև երկու ժամ` մեկ ամիu ժամկետով.
3) նախկինում նշանակված տույժի վաղաժամկետ հանում:
Բացի այդ, դատապարտյալը, որպեu խրախուuանքի միջոց, կարող է ներկայացվել տեղափոխման մեկուuացվածության առավել ցածր աuտիճան ունեցող ուղղիչ հիմնարկ` պատժի կրումը շարունակելու նպատակով:

За примерное поведение поощрили 171 заключенного 12/05/2012   11:59  |  По закону
В отношении заключенного в каких случаях могут применяться поощрительные меры и в 2011-2012гг. какие виды поощрительных средств были применены?
Тигран Саакян, заместитель начальника организационно-аналитического, юридического и международного отдела уголовно-исполнительного управления Министерства юстиции РА, майор юстиции:
-За законопослушное поведение, прилежное отношение к учебе и работе, а также активное участие в мероприятиях и кружках самодеятельности в отношении лица, осужденного на лишение свободы, могут применяться поощрительные нормы.
Поощрительные средства, применяемые в отношенни заключенного, следующие:
1)предоставление дополнительного кратковременного или длительного свидания, количество которых не должно превышать одного или двух свиданий за год.
2)Время, отводимое на прогулку заключенного, содержащегося в исправительных учреждениях закрытого типа, может быть продлено до двух часов, сроком на месяц.
3)Преждевременная отмена ранее назначенного штрафа.
Кроме того, заключенный в качестве поощрительного средства для дальнейшего отбытия наказания может быть переведен в исправительное учреждение с более низкой степенью изоляции.