Հրայր Թովմասյան. «Մինչև 2013-ի տարեվերջ կներկայացվի ՎԻՎ «ամբողջությամբ նոր, մաքրամաքուր օրենսգիրք» 12/04/2012   14:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարության կողմից երկու շաբաթ առաջ հաստատվել է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ նոր օրենսգրքի հայեցակարգը, և դրա հիման վրա մինչև 2013-ի տարեվերջ հնարավոր կլինի Ազգային ժողովի դատին ներկայացնել Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ «ամբողջությամբ նոր, մաքրամաքուր օրենսգիրք»: Այս մասին ԱԺ-ի դեկտեմբերի 4-ի նիստում հայտնեց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
«Վարչական իրավախախտումների մասին մեր օրենսդրությունը, թերևս, օրենսդրության ամենաանկայուն ոլորտներից մեկն է, ինչն ունի օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ մի շարք պատճառներ: Բավական է նշել, որ նորանկախ տարիներին այս օրենսգրքում 200-ից ավելի փոփոխություններ են կատարվել»,-ընդգծեց նախարարը` հավելելով, որ գործող օրենսգրքում կան մի շարք խնդիրներ, և օրենսգրքի համապարփակ փոփոխությունների անհրաժեշտությունը, թերևս, վաղուց է հասունացած: «Մի շարք փորձեր արվել են, բայց, հաշվի առնելով այս օրենսգքրի առանձնահատկությունները` պայմանավորված այն հանգամանքով, որ այն կարգավորում է առաջին հայացքից շատ միասեռ հասարակական հարաբերություններ, բայց, այնուամենայնիվ, կարգավորման ոլորտները բավականին տարբեր են»,-նշեց նա:
«Բավական է նշել, որ այսօր գործող Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում մնացել են դեռևս Խորհրդային Միությունից մի շարք դրույթներ, կանոնակարգումներ, որոնք այսօրվա մեր Սահմանադրության հետ որևէ առնչություն չունեն, չասեմ, որ հակասահմանադրական են»,- ասաց Հ. Թովմասյանը:
Այս կապակցությամբ «Ժառանգություն» խմբակցության կազմում «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ներկայացուցիչ, ՀՀ նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը նկատեց, որ դեռևս 1990-ականներին իրեն ասվել է, որ նոր օրենք է գրվում: «Հիմա 2012 թ.-նն է` այդ օրենքը գրված չէ»,-ասած նա:
Պատգամավորն առաջարկեց նախարարին, ով ԱԺ-ում այսօր առաջին ընթերցմամբ ներկայացնում էր Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությունը, ընդհանուր դրույթների վերաբերյալ 1985թ.-ից գործող օրենսգրքի առաջին գլխի բոլոր 8 հոդվածներն ամբողջությամբ ուժը կորցրած համարել:
«Այդ սոցիալիստական սեփականության, ԽՍՀՄ համակարգի պահպանության հետ կապված բոլոր կետերը հանենք: Ամեն Ձեր փոփոխություն բերելիս մենք` որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ, ամոթ ենք ապրում և վիրավորանք, որ մենք խոսում ենք մի երկրի մասին, մի կայսրության մասին, որն արդեն 20 տարի գոյություն չունի: Ես չեմ կարծում` Ռուսաստանում նման տերմինաբանություն դեռևս պահպանված լինի օրենքներում»,-հայտարարեց Ա. Արզումանյանը:
«Չհամաձայնվել չեմ կարող»,-արձագանքեց ՀՀ արդարադատության նախարարը` նշելով, որ բացի 8-րդ հոդվածից, որը սահմանում է օրենսդրության գործողությունը, կարելի է քննարկել առաջին գլխի մնացած 7 հոդվածների ուժը կորցրած ճանաչելու առաջարկը: Ըստ նրա, սակայն, դրանով խնդիրը չի լուծվի, «որովհետև տասնյակ այլ հոդվածներում այդ բառերն ամբողջությամբ կան»: Հ. Թովմասյանը հնարավոր համարեց, «ամեն անգամ աչքը չծակելու» նպատակով, այս պահին դիտարկել «մահացած նորմեր» պարունակող 1-7-րդ հոդվածների ուժը կորցրած ճանաչելու հարցը:
ԱԺ փոխնախագահ, հանրապետական Էդուարդ Շարմազանովն իր հերթին նկատեց, որ անձամբ ինքը և, իր կարծիքով, նաև դահլիճում ներկա բոլոր պատգամավորները համամիտ են Ա. Արզումանյանի հետ: «Այնտեղ, որտեղ հղում է արվում ԽՍՀՄ-ի հետ կապված օրենքներին, կառավարությունը ճիշտ կլինի, որ մոտ ապագայում այդ դրույթները հանի»,-հորդորեց ԱԺ փոխնախագահը:

Грайр Товмасян: "До конца 2013 года будет представлен абсолютно новый, написанный с чистого листа кодекс "Об административных правонарушениях" 12/04/2012 18:20 | Лента новостей
Две недели назад Правительство РА утвердило новую концепцию нового кодекса об административных правонарушениях, и на основании этого до конца 2013 года можно будет представить на суд Национального собрания “абсолютно новый, написанный с чистого листа кодекс” об административных правонарушениях. Об этом на состоявшемся 4 декабря заседании НС заявил министр юстиции РА Грайр Товмасян.
“Наше законодательство об административных правонарушениях, пожалуй, одно из самых неполноценных и несовершенных, что обусловлено целым рядом объективных и субъективных причин. Достаточно упомянуть тот факт, что в годы независимости в это законодательство было внесено более 200 изменений и поправок”,- подчеркнул министр и добавил, что в действующем законодательстве есть ряд проблем и уже давно назрела необходимость в глобальных изменениях. Были предприняты попытки по его усовершенствованию, но, принимая во внимание особенности этого законодательства, обусловленные тем обстоятельством, что они на первый взгляд регулируют однородные общественные отношения, однако сферы, нуждающиеся в урегулировании, довольно-таки разные,”-отметил он.
“Достаточно отметить, что в действующем законодательстве еще со времен Советского Союза наличествуют тезисы, законопорядки, которые не имеют никакого отношения к Конституции нашей страны, не говоря уже о том, что они антиконституционны”, - заявил Г. Товмасян.
Депутат предложил министру, который сегодня в НС в первом чтении представлял законодательную инициативу Правительства РА о внесении дополнений и изменений в Кодекс об административных правонарушениях, признать все 8 статей первой главы, действующего с 1985 года кодекса потерявшими полностью законную силу.
“Все пункты, касающиеся социалистической собственности и сохранения советской системы, следует снять. Каждый раз, когда мы говорим о внесении изменений, мы как граждане РА должны испытывать чувство стыда и обиды за то, что мы говорим о стране, об одной империи, которая вот уже 20 лет, как кануло в “лето” 1991-го”,- заявил А. Арзуманян. “Не могу не согласиться,-”отреагировал министр юстиции РА, отметив, что кроме 8 статей, можно также обсудить предложение о признании остальных 7 статей первой главы недействительными”. По его мнению, этим вопрос, однако, не исчерпывается, поскольку “в десятках других статей эти слова полностью наличествуют”. Г. Товмасян счел возможным, исходя из того, чтобы ”всякий раз они не мусолили нам глаза” признать их “мертвыми нормами”.
Вице-спикер НС, республиканец Эдуард Шармазанов, в свою очередь, заметил, что он сам лично и все присутствующие в зале депутаты разделяют точку зрения А. Арзумянана.”Тут и там ссылаются на законы, принятые еще в СССР, будет правильно, если Правительство в ближайшем будущем просто упразднит эти тезисы”,- подытожил призывом вице-спикер РА.