Պաղեստինը ստացավ ՄԱԿ-ում դիտորդ պետության կարգավիճակ 11/30/2012   14:30  |  Միջազգային լրահոս
Նոյեմբերի 29-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան 138 «կողմ», 9 «դեմ» և 41 «ձեռնպահ» ձայներով ընդունել է Պաղեստինին ՄԱԿ-ում դիտորդ պետության կարգավիճակ տալու մասին բանաձևը: Հայաստանը կողմ քվեարկած երկրների շարքում է:
ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքէջի համաձայն, բանաձևին կողմ են քվեարկել Ֆրանսիան, Ավստրիան, Նորվեգիան, Պորտուգալիան, Դանիան, Ռուսաստանը, Բելառուսը, Հայաստանը, Ադրբեջանը, Վրաստանը, Տաջիկստանը, Թուրքմենիան, Ղրղըզստան, Ուզբեկստանը և Ղազախստանը:
Դեմ քվեարկածների թվում են Իսրայելը, Կանադան, ԱՄՆ-ն, Չեխիան, Պանաման:
Բանաձևի ընդունմանը ձեռնպահ են եղել, մասնավորապես, Լիտվան, Լատվիան, Էստոնիան, Մոլդովան, Գերմանիան, Մեծ Բրիտանիան, Նիդերլանդները, Լեհաստանը, Սլովակիան, Սլովենիան, Խորվաթիան, Ռումինիան:
Ուկրաինան քվեարկությանը չի մասնակցել:
Բանաձևում, մասնավորապես, ասված է, որ Գլխավոր ասամբլեան «կրկին վերահաստատում է պաղեստինյան ժողովրդի ինքնորոշման և 1967թ.-ից օկուպացված պաղեստինյան տարածքում Պաղեստին պետության անկախության իրավունքը»:
Ընդունված փաստաթղթում նաև հույս է հայտնվում, որ Անվտանգության խորհուրդը դրական լուծում կտա Պաղեստինի` իրեն ՄԱԿ-ի լիիրավ անդամի կարգավիճակ տալու մասին 2011թ.-ի սեպտեմբերի 23-ի դիմումին: Նաև ընդգծվում է մերձավորարևելյան խաղաղության գործընթացի շրջանակներում բանակցությունների վերսկսման և արագացման անհրաժեշտությունը:
Նշենք, որ Պաղեստինը ՄԱԿ-ում մինչ այդ ուներ դիտորդի կարգավիճակ, սակայն Գլխավոր ասամբլեայի նախկին որոշման մեջ ամրագրված չէր, որ այդ կարգավիճակը նրան տրված է որպես պետության:
Նոյեմբերի 29-ին նշվող` Պաղեստինի ժողովրդի հետ համերաշխության միջազգային օրվա կապակցությամբ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունն ուղերձ է հղել, որում, մասնավորապես, ասված է, որ բանակցային գործընթացի «նպատակը շարունակելու է մնալ արդար և տևական խաղաղության իրագործումը, ինչին ձգտում էին պաղեստինցիներ և իսրայելացիների սերունդները, խաղաղություն, որ վերջ կդնի 1967թ. սկսված բռնագրավման, վերջ կդնի հակամարտությանը և կապահովի, որ անկախ, կենսունակ ու ինքնիշխան Պաղեստին պետությունը գտնվի անվտանգ Իսրայել պետության կողքին»:
«Ես կոչ եմ անում Իսրայելի և Պաղեստինի առաջնորդներին ցույց տալ խորաթափանցություն ու վճռականություն: Ես նաև կոչ եմ անում միջազգային հանրությանը օգնելու նրանց ձևավորել վստահելի քաղաքական ուղի, որը կհամապատասխանի երկու կողմերի օրինական ձգտումներին: Ես խոստանում եմ իմ իշխանության սահմաններում անել ամեն ինչ այս նպատակին աջակցելու համար»,-ասված է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի ուղերձում:

Палестина получила статус государства-наблюдателя при ООН 11/30/2012   14:30  |  Международные новости
29-го ноября на Генассамблее ООН 138 стран одобрили это решение, 9 высказались против и 41 страна воздержалась. Армения была в ряду стран проголосовавших за.
По данным официального сайта ООН, за резолюцию проголосовали Франция, Австрия, Норвегия, Португалия, Дания, Россия, Беларусь, Армения, Азербайджан, Грузия, Таджикистан, Туркменистан, Кыргызстан, Узбекистан и Казахстан.
Против проголосовали Израиль, Канада, США, Чехия и Панама.
Воздержались от принятия резолюции - Прибалтийские государства, Молдова, Германия, Великобритания, Нидерланды, Польша, Словакия, Словения, Хорватия, Румыния.Украина не приняла участие в голосовании.
В резолюции, в частности, сказано: “Генеральная Ассамблея вновь подтверждает право палестинского народа на самоопределение и независимость в его государстве Палестина, на палестинской территории, оккупированной с 1967-го года”.
В документе выражается надежда на то, что "Совет Безопасности положительно рассмотрит заявление, представленное 23 сентября 2011 года государством Палестина, о приёме в полноправные члены Организации Объединенных Наций".
Напомним, что у Палестины до этого был статус наблюдателя в ООН, но в прежнем решении Генеральной Ассамблеи не сказано, что он был представлен ей как государству.
29 ноября - международный день солидарности с палестинским народом. В этот день генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун выступил с обращением, в котором, в частности сказано: "Наш приоритет по-прежнему заключается в неустанных усилиях по установлению справедливого и прочного мира, к которому стремятся поколения палестинцев и израильтян - мира, который положит конец оккупации, начавшейся в 1967 году и обеспечит существование независимого, жизнеспособного и суверенного Государства Палестина, живущего бок о бок с Израилем, находящемся в безопасных условиях".
Пан Ги Мун призвал израильских и палестинских лидеров вдохнуть новую жизнь в мирный процесс.Генеральный секретарь ООН обратил внимание на быстрые и глубокие процессы преобразований, которые требуют того, чтобы международное сообщество и обе стороны активизировали свои усилия в интересах установления мира.