Հաջորդ քայլը լինելու է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը. Երբ՝ կորոշենք Նիկոլ Փաշինյան 06/13/2024   12:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի հաջորդ տրամաբանական քայլը լինելու է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը։ Այս մասին Ազգային Ժողովում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք ասել ենք, որ հարցեր ունենք ՀԱՊԿ-ին և գնալու ենք այդ պատասխաների հետևից՝ նպատակ ունենալով այդ պատասխանները ստուգել ՝ մեր երկրի պետական շահերի տեսակետից»,-ասաց նա ընդգծեց, որ կառավարության ծրագրում սա գրել են դեռ Սոթք –Խոզնավար հատված ադրբեջանական ուժերի ներխուժումից հետո։
«Այդ ներխուժումից առաջ ՀԱՊԿ մեր գործընկերներից ստացել էինք հավաստիացում, որ ՀՀ սահմանը կարմիր գիծ է կազմակերպության և դաշնակիցների համար։ Բայց արդեն այդ պահին, երբ 2021 թ-ի մայիսի 12-ի ներխուժմանը չէր հետևել ՀԱՊԿ-ի պատշաճ արձագանքը՝ կառավարության ծրագրում մենք արդեն շատ նրբորեն կասկածի տակ էինք դրել ՀԱՊԿ-ի առնմվազն արդյունավետության հարցը, ու դա արձանագրելուց անցել ենք շատ կոնկրետ աշխատանքի՝ բանակցություններ, նիստեր, քննարկումներ, ընդհուպ ՀԱՊԿ գագաթնաժողով Երևանում, ինչի արդյունքում հասկացել ենք ՀԱՊԿ-ը որի պարտականությունն այդ թվում ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելն է՝ հրաժարվում է կատարել իր պարտակությունները»։
Նա ընդգծեց, որ հաջորդ տրամաբանական քայլը լինելու է կազմակերպությունից դուրս գալը։ «ՈՒզում եմ հիշեցնել, որ մենք 2021 թ-ի ծրագրում չենք ասել, որ մնալու ենք ՀԱՊԿ-ի անդամ, մենք նման բան չենք ասել, ասել ենք՝ հարցեր ունենք, որոնց պատասխանների հետևից գնալու ենք։ Թե երբ դա տեղի կունենա՝ կորոշենք։ Հնարավոր է՝ մեկ ամիս, հնարավոր է՝ մեկ տարի»,- ասաց նա։
12:14 13/06/2024  |  ՄեկնաբանությունՓողոցի ուժին քաջ ծանոթը սարսափում է փողոցի ուժից, սարսափում է, որ ժողովուրդը կսկսի կրկին գիտակցել իր կարևորությունը. Իսայան
12:06 13/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս պահից սկսած՝ ես և ՀՀ որևէ պաշտոնական ներկայացուցիչ Բելառուս չի այցելի. Փաշինյան
11:59 13/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք չենք լինի թույլ իշխանություն, թույլ իշխանությունն աղետ է պետության համար. Փաշինյան

Следующим логическим шагом станет выход Армении из ОДКБ - Пашинян 06/13/2024 12:47 | Лента новостей
Следующим логическим шагом станет выход Армении из Организации Договора о коллективной безопасности(ОДКБ), заявил премьер-министр РА, выступая в парламенте в четверг.
"Мы говорили, что у нас есть вопросы к ОДКБ и собираемся идти за этими ответами с тем, чтобы проверить их с точки зрения государственных интересов нашей страны", - сказал премьер Армении, подчеркнув, что это было написано в программе правительства после вторжения азербайджанских сил на суверенную территорию РА в районе участка Сотк-Хознавар.
"После этого вторжения мы получили от партнеров по ОДКБ заверения в том, что граница РА является красной линией для организации и союзников. Но уже в тот момент, когда на вторжение 12 мая 2021 года не последовало надлежащей реакции ОДКБ, мы в программе правительства весьма мягко поставили под сомнение как минимум вопрос об эффективности ОДКБ. И после констатации этого приступили к конкретной работе, прошли через переговоры, заседания, обсуждения, вплоть через саммит ОДКБ в Ереване, и в результате поняли, что ОДКБ, в чьи обязанности также входит защита территориальной целостности Армении, отказывается выполнять свои обязательства", - заявил Пашинян.
Он подчеркнул, что следующим логическим шагом станет выход из Организации.
"Хочу напомнить, что в программе 2021 года мы не указывали, что останемся членом ОДКБ. Мы такого не говорили. Мы говорили, что у нас есть вопросы, на которые рассчитываем получить ответы. Когда это произойдет, мы решим. Возможно, через месяц. Возможно, через год… ", - заявил он.