ԼՂ ֆլորան ու ֆաունան վտանգված են Ադրբեջանի անդադար քանդնման աշխատանքների պատճառով, որոնք նպատակաուղղված է կանխելու էթնիկ հայերի վերադարձը իրենց հայրենիք․ Կիրակոսյան 04/15/2024   12:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
2024 թվականի ապրիլի 12-ին տեղի է ունեցել Եվրոպայի վայրի բնության եւ բնական միջավայրի պահպանության մասին Բեռնի կոնվենցիայի հիման վրա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ արբիտրաժային վարույթի առաջին ընթացակարգային նիստը: Լսումները տեղի են ունեցել Հաագայում՝ Արբիտրաժային մշտական դատարանում, որոնց ընթացքում հայկական պատվիրակությունը գլխավորել է Միջազգային իրավական գործերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը:
Բնապահպանության ոլորտում Հայաստանի հետագիծն ինքնին խոսուն է. Հայաստանը բազմիցս է վերահաստատել իր հանձնառությունը տարածաշրջանում վայրի ֆլորայի ու ֆաունայի եւ բնական միջավայրի պահպանությանառնչությամբ, ներառյալ՝ Բեռնի կոնվենցիայի մշտական հանձանժողովի հետ իր սերտ համագործակցության եղանակով:
Մինչդեռ Ադրբեջանը կարծես հավատարիմ է իր՝ այսպես կոչված «բնապահպանական մտահոգությունները» քաղաքական դրդապատճառներով որպես գործիք օգտագործելու ցինիկ ռազմավարությանը: Վերջին տարիներին Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան հանգեցրել է տարածաշրջանում լուրջ բնապահպանական խնդիրների՝ ոչնչացնելով անտառներ, աղտոտելով հողային եւ ջրային ռեսուրսներ, այդ թվում՝ սպառելով Սարսանգի ջրամբարի ռեսուրսները: Լեռնային Ղարաբաղի ֆլորան ու ֆաունան նաեւ վտանգված են Ադրբեջանի անդադար քանդնման եւ շինարարական աշխատանքների պատճառով, որոնք նպատակաուղղված է կանխելու էթնիկ հայերի վերադարձը իրենց հայրենիք:
Հայաստանը հետամուտ է լինելու այս արբիտրաժային վարույթի շրջանակներում իր դիրքորոշման վերահաստատմանը և շահերի պաշտպանությանը՝ վիճարկելով Ադրբեջանի անհիմն պնդումները, իսկ վարույթի համապատասխան փուլում ներկայացնելով իր իսկ պահանջները Ադրբեջանի դեմ վերջինիս բնապահպանական պարտավորությունների շարունակական խախտման առնչությամբ:
07:52 09/04/2024  |  ՄամուլՈվքե՞ր կլինեն ՄԻԵԴ-ի 3 լավագույն թեկնածու դատավորները. ընտրելու ժամանակ է տրված. «Ժողովուրդ»
10:32 29/01/2024  |  Դատական ռեպորտաժներՀԺ-ի գործով ՄԻԵԴ վճռի հիման վրա պահանջում են պատժել 4 դատավորի՝ ուղիղ
20:25 27/01/2024  |  Դատական ռեպորտաժներԴատավոր Դավիթ Հարությունյանն ընդդեմ Հայաստանի գործը ՄԻԵԴ-ում կքննվի առաջնահերթության կարգով
16:46 23/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորի պաշտոնում Հայաստանի Հանրապետության կողմից առաջադրվող թեկնածուների ընտրության վերաբերյալ հայտարարություն
19:20 19/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ը փաստել է՝ Ադրբեջանի կողմից խախտվել է հայ զինծառայողների կյանքի իրավունքը
14:20 19/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՉինարիի հայտնի գործով ՄԻԵԴ-ն ընդդեմ Ադրբեջանի վճիռ է կայացրել
12:36 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ն ընդդեմ Ադրբեջանի միջպետական գանգատով կբարձրացնի՝ արցախցիների սեփականության իրավունքը վերականգնելու հարցը
15:24 19/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ը 10 վճիռ է հրապարակել ընդդեմ Ադրբեջանի
23:15 17/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ի վճռով ՀՀ-ն պարտավոր է վճարել 30 հազարական եվրո․ ՄԻԵԴ-ը վճիռ է կայացրել Դիմաքսյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով

Над флорой и фауной Нагорного Карабаха нависла угроза из-за действий Баку - слушания в Гааге 04/15/2024   13:14  |  Лента новостей
12 апреля 2024 года состоялось первое процедурное заседание арбитражного разбирательства между Арменией и Азербайджаном на основании Бернской конвенции об охране дикой фауны и флоры и природных сред обитания в Европе. Слушания прошли в Гааге, в Постоянной арбитражной палате, в ходе которых армянскую делегацию возглавлял представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян. Об этом сообщается на странице представителя Армении по международным правовым вопросам в соцсети Facebook.
Бэкграунд Армении в области охраны окружающей среды говорит сам за себя. Армения неоднократно подтверждала свою приверженность защите дикой фауны и флоры и природных сред в регионе, в том числе посредством тесного сотрудничества с постоянным представителем комиссии по Бернской конвенции.
Между тем, как отмечается в сообщении, Азербайджан, похоже, придерживается своей циничной стратегии по использованию так называемых «опасений по поводу экологии» в качестве инструмента в политических целях.
В последние годы военная агрессия Азербайджана привела к серьезным экологическим проблемам в регионе, в частности, к уничтожению лесов, загрязнению земельных и водных ресурсов, в том числе к истощению ресурсов Сарсангского водохранилища. Флора и фауна Нагорного Карабаха также находятся под угрозой из-за непрекращающихся сносов и строительных работ Азербайджана, которые направлены на предотвращение возвращения этнических армян на свою родину, бьет тревогу представитель Армении по международным правовым вопросам.
"Армения будет привержена подтверждению своей позиции и защите своих интересов в раках этого арбитражного разбирательства, оспаривая необоснованные утверждения Азербайджана  и на соответствующей стадии производства предъявляя собственные требования к Азербайджану за продолжающиеся нарушения им своих экологических обязательств", - говорится в сообщении.