Բլինքենը Ալիևին ասել է, որ սահմանային լարվածության աճին արդարացում չկա 04/04/2024   13:43  |  Քաղաքական
ԱՄՆ պետքարտուղար էնթոնի Բլինքենը երեկ՝ ապրիլի 3-ին հեռախոսազրուցել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ նշվում է ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեչության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Պետդեպից հայտնմում են, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում Բլինքենն ընդգծել է «ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի միջև երկկողմ հարաբերությունների կարևորությունը», ինչպես նաև նշել է էներգետիկայի և կլիմայի ոլորտում «գործընկերային նախաձեռնությունների թվի աճը»:
«Քարտուղար Բլինքենը և նախագահ Ալիևը քննարկել են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ գործընթացում առաջընթացի կարևորությունը, որը տնտեսական օգուտ կբերի ողջ տարածաշրջանին», - նշվում է հաղորդագրության մեջ։
ԱՄՆ պետքարտուղարն ընդգծել է, որ սահմանային լարվածության աճին արդարացում չկա և զգուշացրել է, որ կողմերից յուրաքանչյուրի ագրեսիվ գործողություններն ու հռետորաբանությունը կարող են խաթարել խաղաղության հեռանկարները:
Պետքարտուղարը նաև վերահաստատել է Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների հետ կապված իր միջազգային պարտավորությունները և կոչ արել Ադրբեջանի նախագահին ազատ արձակել անարդարացիորեն ձերբակալվածներին։
13:53 22/03/2024  |  Միջազգային լրահոսԷնթոնի Բլինքենը ժամանել է Իսրայել
13:24 13/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱլիևը նամակ է հղել Հռոմի պապին
14:41 06/03/2024  |  Միջազգային լրահոսԱլիևն ընդունել է Միշուստինին
16:15 04/03/2024  |  ՔաղաքականԱլիևի խոսքով՝ Հայաստանը 44-օրյա պատերազմից հետո դրական վերաբերմունք չի ցուցաբերել Ադրբեջանի «խաղաղ» նախաձեռնությունների նկատմամբ
18:18 26/02/2024  |  ՔաղաքականՀայաստանը պետք է իմանա, որ իր միակ ճանապարհը Ադրբեջանի բոլոր պայմաններն ընդունելն է. Ալիևի նոր հոխորտանքը
11:24 22/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎաշինգտոնը Հայաստանին և Ադրբեջանին խրախուսում է հարթել առկա խնդիրները և հասնել խաղաղության համաձայնագրի

Блинкен заявил Алиеву, что эскалации напряженности на границе нет никаких оправданий 04/04/2024   09:24  |  Лента новостей
Госсекретарь Энтони Блинкен 3 апреля побеседовал с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, говорится в сообщении, распространенном пресс-службой американского внешнеполитического ведомства.
Как следует из релиза, во время телефонного разговора Блинкен подчеркнул "важность двусторонних отношений между США и Азербайджаном", а также отметил "рост числа партнерских инициатив" в сфере энергетики и климата.
"Госсекретарь Блинкен и президент Алиев обсудили важность подвижек в мирном процессе между Азербайджаном и Арменией, который принесет экономические выгоды всему региону", - отмечается в заявлении.
Госсекретарь США подчеркнул, что нет оправдания усилению напряженности на границе, и предупредил, что агрессивные действия и риторика с любой стороны могут подорвать перспективы мира.
Госсекретарь также подтвердил необходимость соблюдения Азербайджаном своих международных обязательств и обязательств в отношении прав человека и основных свобод и призвал освободить несправедливо задержанных.