Տղամարդը կերել է աշխարհի ամենակծու պղպեղն ու մահացել 03/29/2024   15:52  |  Առողջություն
Վոլգոգրադի մարզի Կամիշին քաղաքի բնակիչ Յուրի Կրուչինինը հոսպիտալացվել է, իսկ ավելի ուշ մահացել հիվանդանոցում՝ աշխարհի ամենակծու պղպեղի կանոնավոր օգտագործման պատճառով, հայտնում է РИА Новости-ն։
Carolina Reaper չիլի պղպեղը մշակվել է ԱՄՆ-ում և ներկայումս գրանցված է Գինեսի ռեկորդների գրքում՝ որպես աշխարհի ամենակծու պղպեղը: 58-ամյա Կրուչինինը այն պատվիրել է շուկայում և մեկ ամիս կերել։
«Նա արդեն վատառողջ էր՝ուներ սակավարյունություն, լյարդի ցիռոզ, բայց չբուժվեց։ Չգիտեմ՝ նա տեղյա՞կ էր, որ կծու պղպեղ ուտելն իրեն հակացուցված է։ Նա հավանաբար գիտեր։ Հետո Յուրին գնացել է հիվանդանոց, իսկ այսօր հայտնի է դարձել, որ նա մահացել է»,- պատմել է Վոլգոգրադի բնակչի ընկեր Օլեգը։
Նրա խոսքով՝ Կրուչինինը մտերիմ ազգականներ չի ունեցել, և նրա ընկերները համացանցից կարողացել են գտնել տղամարդու եղբորորդուն։ Նա կգա և կօգնի Յուրիին հուղարկավորել, նշել է Օլեգը։
18:16 28/03/2024  |  ԱռողջությունՊարզվել է՝ յուղոտ մթերքներն ավելի քիչ վնասում են կանանց, քան տղամարդկանց
18:16 27/03/2024  |  ԱռողջությունԻնչպես լրացնել երկաթի պակասը՝ մանրամասնում է սննդաբանը
17:00 27/03/2024  |  ԱռողջությունԳիտնականները պարզել են, որ վաղ տարիքում լեզուներ սովորելը պահպանում է մտավոր հստակությունը մեծ տարիքում
14:37 27/03/2024  |  ԱռողջությունՀայտնի է՝ որքան ժամանակ է պետք մնալ արևի տակ անհրաժեշտ քանակությամբ վիտամին D ստանալու համար
23:23 26/03/2024  |  ԱռողջությունՀայտնի են աղիների աշխատանքի տարածված խանգարման դեպքում օգտակար մթերքները
17:38 26/03/2024  |  ԱռողջությունԻրականում օգտակա՞ր է խոլեստերինը, թե՞ ոչ. մասնագետները կարևոր խորհուրդներ են տվել
00:21 26/03/2024  |  ԱռողջությունՆշվել են եղունգների արտաքին տեսքի վրա ազդող հիվանդությունները
20:58 25/03/2024  |  ԱռողջությունՉարտահայտված էմոցիաները լի են վտանգով (տեսանյութ)
18:25 25/03/2024  |  ԱռողջությունԻնչ պետք է ապահովել պահքի մեջ գտնվող տարեցների սննդակարգում
15:40 22/03/2024  |  ԱռողջությունՊատմության մեջ առաջին անգամ բժիշկները խոզի երիկամը հաջողությամբ փոխպատվաստել են մարդու

Мужчина умер после того, как месяц ел самый острый в мире перец 03/29/2024   16:18  |  Здоровье
Житель города Камышин Волгоградской области Юрий Кручинин умер после того, как месяц ел самый острый перец чили в мире Carolina Reaper, заявил РИА Новости его друг Олег.
"У него было и так ослабленное здоровье — анемия, цирроз печени, но не лечил. Я не знаю, в курсе ли он был, что есть острый перец ему противопоказано. Наверное, знал. Затем Юрий попал в больницу, а сегодня стало известно, что скончался", — рассказал собеседник агентства.
По его словам, 58-летний Кручинин купил перец чили сорта Carolina Reaper на маркетплейсе и регулярно употреблял его в пищу в течение месяца. У него нет близких родственников, и его друзья через СМИ и соцсети стали разыскивать родных.
"Нашелся племянник, он приедет и поможет похоронить Юрия", — добавил Олег.
Как сообщили РИА Новости в комитете здравоохранения Волгоградской области, мужчина ушел из жизни в четверг в больнице Камышина. Причину смерти собеседник агентства не уточнил.
Carolina Reaper — сорт перца чили, выведенный в США. Занесен в Книгу рекордов Гиннесса как самый острый перец в мире.