Վազգեն Սաղաթելյանը՝ իր ձերբակալման մասին 03/22/2024   16:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վազգեն Սաղաթելյանի ձերբակալությունը նրա համար սպասելի էր։ Նա «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց, որ դա հավանական է՝ նկատի ունենալով, որ ինքը «Իմնիմնիմի» ծրագրի համահեղինակն է և, եթե Նարեկ Սամսոնյանին ձերբակալել են, ապա իրեն ևս կարող են ձերբակալել։
Հիշեցնենք, որ Նարեկ Սամսոնյանն այսօր բերման է ենթարկվել դիմակավորված անձանց կողմից՝ բռնության գործադրմամբ։ Նրան ձերբակալել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերի (խուլիգանությունը, որն իրականացվել է մի խումբ անձանց կողմից՝ տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով ) կասկածանքով։ Ըստ փաստաբանի, խոսքը գնում է «Իմնեմնիմի» փոդքասթում հնչեցրած մտքերի մասին։ Նկատենք, որ այս հաղորդումը Նարեկը վարում է Վազգեն Սաղաթելյանի հետ, իսկ հոդվածն էլ վերաբերում է «խմբակային համացանցային խուլիգանությունը»։
«Ես հանդիսանում եմ ծրագրի համահեղինակ։ Մենք շատ դեպքերում հիմնականում նույն որակումներն ու պնդումներն ենք անում, ուստի, եթե իր խոսքում գտել են՝ իրենց ընկալման մեջ ինչ-որ հանցակազմ, ինչը խոսքի ազատության հանդեպ բռնություն է, ապա նույնը կարող են գտնել ինձ մոտ»,- նշեց Սաղաթելյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ ո՛չ ինքը, ո՛չ Նարեկ Սամսոնյանը որևէ ծանուցում չէին ստացել, Նարեկ Սամսոնյանին ձերբակալել են, Սամսոնյանը պարզապես տանից դուրս է եկել և «դիմավորել են» ։
«Դա հստակ, իմ խորին համոզմամբ՝ ուղղորդված, դեմոնստրատիվ, բռնի ուժի գործադրմամբ պրոցես է, որի անհրաժեշտությունը, բոլորս հասկանում ենք, որ չկա՝ յոթ հոգով կանգնել մարդու վրա, սեղմել վիզը, ձեռնաշղթաներ հագցնել։ Նիկոլի հերթական կապիկությունն է։ Նա, ասում են, նման բաներ նեյալուց հաճույք է ստանում, հստակ ցուցում է տվել, որ դա անեն, նկարեն, ուղարկեն՝ ուրախանա»,- նշել է Սաղաթելյանը՝ չբացառելով, որ այլ շարժառիթներ ևս կան, մասնավորապես, գուցե այսօր տիրող իրավիճակից շեղում են և այլն։

Вазген Сагателян назвал ожидаемым свое задержание 03/22/2024   16:47  |  Лента новостей
Вазген Сагателян ожидал, что его задержат. Сагателян в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" счел вероятным и свое возможное задержание с учетом того, что он является соавтором программы "Имнемними", поэтому если Нарека Самсоняна задержали, то и его могут задержать.
Напомним, сегодня лица в масках с применением грубой силы подвергли приводу Самсоняна. Ему инкриминируют пп. 1 и 3 ч.2 ст. 297 УК РА(хулиганство, совершенной  группой лиц с использованием информационных или коммуникационных технологий). По словам адвоката,  речь идет о мыслях, озвученных в подкасте "Имнемними". Отметим, что упомянутую программу Нарек ведет вместе с Вазгеном Сагателяном, а инкриминируемая ему статья касается "интернет-хулиганства, совершенного группой лиц".
"Я являюсь соавтором программы. Во многих случаях мы выступаем с теми же характеристиками и утверждениями, поэтому если в его словах в их понимании нашли какой-то состав преступления, что является насилием над свободой слова, то могут обнаружить то же самое и у меня", - отметил Сагателян.
По его словам, ни он, ни Нарек Самсонян не получали какой-либо повестки; Нарека Самсоняна задержали, он просто вышел из дома и его там "встретили".
"По моему убеждению, это инициированный по указке демонстративный процесс с применением грубой силы, необходимости в которой, как мы все понимаем, нет. Всемером пошли на одного, сдавили шею, надели наручники. Очередное обезьянничество Никола. Он, говорят, при просмотре подобных сцен, получает удовольствие. Дал четкие указания, чтобы так и поступили - засняли и отправили, чтобы он возрадовался", - отметил Сагателян, не исключив наличия и других мотивов, в частности, возможной попытки отвлечь общественность от царящей в стране ситуации и т.д.