Միրզոյանը Ուրուգվայում ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված պայմանագրի նախագծում այս պահին առկա հիմնական հարցերը 03/21/2024   23:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 21-ին Մոնտեվիդեոյում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում, որին մասնակցել են հանձնաժողովի նախագահ Խոսե Կառլոս Մահյանը, հանձնաժողովի՝ տարբեր քաղաքական կուսակցություններ ներկայացնող անդամներ, ինչպես նաև Հայաստան-Ուրուգվայ խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամներ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել հարցերի լայն շրջանակի։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև երկկողմ հարաբերություններին՝ զրուցակիցներն ընդգծել են երկար պատմություն ունեցող բարեկամական կապերի հետագա խորացման հարցում երկուստեք առկա մեծ պատրաստակամությունը։ Այս համատեքստում ընդգծվել է Մոնդեվիդեոյում ՀՀ ռեզիդենտ դեսպանություն բացելու որոշման կարևորությունը՝ հույս հայտնելով, որ այն կնպաստի նաև երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը։
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվել է Ուրուգվայի մեծաթիվ հայ համայնքի դերը, որը, չնայած երկու երկրների միջև աշխարհագրական հեռավորությանը, Ուրուգվայի հասարակության մեջ ունեցած իր տեղով յուրովի կերպով լրացնում է առկա ամուր պատմամշակութային կապերը։
Իր խոսքում նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքին՝ ընդգծելով, որ ժողովրդավարական սկզբունքներին հավատարմությունը միտված է ոչ միայն ՀՀ ինքնիշխանության ամրապնդմանը, այլ նաև համախոհ երկրների, այդ թվում՝ Ուրուգվայի հետ հարաբերությունների սերտացմանը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային թեմաներին՝ նախարար Միրզոյանը հանգամանալից ներկայացրել է Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակը, հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը՝ միտված տարածաշրջանում հարատև կայունության հաստատմանը։ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված պայմանագրի նախագծում այս պահին առկա հիմնական հարցերը, որոնց հանգուցալումը հայկական կողմը տեսնում է հանրաճանաչ սկզբունքներին՝ տարածքային ամբողջականության և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անքակտելիության նկատմամբ հստակ հանձնառության միջոցով։
Հարավային Կովկասի զարգացման և լոգիստիկ առավելությունների լավագույնս օգտագործման համատեքստում Արարատ Միրզոյանը շեշտել է տարածաշրջանային տնտեսական ու տրանսպորտային կապուղիների՝ ինքնիշխանության և իրավազորության հարգման, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա ապաշրջափակման միջոցով ընձեռնվելիք հնարավորությունները:
Նախարար Միրզոյանը, անդրադառնալով Հայաստանի համար մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում միջազգային հանրության կողմից հասցեական ուղերձներին, հավելել է. «Ես այստեղ եմ նաև մեր երախտիքը հայտնելու տարբեր ժամանակահատվածներում Հայաստանի համար առաջնահերթություն ներկայացնող հարցերի շուրջ ձեր արտահայտած սկզբունքային դիրքորոշումների համար»:
ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է վերջին երեք տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված շուրջ 150 հազար հայ բնակչության կարիքների հասցեագրմանն ուղղությամբ ՀՀ կառավարության ջանքերը։
Արարատ Միրզոյանը պատասխանել է Ուրուգվայի խորհրդարանականներին հետաքրքրող այլ հարցերի։
22:28 18/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարարի տեղակալը Մալթայի Հանրապետության ԱԳ ներկայացուցչին է ներկայացրել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը

Глава МИД Армении на встрече в Сенате Уругвая представил процесс урегулирования отношений с Азербайджаном 03/22/2024   09:20  |  Лента новостей
В Монтевидео 21 марта состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна в комиссии по внешним отношениям Сената Уругвая с председателем комиссии Хосе Карлосом Махян, членами комиссии от различных политических партий, а также членами парламентской группы дружбы Армения-Уругвай.Об этом сообщает МИД Армении.
В ходе встречи был затронут широкий спектр вопросов.
Затронув двусторонние отношения между Арменией и Уругваем, собеседники подчеркнули полную обоюдную готовность к дальнейшему углублению дружественных связей, имеющих долгую историю. В этом контексте была подчеркнута важность решения открыть посольство Республики Армения в Монтевидео и была выражена надежда, что этот шаг поспособствует расширению торгово-экономических связей между двумя странами.
Была с удовлетворением обоюдно отмечена роль многочисленной армянской общины Уругвая, которая вносит свой вклад в существующие прочные исторические и культурные связи между двумя странами, несмотря на их географическую удаленность.
В своей речи министр Мирзоян затронул ход демократических реформ в Армении, подчеркнув, что приверженность демократическим принципам направлена не только на укрепление суверенитета Армении, но и на укрепление отношений со странами-единомышленниками, включая Уругвай.
В ходе обсуждения региональных тем, министр Мирзоян детально осветил ситуацию в сфере безопасности на Южном Кавказе, а также усилия Армении, направленные на урегулирование отношений с соседними странами с целью установления долгосрочной стабильности в регионе. Арарат Мирзоян изложил основные вопросы, имеющиеся на данный момент в проекте договора по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном, решение которых армянская сторона видит в приверженности общепринятым принципам, а именно: территориальной целостности и нерушимости международно признанных границ.
В контексте развития Южного Кавказа и наилучшего использования логистических преимуществ Арарат Мирзоян подчеркнул возможности, предоставляемые разблокированием региональных экономических и транспортных коммуникаций при уважении принципов суверенитета, национальной юрисдикции, равенства и взаимности.
Говоря об адресных посланиях международного сообщества в период, полный вызовов для Армении, министр Мирзоян добавил: «Я здесь также потому, что хочу выразить нашу признательность за Ваши принципиальные позиции, высказанные в разные периоды по приоритетным для Армении вопросам».
Глава внешнеполитического ведомства Армении представил усилия правительства Армении по обеспечению нужд около 150 000 армян, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха за последние три года.