Ստորագրահավաք է սկսվել՝ ի պաշտպանություն Կոնսերվատորիայի. Իշխանությունները մտադիր են բուհերի շենքերը վարձակալության տալ 03/13/2024   13:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի սրտում ստորագրահավաք է։ Երեւանի Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի պրոֆեսորադասախոսական կազմը ստորագրահավաք է սկսել՝ ի պաշտպանություն հարազատ բուհի։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնել է կոմպոզիտոր, երգիչ Վահան Արծրունին։
Նախաձեռնող խումբը պահանջում է կառավարության նախաձեռնած ակադեմիական քաղաքի կառուցման ծրագրի գույքային տրամաբանությունից դուրս բերել 103- ամյա Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիան։
Նախօրեին հարցը քննարկվել Կոնսերվատորիայում տեղի ունեցած ժողովում, որի ժամանակ կառավարության մոտեցումները ներկայացրել է Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը։ Ինչպես հայտնել ենք՝ հանդիպմանը մասնակցել են ոչ միայն  դասախոսները, այլ նաեւ  ուսանողներն ու շրջանավարտները։ Լրագրողների մուտքն արգելված է եղել։ Ըստ ներկաների՝ քննակումը, որպես այդպիսին, չի ստացվել։
Կառավարության ծրագիրը ներկայացվել է որպես բուհերի շենքերի գույքային հարց։ Իսկ պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմն արձանագրել է, որ կառավարության այդ ծրագիրը, անկախ հայտարարվող տարածքային փոփոխություններից, կապ չունի մշակույթի , կրթության դերի, հոգևոր արժեքների, պատմական արժեքների հետ։
Վ.Արծրունու փոխանցմամբ՝ քննակման ընթացքում իրենք և կառավարության ներկայացուցիչը հայտնվել են տարբեր, իրար հետ կապ չունեցող բևեռներում։ Երգահանը հիշեցրեց, որ ծրագրի միտքը նոր չէ, այն շրջանառվել է դեռևս մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի պաշտոնավարման օրոք, սակայն, այն ժամանակ խոսվում էր Գյումրին ակադեմիական քաղաք դարձնելու մասին։ Այժմ՝ բուհերի տեղակայման վայր նախ նշվում էր Աշտարակ քաղաքը, ապա՝ Սիլիկյան թաղամասը։ Միաժամանակ, ինչպես նկատեց երգահանը, ներկայիս իշխանությունները չեն թաքցնում, որ հարցին վերաբերում են միմիայն որպես գույքային խնդիր։
Հայոցյանը կոնսերվատորիայում տեղի ունեցած քննակմանը նշել է, որ բուհերը պետական կառույցներ են, դրանով կառավարությունը փորձում է ճիշտ կառավարել , պատրաստվում են բուհերի շենքերը վարձով տալ ու այդ գումարով իրականություն դարձնել ծարագիրն ու լուծել կառավարման հարցը։
Նկատենք, որ Երևանի Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիան 103 տարեկան է, ունի հոգևոր եւ մշակութային հարուստ պատմություն։ Շենքը գտնվում է Երեւանի սրտում՝ Ազգային Օպերայի ու բալետի, Արամ Խաչատրյանի ֆիլհարմոնիայի, պարարվեստի ուսումնարանին հարակից տարածքում։ Ուսանողներն ու պրոֆեսորադասախոսական կազմը կրթությունն ու աշխատանքը միասնական իրականացնելու հնարավորություն ունեն նաև Երևանի փոքր կենտրոնում գտնվող բոլոր այդ շենքերի մոտ գտնվելու շնորհիվ։
22:42 12/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՇատ կարևոր․ կոնսերվատորիայի ուսխորհրդի նախագահ
19:54 12/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում ծնունդ առավ մշակութային ճակատ. Արծրունի
18:34 12/03/2024  |  ՄեկնաբանությունՍիրելի՛ ուսանողներ, ձեզ սխալ են ասում, սա քաղաքական հարց է,սա համակարգված հիբրիդային պատերազմի մաս է մեր մտավոր և հոգևոր պոտենցիալը ոչնչացնելու համար. Մանրամասներ Կոնսերվատորիայում ժողովից
16:50 12/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԹող չստիպեն, մենք կգնանք ռադիկալ քայլերի, թո՛ղ չմտածեն, որ մենք պոլիտիկայի մեջ քիթը չենք խոթում, ուրեմն չենք կարող. Բադալյան
17:39 11/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ակադեմիական քաղաքի» հայեցակարգով նախատեսվում է 6 կլաստեր՝ դասական, բժշկական, տեխնոլոգիական, կրթական, արվեստների, սպայական․ ԿԳՄՍՆ-ն՝ բուհերի խոշորացման մասին
13:22 11/03/2024  |  ՄեկնաբանությունՉեմ զարմանա, որ Մյունխենում Արցախը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու պահանջից զատ, ըստ երևույթին, պահանջել են, որ կոնսերվատորիան էլ վերակազմավորվի, որ ապագայում չկարողանանք վերականգնվել. Ստեփան Դանիելյան
12:38 11/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵՊԿ ղեկավարությունը հասկանում և կիսում է երաժշտական համայնքի վրդովմունքն ու անկեղծ մտահոգությունները ․ ԵՊԿ ռեկտորատ
12:20 11/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՓակվում է Երևանի պետական կոնսերվատորիան, սա նույնն է, ինչ թուրքը գրավի Երևանը. Աննա Պողոսյան
10:54 22/09/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԿոնսերվատորիան միանում է դասադուլին
14:56 27/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԿալանավորվել է Կոնսերվատորիայի Գյումրու մասնաճյուղի նախկին տնօրենը

В Ереване начался сбор подписей против переноса Консерватории в Академгородок, власти намерены сдавать здания вузов в аренду 03/13/2024   15:04  |  Лента новостей
В самом сердце Еревана проходит сбор подписей. Профессорско-преподавательский состав Ереванской государственной консерватории имени Комитаса приступил к сбору подписей в поддержку родного вуза. Об этом "ФактИнфо" сообщил композитор, певец Ваан Арцруни.
Инициативная группа требует исключить консерваторию имени Комитаса, которому уже 103 года,  из имущественной логики инициированного правительством проекта строительства академического городка.
Накануне вопрос обсуждался на собрании в консерватории, в ходе которого подходы правительства представил председатель комитета по высшему образованию и науке Саркис Айоцян. Как ранее сообщало агентство, во встрече участвовали как преподаватели, так и студенты и выпускники. Вход для журналистов был запрещен.По словам присутствовавших, дискуссия как таковая не задалась.
Программа правительства была представлена как имущественный вопрос, касающийся зданий вузов. Профессорско-преподавательский состав вуза констатировал, что упомянутая программа кабмина, независимо от объявленных территориальных изменений, не связана с ролью культуры, образования, духовными и историческими ценностями.
Как отметил В. Арцруни, в ходе обсуждения они и представитель правительства оказались по разные стороны полюсов. Композитор напомнил, что идея программы не нова, она муссировалась еще при министре культуры Асмик Погосян, однако тогда речь шла о превращении Гюмри в Академический городок. Нынче же в качестве места расположения вузов упоминался город Аштарак, а затем квартал Силикян. При этом, как отметил он, нынешние власти не скрывают, что относятся к данному вопросу исключительно как к имущественной проблеме.
В ходе состоявшейся в консерватории дискуссии Саркис Айоцян отметил, что вузы – государственные структуры, тем самым правительство пытается грамотно управлять, планирует сдавать здания в аренду и на вырученные средства реализовывать программы.
Отметим, что Ереванской государственной консерватории имени Комитаса с ее богатой историей уже 103 года. Здание расположено в самом центре Еревана, на территории, прилегающей к зданию Национального академического театра оперы и балета, концертного зала имени Арама Хачатуряна и хореографического училища. Студенты и профессорско-преподавательский состав вуза имеют возможность проводить учебный процесс и работать благодаря близости всех этих зданий, расположенных в малом центре Еревана.