Արարատ Միրզոյանն ու Լուիս Բոնոն անդրադարձ են կատարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին 03/13/2024   14:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 13-ին ընդունել է ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոյին:
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին վերաբերող հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին: Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել վերջին զարգացումներն՝ ընդգծելով ՀՀ դիրքորոշումներն առանցքային հարցերի շուրջ: Մասնավորապես, շեշտվել է 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանը հավատարմության և սահմանազատման հետագա գործընթացն Ալմա-Աթայի հռչակագրի, ամուր իրավական հիմքեր ունեցող քարտեզների հիման վրա իրականացնելու կարևորությունը: Տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման համատեքստում նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է գործընթացը հանրաճանաչ սկզբունքների՝ ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության ու հավասարության հիման վրա կյանքի կոչելու հարցում ՀՀ հետևողական մոտեցումը:
Արարատ Միրզոյանը և Լուիս Բոնոն մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ քաղաքական երկխոսության օրակարգի, առաջիկա միջոցառումների և գործընկերության հետագա զարգացման հարցերի շուրջ:
16:12 02/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը Մոզամբիկի արտգործնախարարի հետ քննարկել է տարածաշրջանի անվտանգության հարցերը
14:04 02/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը դեպի ծով ելք չունեցող երկիր է, ունենք չորս հարևան և միայն երկու բաց սահման. Միրզոյան

Глава МИД Армении обсудил со старшим советником Госдепа США вопросы безопасности на Южном Кавказе 03/13/2024   17:15  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 13 марта принял старшего советника США по переговорам на Кавказе Луисом Боно. Подробности сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обсудили вопросы безопасности на Южном Кавказе.
Стороны затронули процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе обсуждения по мирному договору. Министр Мирзоян проинформировал своего собеседника о последних развитиях, подчеркнув позиции Армении по ключевым вопросам. В частности, была подчеркнута важность взаимного признания территориальной целостности и осуществления дальнейшего процесса делимитации на основе Алма-Атинской декларации 1991 года и карт, имеющих прочную правовую основу. В контексте разблокирования региональных коммуникаций министр Мирзоян вновь подтвердил последовательный подход Армении к реализации процесса в соответствии с общепризнанным принципам суверенитета, национальной юрисдикции, взаимности и равенства.
Арарат Мирзоян и Луис Боно обменялись мнениями по повестке двустороннего политического диалога между Арменией и США, обсудили предстоящие мероприятия и вопросы дальнейшего развития партнерства.