ԱՄՆ-ն կոչ է անում Ադրբեջանին դադարեցնել լրագրողների և ԶԼՄ-ների նկատմամբ հետապնդումներն ու բռնաճնշումները․ պետդեպ 03/07/2024   11:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ-ին խորապես անհանգստացնում են Ադրբեջանում ԶԼՄ-ների, անկախ լրագրողների և քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների ձերբակալությունների մասին հաղորդումները․ պետդեպը կոչ է անում դադարեցնել իրենց հիմնարար ազատությունները իրականացնողների նկատմամբ հետապնդումներն ու ազատ արձակել բոլոր այն անձանց, ովքեր անարդարացիորեն պահվում են քաղաքական դրդապատճառներով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողների հետ ամենօրյա ճեպազրույցի ընթացքում նշել է ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերն՝ անդրադառնալով լրագրողի այն հարցին, որ Ադրբեջանում շարունակաբար բռնաճնշումներ են իրականացվում տարբեր անկախ լրատվական գործակալությունների և լրագրողների նկատմամբ։
«Մենք խորապես անհանգստացած ենք այն հաղորդագրություններով, որ ադրբեջանական ոստիկանությունը ներխուժել է «Toplum TV» անկախ լրատվամիջոցի գրասենյակ, ինչպես նաև ներկայումս Ադրբեջանում բազմաթիվ անկախ լրագրողների և քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների ձերբակալությունների մասին հաղորդումներով: Մենք պետք է արտահայտենք մեր խիստ առարկությունները՝ լրագրողների և քաղաքացիական հասարակության ձայները ճնշելու, ընդդիմադիր գործիչներին ահաբեկելու և պատժելու շարունակական փորձերի վերաբերյալ: Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին դադարեցնել իրենց հիմնարար ազատությունները իրականացնողների հետապնդումները, կոչ ենք անում ազատ արձակել բոլոր այն անձանց, ովքեր անարդարացիորեն պահվում են քաղաքական դրդապատճառներով։ Ոչ ոք իր ազատության իրացումն արտահայտելու համար չպետք է ենթարկվի բանտարկության կամ այլ հատուցման», - ընդգծել է Միլլերը։
Պետդեպի խոսնակը նաև կարծիք է հայտնել, որ Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի այն գործողությունները, որոնք ճնշում են ազատ արտահայտվելու իրավունքը: Նրա խոսքով՝ այդպիսի գործողությունների դադարեցումը բխում է հենց սեփական ժողովրդի շահերից։
Միլլերը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն Ադրբեջանի պաշտոնյաների հետ տեղի ունեցող մասնավոր հանդիպումների ընթացքում բարձրաձայնում է նշված բոլոր այս մտահոգությունների մասին:
«Ես ձեզ կարող եմ վստահեցնել, որ երբ մենք մասնավոր դիվանագիտական զրույցներ ենք ունենում ադրբեջանցի պաշտոնյաների հետ, ինչպես որ պետքարտուղարն առիթ ուներ անել հենց անցյալ ամիս, մենք արտահայտում ենք այդ նույն դիտարկումները»,- եզրափակել է խոսնակը։
17:00 06/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԳարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միության անդրադարձը Մահամմադ Ամին Ռասուլզադեի մահվան կապակցությամբ ադրբեջանական միջոցառումներին
22:22 05/03/2024  |  Միջազգային լրահոսGoogle-ի ծառայությունները տուժում են Ադրբեջանում աշխատանքի զանգվածային խափանումներից
22:04 05/03/2024  |  Միջազգային լրահոսԲաքվում է ՌԴ վարչապետը. ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր
21:52 05/03/2024  |  Միջազգային լրահոսՀայաստանին զինելու փորձերը սպառնում են խաղաղ գործընթացին․ Բայրամովը բողոքել է Աբդոլլահիանին
18:41 05/03/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում մեկ տարվա ընթացքում 620 մարդ է ինքնասպան եղել
23:10 04/03/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանցի զինծառայողն ինքնասպան է եղել
19:54 03/03/2024  |  Միջազգային լրահոսՏյումենում փոխհրաձգություն իրականացրած ադրբեջանցիները ձերբակալվել են Սամարայում (տեսանյութ)
17:08 02/03/2024  |  Միջազգային լրահոսՄեկուսարանում վատացել է Ադրբեջանի նախկին պատգամավորի առողջական վիճակը

США призывают Азербайджан прекратить преследования и репрессии журналистов и СМИ - Госдеп 03/07/2024   13:18  |  Лента новостей
США глубоко обеспокоены арестами средств массовой информации, независимых журналистов и активистов гражданского общества в Азербайджане: Госдеп призывает положить конец преследованию тех, кто пользуется своими основными свободами, и освободить всех тех, кто несправедливо задержан по политическим мотивам. Об этом, как сообщает «Арменпресс», заявил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер в ходе ежедневного брифинга с журналистами, отвечая на вопрос журналиста о том, что в Азербайджане постоянно репрессируются различные независимые информационные агентства и журналисты.
"Мы глубоко обеспокоены сообщениями о том, что азербайджанская полиция совершила рейд в офис независимого СМИ Toplum TV, а также сообщениями об арестах многих независимых журналистов и активистов гражданского общества в Азербайджане. Мы должны выразить наш решительный протест против продолжающихся попыток подавить голоса журналистов и гражданского общества, а также запугать и наказать деятелей оппозиции. Мы призываем Азербайджан прекратить преследование тех, кто пользуется своими основными свободами, мы призываем его освободить всех тех, кто несправедливо задержан по политическим мотивам. "Никто не должен подвергаться тюремному заключению или иному наказанию за выражение своей свободы", - подчеркнул Миллер.
Представитель Госдепартамента также выразил мнение, что Азербайджану следует прекратить действия, подавляющие право на свободу выражения мнений. По его словам, прекращение подобных действий вытекает из интересов собственного народа.
Миллер сказал, что США поднимают все эти проблемы на частных встречах с официальными лицами Азербайджана.
"Могу заверить вас, что когда мы ведем частные дипломатические беседы с азербайджанскими официальными лицами, что госсекретарь имел возможность сделать буквально в прошлом месяце, мы выражаем те же самые наблюдения", - заключил пресс-секретарь.
6 марта в азербайджанских СМИ распространилась информация о том, что правоохранительные органы Азербайджана проводят проверки Toplum TV. После проверок около десятка журналистов были арестованы. Активисты также были арестованы.
12:48 02/02/2024  |  Лента новостейВ Конгрессе США заявили о давно назревшей необходимости привлечь правительство Азербайджана к ответственности
14:05 21/11/2023  |  ИнтервьюАзербайджан бросил вызов Америке - Андриас Гукасян
12:57 12/10/2022  |  Международные новостиВ Вашингтоне обстреляли служебный автомобиль посольства Азербайджана