Նավալնիի մահվան լուրը Մյունխենի համաժողովից առաջ պատահականություն չէր. Վրաստանի նախագահ 02/19/2024   12:18  |  Միջազգային լրահոս
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հայտարարել է, որ Մյունխենի համաժողովի մեկնարկից առաջ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի գլխավոր հակառակորդ, ռուս ընդդիմադիր Ալեքսեյ Նավալնիի մահվան մասին հայտարարությունը պատահականություն չէր։ Այս մասին հայտնում են DW-ն և dpa-ն։
Զուրաբիշվիլին վստահ է, որ դա զուտ պատահականություն չէ, այլ ազդանշան Կրեմլի կողմից ֆորումի բոլոր մասնակիցներին։ Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Ռուսաստանին բնորոշ է ցույց տալ, որ «ինքն անում է այն, ինչ ուզում է, որտեղ ուզում է»։
«Կարծում եմ՝ պատահական չէ, որ Նավալնիի մահվան մասին հայտարարվել է Մյունխենի համաժողովի մեկնարկից մի քանի ժամ կամ րոպե առաջ։ Ռուսաստանին բնորոշ է հոգեբանորեն փորձել ազդել ու «նորից ընդգծել», որ Ռուսաստանն անում է ինչ ուզում, որտեղ ուզում է։ Կարծում եմ՝ սա ուղերձ էր Մյունխենի համաժողովի համար»,- ասել է Վրաստանի նախագահը։
14:02 06/02/2024  |  Միջազգային լրահոսՉեմ պատրաստվում լքել նախագահի պաշտոնը. Զուրաբիշվիլի
14:04 29/01/2024  |  ՔաղաքականՎրաստանում չեն բացառում, որ նախագահ Զուրաբիշվիլին հրաժարական տա ընտրություններից առաջ և միանա կուսակցություններից մեկին
13:47 27/01/2024  |  ՔաղաքականՎրաստանի նախագահը բողոքել է, որ իրեն հնարավորություն չի տրվել հանդիպելու Փաշինյանի հետ
15:03 09/01/2024  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանի նախագահը խոստովանել է, որ Ռուսաստանը միշտ համարել է թշնամի
14:34 06/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎրաստանի նախագահը շնորհավորել է հայերին Սուրբ Ծննդյան տոնի կապակցությամբ
16:54 21/11/2023  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանի նախագահը գտել է իր կորած շանը
16:58 18/10/2023  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանի նախագահի նկատմամբ իմպիչմենտը չստացվեց. խորհրդարանի ձայները չհերիքեցին
17:27 17/10/2023  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանում վաղը կսկսեն նախագահի իմպիչմենտի գործընթացը
13:02 01/09/2023  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանի իշխող կուսակցությունը նախաձեռնել է նախագահի իմպիչմենտը

Президент Грузии: весть о гибели Навального перед Мюнхенской конференцией — не случайность 02/19/2024   12:47  |  Международные новости
Президент Грузии Саломе Зурабишвили заявила, что объявление гибели российского оппозиционела Алексея Навального, главного оппонента президента РФ Владимира Путина, перед началом Мюнхенской конференции — не случайность, передаeт Грузия Online со ссылкой на DW и dpa.
Зурабишвили уверена, что это не простое совпадение, а сигнал Кремля всем участникам форума. Глава государства отметила, что для России типично желание показать, что «она делает, что хочет, и там, где хочет».
«Я думаю, не случайно о смерти Навального было объявлено за несколько часов или минут до начала Мюнхенской конференции. Для России типично пытаться психологически повлиять <еще раз подчеркнуть>, что Россия делает все, что она хочет, и где она хочет. Думаю, это было посланием для Мюнхенской конференции», — заявила президент Грузии.