Բաքուն Երևանին է ուղարկել խաղաղության պայմանագրի առաջարկների պատասխանը. Բայրամով 12/25/2023   13:02  |  Քաղաքական
Ադրբեջանը պատասխան է ուղարկել խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Հայաստանի վերջին առաջարկություններին։ Այս մասին ադրբեջանական հեռուստաալիքներից մեկին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը, փոխանցում է Interfax-ը։
«Առաջարկությունների փաթեթը, որի վրա մենք նախկինում աշխատել ենք մեկ ամիս, տեղափոխվել է Հայաստան»,- ասել է Բայրամովը։
Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը հավելել է, որ Հայաստանի հետ բանակցային գործընթացը շարունակվում է։ Նա նշել է, որ ակնկալում է, որ կողմերի հանդիպումները տեղի կունենան 2024 թվականին։
Բայրամովն ասել է, որ «վերջին շրջանում Բաքուն դրական ազդակներ է ստանում Երևանից, բայց իրենք Հայաստանից սպասում են իրական գործողություններ խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ»։
«Մենք իրատեսորեն ենք նայում խաղաղության գործընթացին, բայց պետք է հասկանանք, որ խաղաղության պայմանագիրը բոլոր հարցերի 100 տոկոսանոց լուծումը չէ։ Հաշտության պայմանագիրը հիմքն է հետագա քննարկումների համար։ Սրանք առնվազն պայմաններ են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև նորմալ բարիդրացիական հարաբերություններ ձևավորելու համար»,- ասել է Ջեյհուն Բայրամովը։
17:04 15/12/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը վճռական է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության գործընթացն առաջ մղելու հարցում. Բայրամով
16:38 14/12/2023  |  ՔաղաքականԲայրամովն անընդունելի է համարել զորքերի հետքաշման վերաբերյալ Երևանի առաջարկը
16:16 14/12/2023  |  ՔաղաքականՀայաստանի հետ վերջին պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել առանց երրորդ կողմի մասնակցության. Բայրամով
14:45 14/12/2023  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի ԱԳ նախարարը Բաքվում հանդիպել է Ջեյհուն Բայրամովի հետ
14:20 12/12/2023  |  Միջազգային լրահոսԲայրամովը Բրյուսելում մեղադրել է ԵՄ-ին
18:39 05/12/2023  |  ՔաղաքականԲաքուն հանդես է գալիս Երևանի հետ բանակցությունների ակտիվացման օգտին. Բայրամով
13:17 01/12/2023  |  ՔաղաքականՀայկական կողմը տեղյակ է եղել սեպտեմբերին Բաքվի կողմից ձեռնարկված գործողությունների մասին. Բայրամով

Азербайджан передал Армении ответ на последние предложения по мирному договору 12/25/2023   12:35  |  Политика
Азербайджан направил Армении ответ на последние предложения, касающиеся мирного договора. Об этом сообщил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в интервью местному телеканалу, передает Интерфакс.
"Пакет предложений, над которым мы ранее работали в течение месяца, передан Армении", - заявил Байрамов.
Глава азербайджанского МИД добавил, что переговорный процесс с Арменией продолжается. Он отметил, что ожидает проведения встреч сторон в 2024 году.
Байрамов заявил, что «в последнее время в Баку получают позитивные сигналы из Еревана, но ждут реальных действий от Армении по мирному процессу».
"Мы реально смотрим на мирный процесс. Но мы должны понимать, что мирный договор - это не 100%-ое решение всех вопросов. Мирный договор - это фундамент дальнейших обсуждений. Это как минимум условия для формирования нормальных соседских отношений между Азербайджаном и Арменией", - приводит слова азербайджанского министра агентство
12:27 25/12/2023  |  Лента новостейАзербайджанские компании заплатили Армении 90 тыс. евро за рейсы в Нахиджеван в 2023 г.