Փաշինյանն ու Ալիևը Արցախի հայաթափումից հետո առաջին անգամ կհանդիպեն վաղը 12/25/2023   14:27  |  Քաղաքական
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն առաջին անգամ կհանդիպեն Արցախի հայաթափումից հետո։ Հանդիպումը կլինի դեկտեմբերի 26-ին Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի շրջանակում։
Երևանն ու Բաքուն դեռ չեն հայտարարել միջոցառման շրջանակում քաղաքական գործիչների երկկողմ հանդիպում անցկացնելու պլանների մասին՝ գրում է Риа գործակալությունը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երկօրյա աշխատանքային այցով մեկնել է Սանկտ Պետերբուրգ։
Վերջին անգամ Փաշինյանը և Ալիևը հանդիպել են հուլիսի 15-ին Բրյուսելում,  որը նրանց հինգերորդ հանդիպումն էր 2023 թվականին։
Փետրվարին նրանց բանակցությունները տեղի ունեցան Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնտոնի Բլինկենի մասնակցությամբ։ Մայիսին Փաշինյանը և Ալիևը Բրյուսելում և Մոսկվայում հանդիպել են համապատասխանաբար Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Հունիսին Շառլ Միշելը, ինչպես նաև Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը միացան Մոլդովայում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների բանակցություններին։
Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հանդիպումները Գրանադայում և Բրյուսելում այս աշնանը չկայացան՝ չնայած դրանց նախապատրաստմանը և ձեռք բերված պայմանավորվածություններին։ Ալիևը հրաժարվել էր մեկնել Գրանադա։
15:05 14/12/2023  |  ՔաղաքականԱրևմուտքը շարունակում է ԱՊՀ երկրների գործերին կոպտորեն միջամտելու իր սովորությունը. Նարիշկին
18:32 03/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևան են ժամանել ԱՊՀ մասնակից պետությունների մրցակցային մարմինների ղեկավարներ
16:53 10/10/2023  |  ՔաղաքականՆիկոլ Փաշինյանը չի մեկնի Բիշքեկ
23:15 06/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿրեմլում ակնկալում են, որ Փաշինյանը տեսակապի միջոցով կմասնակցի հոկտեմբերի 13-ին կայանալիք ԱՊՀ գագաթնաժողովին
11:36 04/10/2023  |  ՄեկնաբանությունՆիկոլ Փաշինյանը չպետք է հանդիպի Իլհամ Ալիևի հետ. սա նաև ուղերձ կլինի Շառլ Միշելին. Թաթուլ Հակոբյան
16:10 13/07/2023  |  ՔաղաքականՄոսկվայում սպասում են Բրյուսելում կայանալիք Ալիև-Փաշինյան հանդիպման արդյունքներին

Пашинян и Алиев впервые после этнической чистки в Арцахе окажутся на совместном мероприятии в Санкт-Петербурге 12/25/2023 14:57 | Политика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев впервые после развязанной Баку сентябрьской агрессии и этнической чистки в Арцахе встретятся на полях неформального саммита СНГ в Санкт-Петербурге 26 декабря.
Как пишет РИА Новости, Ереван и Баку пока не сообщали о планах провести двустороннюю встречу политиков на полях мероприятия.
О том, что премьер Армении отправился с двухдневным рабочим визитом в Санкт-Петербург, ранее сегодня сообщила пресс-служба правительства.
В последний раз Пашинян и Алиев встречались 15 июля в Брюсселе, это была их пятая встреча в 2023-м, напоминает агентство.
В феврале на полях Мюнхенской конференции по безопасности прошли их переговоры с участием госсекретаря США Энтони Блинкена. В мае Пашинян и Алиев встречались в Брюсселе и в Москве с главой Евросовета Шарлем Мишелем и президентом России Владимиром Путиным соответственно. В июне в Молдавии к переговорам глав Армении и Азербайджана присоединились Шарль Мишель, а также канцлер Германии Олаф Шольц и президент Франции Эммануэль Макрон.
Встречи премьера Армении и президента Азербайджана в Гранаде и Брюсселе осенью этого года не состоялись, несмотря на подготовку к ним и достигнутые договоренности. Алиев отказался ехать в Гранаду.