Պարույր Հովհաննիսյանը և Վրաստանի խորհրդարանի հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել են ԵՄ-ի հետ երկու երկրների երկխոսությանը 11/20/2023 22:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 20-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդունել է Վրաստանի խորհրդարանի անդամ, Եվրոպական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մակա Բոճորիշվիլիին, ով Հայաստանում է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով: Այդ մասին հայտնել են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Եվրոպական միության հետ երկու երկրների երկխոսության ներկա մակարդակին, Արևելյան գործընկերության և այլ ձևաչափերի շրջանակում ընթացող փոխգործակցությանն ու հետագա քայլերին:
Զրուցակցի խնդրանքով նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ կատարված քայլերը, Հայաստանում ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության գործունեությունն ու կարևորությանը:

Замглавы МИД Армении и депутат парламента Грузии обсудили нынешний уровень диалога двух стран с ЕС 11/21/2023   10:53  |  Лента новостей
Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян 20 ноября принял председателя комитета парламента Грузии по европейской интеграции Маку Бочоришвили, которая находится в Армении для участия в осенней сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ.
В ходе встречи обсуждался нынешний уровень диалога двух стран с Европейским союзом, текущее взаимодействие в рамках Восточного партнерства и других форматов, а также дальнейшие шаги.
В ходе встречи был обсужден текущий уровень диалога двух стран с Евросоюзом, текущее сотрудничество в рамках Восточного партнерства и других форматов, а также дальнейшие шаги.
По просьбе собеседницы замминистра представил ситуацию с безопасностью вокруг Армении, шаги по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном и разблокированию региональных коммуникаций, деятельность и значение миссии наблюдателей ЕС в Армении.